Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Aleksandra Żukowska

5 objawów, po których poznasz, że klimatyzacja nie działa prawidłowo

Każdy kierowca doskonale zna swoje auto i potrafi zauważyć różnicę w jego pracy bez najmniejszych problemów. Czasem jednak bagatelizuje on niektóre objawy, zwlekając z ich diagnostyką. W przypadku klimatyzacji, szybka reakcja na nieprawidłowości może uchronić przed poważnymi i kosztownymi usterkami całego układu chłodzącego wnętrze samochodu. Sprawdź, jakie sygnały mogą świadczyć o poważnych awariach klimatyzacji!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czym jest i jak działa klimatyzacja samochodowa?
  • Jakie objawy wskazują na awarię układu klimatyzacji?
  • Co jest najczęstszą przyczyną awarii klimatyzacji?

W skrócie

Klimatyzacja samochodowa to element zwiększający komfort kierowcy podczas jazdy. Przerwy w jej działaniu, słaby nawiew, głośna praca czy brzydki zapach, wydobywający się z wentylatorów mogą świadczyć o zanieczyszczeniu lub uszkodzeniu układu chłodzącego. Pierwszą pomocą na wiele awarii jest wymiana filtra kabinowego oraz dezynfekcja parownika i przewodów klimatyzacji, którą można wykonać samodzielnie za pomocą specjalnych preparatów.


Czym jest klimatyzacja samochodowa?

System klimatyzacji samochodowej to układ, którego głównym zadaniem jest dostarczanie do kabiny zimnego powietrza. Cały proces polega na krążeniu czynnika chłodniczego po poszczególnych elementach klimatyzacji, dzięki czemu na jego końcowym etapie kierowca odczuwa przyjemne dla ciała orzeźwienie w upalne dni.

Jak działa system klimatyzacji w aucie?

Wszystko zaczyna się, gdy czynnik wpada do kompresora, w którym pod wpływem sprzężenia wzrasta jego ciśnienie i temperatura. Stamtąd przedostaje się on do zasobnika i ulega odwilgoceniu oraz oczyszczeniu. W takiej postaci trafia do skraplacza, czyli inaczej chłodnicy klimatyzacji, gdzie następuje najważniejsza część procesu – obniżenie jego temperatury i zamiana z postaci gazowej w ciekłą. Później ciecz trafia do osuszacza, gdzie oddzielana jest od zanieczyszczeń, powietrza i pary wodnej, by przechodząc przez zawór rozprężający ulec rozprężeniu i schłodzeniu. Następnie czynnik chłodniczy dociera do parownika i zostaje ponownie zamieniony w gaz o niskiej temperaturze. W końcowym etapie przenika przez filtr i systemem wentylacji dostaje się do kabiny samochodowej, skutecznie ją przy tym chłodząc. Powietrze z wnętrza auta z powrotem zostaje zassane do kompresora i cały proces rozpoczyna się od nowa.

Klimatyzacja

Najczęstsze objawy uszkodzonej klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja nie tylko przynosi kojący chłód w gorące dni, ale także osusza kabinę samochodu z wilgoci. Jest to szczególnie ważne zimą, gdy zalegająca na szybach para ogranicza widoczność, zagrażając bezpieczeństwu kierowcy. Czasem układ chłodzenia nie działa tak jak powinien, zmniejszając komfort kierowcy. Przygotowaliśmy listę 5 najczęstszych objawów, świadczących o awarii klimatyzacji.

Znikome chłodzenie lub jego brak

Jeśli po włączeniu klimatyzacji zimny nawiew z wentylatorów jest słaby lub nie ma go wcale, może to oznaczać zabrudzony filtr przeciwpyłkowy, niedrożny osuszacz, niesprawne zawory, awarię elektromagnetycznego sprzęgła kompresora, a nawet usterkę sprężarki. Najczęstszą przyczyną braku chłodzenia jest jednak niski poziom czynnika krążącego po układzie. Nie musi to od razu oznaczać poważnego problemu – substancja ta podczas chłodzenia sukcesywnie się zużywa (około 10-15% w skali roku), dlatego należy pamiętać o jej regularnym uzupełnianiu. Jeżeli czynnik znika za szybko, prawdopodobnie któryś z elementów jest nieszczelny i wymaga naprawy w serwisie.

Przerywane działanie klimatyzacji

Przerywana praca klimatyzacji samochodowej jest najczęściej wynikiem niedrożności układu chłodzenia spowodowanej wilgocią, zanieczyszczeniami lub zatkaniem oderwanymi fragmentami rdzy z poszczególnych elementów. Całkowity brak reakcji na włączenie chłodzącej wentylacji może świadczyć o nieprawidłowym działaniu sterowników. W obu przypadkach najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu.

PAROWNIK PEUGEOT
628,99 zł 382,98 zł
-39%

Słaby nadmuch z wentylatorów

Ledwo wyczuwalny nawiew z wentylacji najczęściej oznacza zapchany filtr kabinowy, który jest odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza wewnątrz samochodu. Jego niedrożność nie tylko zablokuje możliwość wydostawania się chłodnego nawiewu z  klimatyzacji, ale także może doprowadzić do uszkodzenia napędu dmuchawy, który będzie wymagał kosztownej naprawy. Filtr kabinowy powinien być wymieniany według zaleceń producenta, czyli mniej więcej raz w roku lub co 15-20 tysięcy przejechanych kilometrów. Innym objawem zatkanego filtra może być nadmierna wilgoć w kabinie i zbierająca się na przedniej szybie skroplona woda.

Głośna praca układu klimatyzacyjnego

Dziwne odgłosy z klimatyzacji prawie zawsze świadczą o poważnych awariach jej układu. Głośna praca może być wynikiem poślizgu paska klinowego, uszkodzenia łożyska zewnętrznego w kole pasowym lub nawet zatarcia sprężarki. O ile naciągnięcie paska klinowego nie jest zbytnio skomplikowane i kosztowne, to wymiana kompresora wymaga już niestety znacznie większego wkładu finansowego od właściciela auta. Szybka reakcja na niespotykane dźwięki pozwala jednak uniknąć wysokich wydatków.

Nawiew

Brzydki zapach z wentylatorów

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z wentylacji zawsze oznacza zanieczyszczenie w układzie klimatyzacji, spowodowane gromadzeniem się grzybów, pleśni i drobnoustrojów w parowniku odpowiedzialnym za skraplanie pary wodnej. Wilgoć to idealne środowisko do namnażania szkodliwych bakterii, dlatego regularnie należy wykonywać dezynfekcję układu – samemu, za pomocą specjalnych preparatów, lub w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Zanieczyszczenie klimatyzacji jest drażniące, alergizujące i toksyczne – nie warto więc zwlekać z ich usunięciem.

Klimatyzacja również zimą

Najczęstszym powodem awarii klimatyzacji bez wątpienia jest długa przerwa w jej eksploatacji. Nieużywanie układu chłodzenia w okresie zimowym może doprowadzić do korodowania i zatarcia sprężarki oraz rozwinięcia się szkodliwych dla zdrowia kierowcy grzybów i pleśni w parowniku. Jeśli w aucie pojawia się brzydki zapach lub nawiew słabo pracuje należy go jak najszybciej wyczyścić i odświeżyć.

W sklepie internetowym nocar.pl dostępne są części wymienne do klimatyzacji, filtry kabinowe oraz specjalne preparaty do dezynfekcji i ozonowania, które przy odrobinie wiedzy i wprawy, każdy kierowca może wykonać samodzielnie w zaciszu własnego garażu.

 

Sprawdź także:

Nadchodzą upały! Jak sprawdzić, czy klimatyzacja w samochodzie działa prawidłowo?

Dlaczego włączenie klimatyzacji zimą ma sens?

Jak dbać o klimatyzację?

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com.

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.