Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 

5 porad, jak jeździć motocyklem jesienią

Każdy, kto chociaż raz wsiadł na motor, z pewnością doświadczył przyjemnego uczucia wolności niczym bohaterowie kultowego filmu Easy Rider. Chociaż sezon motocyklowy kończy się przeważnie na początku jesieni, to wielu miłośników jednośladów nie ma zamiaru rozstawać się ze swoim pojazdem przez cały rok. Nawet doświadczeni kierowcy powinni jednak pamiętać, że wraz z nadejściem krótszych dni pojawiają się nowe niebezpieczeństwa na drodze. O co zadbać, podróżując motocyklem w czasie jesiennej szarugi? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jazda motocyklem jesienią – jak się ubrać?
  • Jakie elementy w motocyklu sprawdzić jesienią?
  • Jak bezpiecznie jeździć motocyklem jesienią?

TL;DR

Podróżowanie motocyklem jesienią znacznie różni się od jazdy wiosną czy latem. Przede wszystkim należy zabezpieczyć się przed chłodem i zadbać o komplet ciepłej odzieży. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie stanu opon i reflektorów jednośladu – ich wadliwe działanie może się skończyć tragicznie. Dla zwiększenia komfortu w czasie jazdy warto zaopatrzyć się w tzw. niewidzialną wycieraczkę i pinlocka. Zawsze lepiej też zapobiegać niż leczyć, dlatego dobrze jest zachować szczególną ostrożność i nie rozpędzać się do zawrotnej prędkości.

Daj się dostrzec – skontroluj reflektory i ubierz kamizelkę odblaskową

Widoczność na drodze to podstawa. Przed wyruszeniem w trasę warto udać się do warsztatu i sprawdzić ustawienie reflektorów. Koszt takiej usługi jest niewielki (20-30 zł w zależności od zakładu), natomiast efekty – nieocenione. Prawidłowo działające światła nie będą oślepiać innych kierowców, co zminimalizuje ryzyko wypadku. Dobrze też ubrać się w odblaskową kamizelkę, która zwiększy bezpieczeństwo podróżowania przy niedostatecznej widoczności.

Porady dla motocyklistów

Opony motocyklowe – koniecznie sprawdź ich stan

Nieodpowiednie ogumienie motocykla w czasie jazdy jesienią może się skończyć bolesnym upadkiem. Wraz ze spadkiem temperatury zmniejsza się przyczepność opon do podłoża, a wilgoć, liście i naniesiony przez wiatr piasek tworzą z jezdni mały tor przeszkód, z którym nie radzą sobie starsze gumy. Dobrze więc rozważyć ich wymianę, jeśli były długo eksploatowane.

Na śliskiej nawierzchni niezbędne będą opony z bieżnikiem do odprowadzania wody. Ten kluczowy element ogumienia z czasem traci swoje właściwości, dlatego przed wyruszeniem w trasę tak ważna jest kontrola jego stanu. Chociaż minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, to dobrze wymienić opony już w momencie, gdy wartość ta spadnie poniżej 3 mm.

Kolejnym kluczowym czynnikiem jest ciśnienie powietrza w gumach – dobrze w tej sprawie trzymać się zaleceń producenta, a ewentualne pompowanie wykonywać tylko na zimnych oponach. Powietrze w ciepłych gumach rozpręża się, co sprawia, że odczyt ciśnienia może być niedokładny.

Nieprzejrzysty wizjer? Zastosuj pinlocka i „niewidzialną wycieraczkę”

Zaparowana szybka w kasku skutecznie utrudnia jazdę motocyklem. Doraźne rozwiązanie polega na podniesieniu wizjera, ale wtedy kierowca naraża się na bezpośredni kontakt z silnym wiatrem. Z tym dokuczliwym problemem można sobie poradzić, kupując wkładkę pinlock, która błyskawicznie pochłania wilgoć i przez to zapobiega parowaniu na powierzchni szybki.

Równie irytująca jest podróż w czasie deszczu i towarzyszące temu krople spływające po wizjerze kasku. Przetarcie go ręką nie daje oczekiwanych efektów, a obracanie głowy w celu strząśnięcia wody nie jest najlepszym pomysłem w trakcie jazdy, dlatego zaleca się sięgnięcie po sprawdzone środki. Z pomocą przychodzi tzw. niewidzialna wycieraczka, cechująca się wysokimi właściwościami hydrofobowymi, czyli w tym przypadku – zdolnością błyskawicznego odprowadzania wody z szybki kasku.

Preparat ten należy aplikować wyłącznie na suchą, oczyszczoną z 2 stron powierzchnię i rozprowadzać go za kolistymi ruchami za pomocą papierowego ręcznika. Po pewnym czasie gładź stanie się matowa – wtedy trzeba ponownie nałożyć środek, odczekać, a następnie dokładnie wypolerować szybkę mikrowłóknem. Wizjer potraktowany „niewidzialną wycieraczką” będzie szybko pozbywał się wody, co znacznie podniesie komfort podróżowania.

Pamiętaj o prawidłowej technice jazdy

Wraz z nadejściem jesieni warto dostosować styl jazdy do panujących warunków. Dla bezpieczeństwa dobrze zwiększyć odstęp od pojazdu jadącego przodem – kilka dodatkowych metrów zapasu może uchronić przed wypadkiem.

Wskazana jest też wolniejsza jazda niż wiosną czy latem – pozwoli to uniknąć wielu poślizgnięć na mokrej czy obsypanej liśćmi nawierzchni. Należy też brać pod uwagę możliwość pojawienia się dzikich zwierząt, które szczególnie jesienią mają tendencję do pojawiania się znikąd i przebiegania w poprzek jezdni.

Jazda motocyklem jesienią – uważaj na wychłodzenie organizmu!

Wychłodzenie organizmu wpływa negatywnie na czas reakcji, dlatego tak istotny jest dobór ciepłej (oraz wygodnej i niekrępującej ruchów) odzieży. Trzeba ubrać się „na cebulkę” – niezbędna będzie bielizna termoaktywna i wodoszczelna, chroniąca przed wiatrem warstwa wierzchnia (świetnie sprawdzą się np. spodnie z podpinką oraz kombinezon nałożony na cienki polar).

Bezwzględnie należy zabezpieczyć newralgiczne części ciała. Dobrze spiąć kurtkę ze spodniami, a jeśli nie ma takiej możliwości, to założyć pas nerkowy. Przed przejmującym zimnem atakującym dłonie doskonale chronią długie rękawice z mankietem. Kominiarka oraz wysoki kołnierz stworzą zaś szczelną barierę zabezpieczającą głowę i szyję. Komplet ciepłej odzieży nie tylko ochroni przed przewianiem, ale też – w razie wypadku – zminimalizuje ryzyko powstania otarć skórnych.

Reflektory i niewidzialna wycieraczka

Podróżowanie motorem to przyjemność, ale i odpowiedzialność za bezpieczeństwo Twoje i innych użytkowników ruchu drogowego. Nie dopuść, by nieprawidłowa technika jazdy czy zły stan jednośladu skończyły się tragicznie.

Jeśli planujesz wymianę reflektorów w motocyklu lub szukasz części zamiennych do samochodu, zajrzyj na nocar.pl. Oferujemy produkty najwyższej jakości od cenionych producentów.

Więcej wpisów dla amatorów jednośladów znajdziesz tutaj:

Sezon dla motocyklistów – sprawdź, co powinieneś skontrolować

Motocyklem na wakacje – o czym warto pamiętać?

10 rad, jak przygotować do sezonu swój motocykl

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.