Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Agata

10 rzeczy, które musisz sprawdzić przed długą podróżą

Dla wielu z nas samochód to najwygodniejsze rozwiązanie na długą podróż. W każdej chwili możesz zrobić postój i rozruszać kości, przekąsić coś pożywnego w przydrożnym zajeździe lub wybrać się na spontaniczne zwiedzanie napotkanego na trasie miasta. Istnieje jednak kilka rzeczy, które warto sprawdzić, aby po drodze nie wystąpiły przykre niespodzianki. Co konkretnie? Dowiesz się z naszego wpisu.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Co warto sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem w długą trasę?
  • O co zadbać przed ruszeniem w drogę, aby podróż minęła przyjemnie?
  • Jakie przedmioty muszą znajdować się na wyposażeniu auta?

W skrócie

Czeka Cię długa podróż samochodem? W takim razie musisz skontrolować kilka rzeczy – światła, wycieraczki, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych, opony, zawieszenie, akumulator, układ chłodzenia, a jeśli masz auto nowej generacji, to również wtryski. Zapoznaj się także z limitami prędkości obowiązującymi w kraju, do którego się wybierasz i z niezbędnym w nim wyposażeniem pojazdu. Zaktualizuj nawigację GPS, sprawdź ważność OC i przeglądu technicznego. I w drogę! Ciesz się bezpieczną, przyjemną jazdą.

Oto lista rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed ruszeniem w trasę!

Kontrolę pojazdu warto przeprowadzić przynajmniej na dwa tygodnie przed zaplanowaną podróżą. Dzięki temu bezstresowo uporasz się z ewentualnymi usterkami, nawet gdyby konieczne okazało się sprowadzenie części.

Hamulce

Jeśli przed Tobą długa trasa, musisz koniecznie sprawdzić stan klocków hamulcowych i tarcz. W razie gdyby okazały się wytarte, cienkie lub nierówno zużyte, niezwłocznie wymień dany element na obu kołach tej samej osi. Dodatkowo skontroluj wężyki, bo płyn hamulcowy może uciekać nawet przez mikrouszkodzenia, a bez niego hamulce nie zadziałają.

Płyny eksploatacyjne + wycieraczki

Nie tylko płyn hamulcowy, ale i inne płyny eksploatacyjne, takie jak olej silnikowy i chłodziwo powinno się uzupełnić w razie braków lub wymienić na nowe, gdy są już mocno zużyte. W przeciwnym razie może dojść do usterek odpowiadających im układów, które zagroziłyby Twojemu bezpieczeństwu. Na uwagę zasługuje także płyn do spryskiwaczy i kondycja wycieraczek. Jeśli są niesprawne lub płyn ma się na wyczerpaniu, rozpraw się z tymi drobiazgami, bo w dużym stopniu wpływają na widoczność i bezpieczeństwo podróży. No i, gdy nie dopilnujesz, któregoś z tych dwóch aspektów, narażasz się na mandat, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

sprawdź płyny eksploatacyjne

Układ chłodzenia

Decydujący wpływ na komfort jazdy i bezawaryjność pojazdu ma układ chłodzenia. Jeśli nie jest sprawny, na dłuższej trasie latem silnik osiąga niebezpiecznie wysoką temperaturę, która może go poważnie uszkodzić.

Zawieszenie

Amortyzatory, resory, drążki i wahacze to elementy zawieszenia pojazdu, bez których jazda byłaby nie tylko niewygodna, ale i mogłaby okazać się niemożliwa. Zużyte amortyzatory wydłużają drogę hamowania o 35%, a zmuszając koła do mocniejszego nacisku na asfalt o 25% skracają żywotność ogumienia. Ponadto, w przypadku mokrej nawierzchni, pojazd jest narażony na wpadnięcie w poślizg aż o 15% bardziej. Jeśli musisz wymienić amortyzator, wymień od razu obydwa na danej osi.

Opony

Kolejnym aspektem mogącym zaważyć na Twoim bezpieczeństwie jest stan ogumienia. Głębokość bieżnika, która pozwala dopuścić opony do jazdy, wynosi 1,6 mm, ale zaleca się 2-3 mm. Łatwo skontrolujesz ją specjalnym miernikiem lub u mechanika. Jeśli bieżnik jest mniejszy od minimalnej wartości, istnieje ryzyko aquaplaningu, który polega na oddzieleniu jezdni od opony warstwą wody. W konsekwencji wydłuża się droga hamowania, spada przyczepność i samochód wpada w poślizg. Dodatkowo, nawet drobne uszkodzenie boczne eliminuje oponę z użytku. Przed drogą nie zapomnij sprawdzić również ciśnienia w kołach, także w zapasowym, i nabić je zgodnie z zaleceniami producenta. Stosowną informację znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu, na klapce wlewu paliwa lub na naklejce na drzwiach od strony kierowcy. Pomiaru dokonuj zawsze na zimnych kołach, używając np. przyrządu dostępnego na stacji benzynowej. Podejmując te wszystkie działania, zapobiegniesz opóźnieniu hamowania o 22% i zaoszczędzisz do 3% paliwa w skali roku, bo koła utrzymane w dobrej kondycji będą łatwiej poruszać się po asfalcie.

Oświetlenie

Sprawdź również czy oświetlenie działa prawidłowo – światła drogowe, mijania, przeciwmgielne, cofania, awaryjne, tablic rejestracyjnych, oświetlające wnętrza pojazdu i pozycyjne, a także kierunkowskazy, światła przeciwmgielne i stopu. Spakuj na drogę zapas żarówek i bezpieczników. Pamiętaj, że parzyste światła muszą świecić równo, więc wymieniaj żarówki parami.

zanim ruszysz w trasę, sprawdź światła

Elektryka

Bez sprawnego akumulatora nigdzie nie zajedziesz. Sprawdź, czy nie jest zużyty i zbyt szybko się nie rozładowuje, albo czy nie wymaga naładowania. Jeśli spod maski wydobywają się piski, istnieje podejrzenie, że pasek klinowy należy już wymienić. Ten element napędza alternator, a co za tym idzie – pozwala w czasie jazdy ładować baterię.

Wtryski

Nowoczesne auta, zanim zjadą z taśmy produkcyjnej, są wyposażane we wtryskiwacze. W przypadku ich zapchania lub uszkodzenia paliwo nie będzie prawidłowo podawane i mogą wystąpić trudności z przyspieszaniem, a nawet samym rozruchem samochodu.

Informacje, dokumenty...

Skoro kontrolę najważniejszych podzespołów masz już za sobą, pozostaje do sprawdzenia kilka drobiazgów, które nie wymagają interwencji mechanika.

Ważność dokumentów – przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC

Dokumenty, takie jak przegląd techniczny i ubezpieczenia OC, nie mogą stracić ważności przed końcem podróży. Dlatego zanim ruszysz w trasę, sprawdź, kiedy należy dopełnić niezbędnych formalności i w razie potrzeby umów się z serwisem i ubezpieczycielem wcześniej. Gdyby doszło do stłuczki w drodze na urlop, zaoszczędzisz sobie mnóstwo nerwów.

Przepisy drogowe w innych krajach

Podróżujesz autem za granicę? Poznaj przepisy obowiązujące w danym kraju i państwach, które mijasz po drodze. Szczególnie limity prędkości i obowiązkowe wyposażenie. Przykładowo, kamizelka odblaskowa obowiązuje m.in. w Czechach, Chorwacji, Austrii, Norwegii i na Węgrzech. Nawet jeśli korzystasz z nawigacji GPS, przestudiuj trasę – przez jakie kraje będziesz jechał, gdzie znajdują się stacje paliw i płatne drogi, a w razie potrzeby wykup winietę.

jak przygotować auto do podróży?

Co powinno znaleźć się na wyposażeniu pojazdu?

Aby droga na urlop nie stresowała Cię zbytnio, zaktualizuj nawigację GPS i przeszukaj fora poświęcone modelowi Twojego auta pod kątem najczęściej występujących awarii. Być może jakiś drobiazg uszkodzi się w czasie drogi i zdołasz naprawić usterkę samodzielnie, jeśli tylko przezornie zabierzesz części zamienne ze sobą. Spakuj linkę holowniczą, kable i prostownik, zapas oleju napędowego, którego uzupełnienie może okazać się konieczne już po przejechaniu 1000 km. I oczywiście – nie zapominaj o apteczce.

I jak? Podekscytowany zbliżającą się podróżą? Jeśli przygotowania do niej wrą i poszukujesz dowolnej części, płynów eksploatacyjnych czy boksu na dach swojego samochodu, zajrzyj na nocar.pl. U nas znajdziesz wszystko, czego potrzebuje Twoje auto, w cenach, które nie zrujnują Ci wakacji.

Sprawdź także inne nasze artykuły w temacie dalszych wyjazdów:

Co powinieneś mieć w aucie podczas długiej podróży?

Przegląd boksów dachowych Thule – który wybrać?

Bezpieczna jazda autostradą – o jakich przepisach pamiętać?

Źródło zdjęć: pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.