Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Paulina Tomasik

5 największych błędów popełnianych przy kupnie używanego samochodu

Nieważne, czy kupujesz samochód od kolegi, z internetowego ogłoszenia, czy w komisie, zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Kupno auta to spory wydatek, będący równowartością kilku (a czasem i kilkunastu) pensji, dlatego podpisanie umowy powinno zostać poprzedzone uważnymi i skrupulatnymi oględzinami. Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniają kupujący podczas oglądania używanego samochodu, i nie daj się oszukać!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Na co zwrócić uwagę, oglądając używany samochód?
  • Jak przygotować się do oględzin używanego auta?

TL;DR

Do najczęstszych błędów, jakie popełniają kupujący podczas wybierania używanego samochodu, należy nieodpowiednie przygotowanie się do oględzin, brak porównania konkretnego egzemplarza z innymi, rezygnacja z jazdy próbnej, przykładanie zbyt dużej wagi do przebiegu oraz niesprawdzanie książki serwisowej i numeru VIN.

Nieodpowiednie przygotowanie się do oględzin

Kupno używanego samochodu w zadowalającym stanie bywa trudne. Nieuczciwych sprzedawców nie brakuje. Portale ogłoszeniowe i komisy pełne są „perełek z Niemiec” i „igieł w nienagannym stanie”, które – choć na pierwszy rzut oka prezentują się całkiem nieźle – w swoim wnętrzu skrywają poważne usterki.

Pierwszym błędem, jaki popełniają kupujący, jest brak przygotowania się do oględzin. Nawet jeśli dobrze orientujesz się w dziedzinie motoryzacji i mechaniki, zanim ruszysz na spotkanie ze sprzedającym, poczytaj o najczęstszych usterkach wybranego modelu, jego wadach i zaletach. Dzięki temu w czasie oględzin zwrócisz uwagę na rzeczy, o których bez odpowiedniego rozeznania się w temacie być może nawet byś nie pomyślał.

Brak porównania

Stało się. Po wielu godzinach przeglądania ogłoszeń w końcu go znalazłeś – wymarzony, absolutnie idealny, spełniający wszystkie wymagania samochód. Bez zastanowienia umawiasz się ze sprzedającym, a podczas oględzin z entuzjazmem przyglądasz się wszystkim szczegółom, podziwiając zadbany wygląd i nienaganną pracę silnika. Podpisujesz umowę i płacisz – jak najszybciej, aby nikt Cię nie ubiegł, bo taka okazja nie zdarza się przecież codziennie.

Oględziny używanego auta

To błąd często popełniany przez kupujących. Nawet jeśli właśnie oglądasz swój wymarzony samochód, w idealnym stanie i atrakcyjnej cenie, odetchnij głęboko i nie podejmuj spontanicznej, podyktowanej entuzjazmem decyzji. Przede wszystkim porównaj upatrzony egzemplarz z innymi. Dzięki temu przekonasz się, jak prowadzi się dany model – i być może odkryjesz, że to, co sprzedawca tłumaczył jako cechę charakterystyczną tej serii samochodów, jest po prostu ukrytą wadą tego konkretnego auta.

Jeżeli nie możesz wybrać się na porównawcze oględziny (bo np. nie znalazłeś innych interesujących ofert), zabierz samochód do stacji diagnostycznej albo zaprzyjaźnionego mechanika. Sprzedawca, który nie ma nic do ukrycia, bez problemu się na to zgodzi. W warsztacie specjaliści dokładnie sprawdzą stan techniczny pojazdu, przyglądając się najważniejszym elementom, m.in. takim jak silnik, układ zawieszenia, amortyzatory czy hamulce.

Przebieg jako najważniejszy wyznacznik

Stan licznika wciąż pozostaje jednym z najważniejszych kryteriów podczas zakupu używanego samochodu. Czy słusznie? Nie do końca. Przebieg daje bowiem mętny obraz tego, jak użytkowany był samochód. Auto, które służyło właścicielowi do codziennej jazdy po mieście, może okazać się bardziej wyeksploatowane niż to, którym pokonywano długie trasy po autostradach i drogach szybkiego ruchu – nawet mimo mniejszego przebiegu.

Oczywiście – na motoryzacyjnym rynku wtórnym zdarzają się perełki, czyli starsze, ale zadbane samochody z niewielkim przebiegiem. Zazwyczaj wyróżniają się jednak odpowiednio wyższą ceną. Jeśli auto, które Cię zainteresowało, ma podejrzanie niski stan licznika, a jednocześnie nie jest droższe niż inne egzemplarze w tej klasie, podczas oględzin zwróć szczególną uwagę na wytarcia na kierownicy i gałce zmiany biegów, wyblakłe i popękane plastiki w kabinie, zużycie pedału gazu, sprzęgła i hamulca. To elementy, które wyraźnie świadczą o przebiegu wyższym niż ten wskazany przez licznik.

Jazda próbna – ważny aspekt oględzin używanego samochodu

Brak jazdy próbnej

Kolejnym błędem, jaki popełniają kupujący, rozglądając się za samochodem na rynku wtórnym, jest rezygnacja z jazdy próbnej. Być może trudno w to uwierzyć, ale aż 54% osób kupuje samochód bez przejażdżki testowej. To olbrzymi błąd. Tylko w czasie jazdy można się przekonać, w jakim stanie technicznym jest pojazd.

Oglądając używany samochód, koniecznie wybierz się na jazdę próbną, co najmniej 30-minutową. Nie włączaj radia – posłuchaj, jak pracuje silnik, szczególną uwagę zwracając na wszelkie podejrzanie stuki, piski i wycie, a także uważnie wypróbuj działanie skrzyni biegów, hamulca ręcznego i nożnego oraz zawieszenia i elektroniki, m.in. klimatyzacji.

Niesprawdzenie książki serwisowej i numeru VIN

Podczas oględzin używanego samochodu przyjrzyj się książce serwisowej – zamieszczone w niej wpisy wyraźnie wskażą, jakie naprawy wykonywano w przeszłości, i czy właściciel dbał o auto, regularnie przeprowadzając przeglądy i reparacje drobnych usterek. Sprawdź także numer VIN – 17-znakowy, unikalny numer pojazdu, który zapisany jest w dowodzie rejestracyjnym i na tablicy znamionowej. Numer ten określa nie tylko markę, model i rok produkcji samochodu, ale też liczbę zarejestrowanych wypadków, w których brał udział, oraz historię serwisową w autoryzowanych warsztatach. VIN wybranego samochodu sprawdzisz na historiapojazdu.gov.pl.

Podczas wybierania używanego samochodu zachowaj czujność, uważnie przyglądając się najmniejszym szczegółom i pytając sprzedawcę o każdą wątpliwość. Być może poszukiwania okażą się długie i żmudne, w końcu znajdziesz jednak idealny egzemplarz.

Jeśli Twój nowy nabytek wymaga drobnych napraw, zajrzyj na nocar.pl – znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz, aby doprowadzić samochód do nienagannego stanu. Również olej silnikowy i inne płyny eksploatacyjne – pamiętaj, aby wymienić je od razu!

Olej silnikowy

Więcej o kupnie używanego samochodu znajdziesz na naszym blogu:

Jak rozpoznać auto powypadkowe?

Jaki olej silnikowy wlać do używanego samochodu?

Na co zwrócić uwagę podczas oględzin używanego samochodu?

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.