Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Aleksandra Żukowska

12 aplikacji dla kierowców, które warto znać

Ile razy denerwowałeś się, stojąc w korku i myśląc, że gdybyś wiedział o nim wcześniej, na pewno poszukałbyś innej trasy? Albo zastanawiałeś się, czy zdołasz dojechać do najbliższej stacji na świecącej się rezerwie? W uniknięciu takich sytuacji pomoże Ci Twój smartfon i dostępne w sieci aplikacje. Sprawdź, które z nich warto zainstalować!

Czego dowiesz się z wpisu?

  • Jakie aplikacje ostrzegawcze są najpopularniejsze?
  • Czy aplikacje telefoniczne ułatwiają oszczędzanie na paliwie?
  • Jak bezpiecznie korzystać z telefonu w trakcie jazdy?

W skrócie

Innowacyjne aplikacje na telefony komórkowe są dziś niezastąpione podczas podróży. Wskażą Ci optymalną trasę przejazdu, najbliższe lokale gastronomiczne i najtańsze stacje benzynowe. Pozwolą sprawnie znaleźć miejsce parkingowe, podpowiedzą, jak zachować się w razie wypadku, skontrolują Twoje wydatki na paliwo i przypomną o zbliżającym się przeglądzie.

Przydatne aplikacje dla kierowców

Jeszcze kilka lat temu największym sprzymierzeńcem kierowców było CB radio, służące do komunikacji z innymi uczestnikami drogi posiadającymi to rozwiązanie w swoich pojazdach. Dziś tę i inne funkcje oferują telefony komórkowe z wgranymi aplikacjami ostrzegawczymi, monitorującymi i nawigującymi. Wybór programów jest ogromny. Podpowiadamy, które z nich są najpopularniejsze.

Najlepsza aplikacja nawigująca: Mapy Google

Mapy Google to najpopularniejsza aplikacja nawigująca nie tylko wśród kierowców. Jej głównym zadaniem jest wyznaczanie trasy do konkretnego, wskazanego przez Ciebie punktu. Możesz z niej korzystać, idąc pieszo oraz jadąc samochodem, rowerem lub środkiem komunikacji publicznej. Proponując Ci kilka alternatywnych tras, uwzględnia bieżący ruch oraz Twoją prędkość poruszania się. Aplikacja Mapy Google jest darmowa, uniwersalna i często aktualizowana, dzięki czemu znacznie ułatwia planowanie trasy i dostanie się do każdego celu podróży. Znajdziesz w niej mapy z 220 krajów, 15 tysięcy miast, szczegółowe informacje o ponad 100 milionach miejsc oraz zdjęcia wnętrz restauracji i wielu innych budynków na całym świecie.

Nawigacja samochodowa
Aplikacje ostrzegające: Yanosik i Waze

Yanosik to aplikacja ostrzegająca o zagrożeniach na drodze, fotoradarach, odcinkowym pomiarze prędkości, nieoznakowanych radiowozach czy utrudnieniach związanych z robotami drogowymi. Skupia się wokół niej społeczność ludzi wymieniających się informacjami o bieżących sytuacjach na drodze – wszystkie z nich zgłaszane są przez kierowców jadących daną trasą, a kolejne osoby mijające newralgiczny punkt mogą zweryfikować aktualność zdarzenia i je potwierdzić bądź nie. Jest to bardzo pomocne, ponieważ dostając informację o niebezpieczeństwie, możesz w porę zareagować i przygotować się na utrudnienia.

Aplikację ma również funkcję wideorejestratora i nawigacji samochodowej, opartej na mapach Google. Ponadto informuje o obowiązującym limicie prędkości oraz odległości do najbliższej stacji benzynowych lub MOP-u. Z Yanosika możesz korzystać także za granicą, ponieważ ma bazę fotoradarów stacjonarnych z niemal całej Europie. Jeśli jesteś częstym użytkownikiem tej aplikacji, możesz z czasem liczyć na atrakcyjne oferty ubezpieczeń OC/AC i zbierać dodatkowe punkty w programie VITAY.

Działanie aplikacji Waze jest bardzo zbliżone do Yanosika. Informuje ona głównie o kontrolach drogowych i zagrożeniach na trasie. Funkcja nawigacji pozwala sprawnie ominąć korek i wylicza dokładny czas dotarcia do celu podróży. Ponadto Waze wskaże Ci najtańsze stacje paliw, najbliższe restauracje i miejsca do odpoczynku. Dzięki dużej społeczności kierowców wymieniających się informacjami będziesz zawsze znał aktualną sytuację na drodze, którą się poruszasz.

Pomoc drogowa
Aplikacje przydatne w razie wypadku: Na wypadek, Ratuj życie, Pierwsza pomoc

Być może pomyślisz, że wypadek to ostatnia sytuacja, w której odpaliłbyś telefoniczną aplikację. My jednak podpowiadamy Ci, które z nich są szczególnie przydatne i w tej niezwykle stresowej sytuacji. Aplikacja Na wypadek podpowiada, jak przeprowadzić czynności konieczne po kolizji drogowej – dokumentację zdarzenia, wykonanie zdjęć czy wypisanie oświadczenia. Pozwoli Ci także ustalić niezbędne informacje na temat pojazdów uczestniczących w stłuczce oraz aktualność OC/AC innych kierowców.

W sklepie z aplikacjami znajdziesz też takie, które dokładnie poinstruują Cię, jak udzielić pierwszej pomocy. W Ratuj życie lub Pierwsza pomoc znajdziesz szczegółowe, opisane krok po kroku czynności, które musisz wykonać w razie wypadku. Aplikacje te to kompendium wiedzy na temat wszystkich możliwych urazów i porad, jak udzielić pomocy w przypadku ich wystąpienia. W Ratuj życie lub Pierwsza pomoc znajdziesz również informacje na temat najbliższych punktów medycznych i aptek oraz wskazówki dotyczące szczepień i zawartości apteczki samochodowej. Dodatkowo możesz w nich umieścić swoje dane i historię przebytych chorób – ułatwi to prawidłową reakcję osobom udzielającym Ci pomocy.

Aplikacje monitorujące koszty eksploatacji: Fuelio i Drivvo

Dzięki aplikacjom Fuelio i Drivvo możesz śledzić liczbę i miejsca tankowań, Twoje wydatki na paliwo oraz jego zużycie i liczbę przebytych kilometrów. Użyteczne statystyki w formie wykresów pozwolą Ci kontrolować koszty eksploatacji oraz spalanie samochodu. W łatwy sposób możesz też sprawdzić, na której stacji ceny benzyny lub LPG były najniższe oraz poznać opinie innych kierowców na ich temat lub wystawić własną. Aplikacje przypomną Ci również o zbliżającym się przeglądzie czy wymianie rozrządu i umożliwi Ci prowadzenie dziennika serwisowego pojazdu. Przy ich pomocy możesz także tworzyć kopie zapasowe danych i eksportować je do chmury lub pliku Excel, synchronizować informacje między kilkoma urządzeniami czy, w razie potrzeby, uzyskać potrzebną pomoc techniczną.

Aplikacje szukające miejsca parkingowego: FindPark i Parkopedia

Wśród aplikacji telefonicznych znajdziesz również takie, które zawierają bazę parkingów z kilkudziesięciu polskich miast. Z ich pomocą szybko znajdziesz miejsce na pozostawienie swojego samochodu, poznasz ich cenę oraz godziny otwarcia. FindPark czy Parkopedia dzięki sygnałowi GPS automatycznie wskażą Ci także drogę dojazdu do najbliższego parkingu i wyświetlą opinię innych użytkowników na jego temat. W płatnych wersjach jest także możliwość podejrzenia, ile miejsc jest aktualnie wolnych.  

Parking
Aplikacje do płacenia za parking: SkyCash i moBilet

Gdy już znajdziesz wolne miejsce parkingowe, dzięki aplikacjom SkyCash oraz moBilet szybko i sprawnie uiścisz za nie opłatę, bez konieczności wychodzenia z samochodu czy szukania drobnych. Systemy te działają w kilkudziesięciu miastach w Polsce i umożliwiają również zdalne przedłużenie dostępu do miejsca parkingowego lub, w razie konieczności, zakup elektronicznego biletu na przejazd komunikacją zbiorową. Korzystanie z aplikacji jest intuicyjne, a potrzebne pieniądze pobierane są z darmowego, przedpłaconego wcześniej konta.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Należy pamiętać, że aktywne korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest niedozwolone, dlatego aplikacje dla kierowców skonstruowane są w taki sposób, aby działały w tle i nie rozpraszały uwagi kierowcy podczas jazdy. Nieabsorbujące używanie urządzeń z Androidem umożliwią Ci specjalne uchwyty samochodowe, które utrzymują telefon czy tablet na wysokości wzroku, ale nie ograniczają widoczności.

Wybierając się w podróż, warto zaopatrzyć się także w inne akcesoria mogące się przydać w trakcie jazdy. Na Nocar.pl znajdziesz wideorejestratory, bagażniki samochodowe oraz ładowarki do akumulatorów, które są przydatne szczególnie podczas długiego korzystania z podpiętych do radia telefonów.

Sprawdź także:

7 porad jak bezpiecznie podróżować, jadąc na wakacje

Jak przewozić rower samochodem?

Jak dobrać bagażnik do przewozu nart?

Źródło zdjęć: Nocar.pl, pixabay.com.

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.