Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Aleksandra Żukowska

7 błędów popełnianych podczas mycia samochodu

Czysty samochód jest wizytówką każdego kierowcy. Dla jednych myjnia to przykry obowiązek, dla innych chwila relaksu i pretekst do wyrwania się choć na chwilę z domu w czasie sobotnich porządków. Regularne czyszczenie lakieru z błota, piasku i kurzu przedłuża jego trwałość – pod warunkiem, że jest wykonywane prawidłowo. Podpowiadamy, jakich błędów wystrzegać się podczas pielęgnacji samochodu.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Który rodzaj myjni wybrać?
  • Jakich preparatów używać do mycia auta?
  • Jakie znaczenie ma osuszanie samochodu po myciu?


W skrócie

Regularne mycie samochodów to nie tylko obowiązek. Zalegający brud i nieprawidłowe czyszczenie karoserii mogą być powodem jej trwałych uszkodzeń. Aby ich uniknąć, używaj specjalistycznych preparatów i delikatnych ścierek z mikrofibry. Zwróć także uwagę na kolejność wykonywanych czynności, a po skończonym myciu dokładnie wysusz lakier i zabezpiecz go powłoką z hydrowosku.

Kierowcy dbają o to, aby ich samochody były sprawne, miały opony dostosowane do odpowiedniej pory roku i regularnie wymieniany olej silnikowy. Często zapominają jednak, że mycie auta to nie tylko dbanie o wygląd, ale przede wszystkim pielęgnacja lakieru. Nie wystarczy jedynie pokryć nadwozia pianą, wyszorować i spłukać – skuteczne mycie samochodu jest nieco bardziej skomplikowane. Temat przybliżymy Ci nieco przewrotnie, prezentując 7 błędów, których należy się wystrzegać, dbając o czystość auta.


Czyszczenie auta zużytymi gąbkami i szczotkami

Jeśli korzystasz z myjni bezdotykowych, unikaj czyszczenia szyb i karoserii dostępnymi tam szczotkami – kierowcy często używają ich do szorowania kół i nadkoli, które jak wiadomo, zawsze są pełne błota, piachu i żwiru. Zanieczyszczenia te pozostają w gęstym włosiu szczotki, działając jak papier ścierny – głęboko i trwale rysują lakier Twojego samochodu, prowadząc do jego matowienia. Również podczas mycia ręcznego staraj się używać nowych gąbek i szczotek, a najlepiej zastąp je ściereczkami lub rękawicami z mikrowłókien. Pamiętaj, żeby przed nałożeniem piany dokładnie spłukać cały brud, podczas mycia moczyć szmatki w wiadrze z czystą wodą, a pianę nakładać od dołu do góry.

Błędy podczas mycia auta


Kierowanie strumienia wody pod niewłaściwym kątem

Myjki bezdotykowe są ostatnio najpopularniejszą metodą czyszczenia samochodów z zabrudzeń, dlatego trudno się dziwić, że wyrastają jak grzyby po deszczu nie tylko w miastach, ale także poza nimi. Ich działanie opiera się głównie na silnym strumieniu wody wytwarzanym przez wysokie ciśnienie. To skuteczny sposób, pod warunkiem, że jest poprawnie wykonywany – lanca powinna być skierowana pod kątem około 45 stopni od lakieru w odległości nie mniejszej niż 20 centymetrów. Tylko wtedy skutecznie umyjesz pojazd i nie uszkodzisz karoserii oraz emblematów do niej przyczepionych. Pamiętaj też, żeby nie kierować strumienia wody bezpośrednio na szczeliny samochodu, a ciężkie zabrudzenia wyczyścić wcześniej za pomocą specjalnego preparatu. Lanca służy bowiem głównie do zmycia kurzu i namoczenia karoserii przed właściwym myciem oraz do dokładnego spłukania piany – od góry do dołu.


Stosowanie preparatów nieprzeznaczonych do aut

Kierowcy, którzy nie przykładają większej wagi do czystości swoich aut i myją je od święta, często nie analizują tego, jakich preparatów używają – ważne, żeby się pieniły. Stosowanie domowych środków czystości działa szkodliwie na karoserię samochodu. Powoduje mikrozarysowania, odpryski i odbarwienia, które może zakryć jedynie ponowne lakierowanie elementu warte nawet kilkaset złotych. W sklepach znajdziesz duży wybór specjalnych kosmetyków motoryzacyjnych, jak na przykład szampon samochodowy, zestaw do glinkowania, płyn do felg, czernidło do opon czy preparaty do czyszczenia wnętrza aut – spray do kokpitu i piankę do tapicerki. O ich zastosowaniu możesz przeczytać w artykule 7 kosmetyków samochodowych, które musisz mieć!.


Szorowanie trudnych do usunięcia osadów

Trudnym do usunięcia brudem są także insekty, które podczas jazdy przyklejają się do szyb i maski. Szorowanie ich szorstką gąbką lub szczotką być może jest skuteczne, ale i zabójcze dla lakieru samochodu. Aby pozbyć się brudu, namocz wcześniej newralgiczne miejsca wodą z dodatkiem szamponu lub spryskaj preparatem do usuwania insektów. Regularnie zmywaj też ptasie odchody – zawierają substancje żrące, więc jeśli pozostaną na dłużej na lakierze, spowodują jego trwałe odbarwienia.


Niewłaściwe suszenie (lub jego brak)

Po procesie mycia pojazdu bardzo ważne jest jego osuszenie. Pozostawienie mokrej powłoki na samochodzie skutkuje przyklejaniem się do karoserii kurzu, pyłów i innych zanieczyszczeń z powietrza. Możesz uchronić przed nimi swoje auto, spłukując je wodą z dodatkiem hydrowosku lub dokładnie osuszając lakier i newralgiczne, trudno dostępne miejsca. Jeśli zdecydujesz się na ręczne wycieranie samochodu do sucha, zrób to, używając wyłącznie delikatnych, chłonnych ręczników lub ściereczek z mikrofibry. Zwróć uwagę, czy nie mają one sztywnych metek i drobinek piasku pozostawionych po poprzednim czyszczeniu, które mogą powodować powstawanie głębokich rys. Destrukcyjnie na kondycję lakieru wpływa również stosowanie irchy i ściągaczek do wody.
Jak suszyć auto?


Mycie samochodu podczas dużych mrozów

Część kierowców unika mycia samochodu zimą jak ognia. Owszem, jest ono bardziej wymagające niż w cieplejsze dni, ale również w większym stopniu potrzebne. Błoto pośniegowe oraz sól i piach, którymi posypywane są jezdnie, działają agresywnie na karoserię, dlatego ważne jest ich regularne spłukiwanie. Podczas zimowego mycia pojazdu pamiętaj o zabezpieczeniu zamków i uszczelek oraz o dokładnym osuszeniu samochodu lub pozostawieniu go w ciepłym miejscu do momentu całkowitego odcieknięcia z wody, która w niskiej temperaturze może zamarznąć i uszkodzić ważne podzespoły. Staraj się też nie korzystać z myjni, gdy na termometrach pojawią się mniej niż 2 stopnie Celsjusza.


Niezabezpieczanie lakieru po myciu

Najlepszy i najdłuższy efekt czyszczenia auta utrzyma się, gdy na umytą i osuszoną karoserią zastosujesz wosk lub warstwą nabłyszczającą. Ich aplikacja jest nieco czasochłonna, ale samochód zyska elegancki połysk, a lakier warstwę chroniącą go przed zarysowaniem oraz ponownym zabrudzeniem. Pamiętaj, żeby nie nakładać wosku na rozgrzany pojazd ani w pełnym słońcu. Spowoduje to wyschnięcie preparatu przed równomiernym jego nałożeniem, przez co widoczne będą nieestetyczne plamy i zacieki.


Jak najlepiej umyć auto – ręcznie, automatycznie czy bezdotykowo?

Właściciele samochodów mają do wyboru cztery możliwości czyszczenia swoich czterokołowych przyjaciół. Mogą umyć auto ręcznie, zaprowadzić do firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie albo skorzystać z myjki bezdotykowej lub automatycznej. Ta ostatnia uznawana jest przez specjalistów za najbardziej inwazyjną metodę, dlatego że zamontowane tam szczotki z dużym naciskiem działają na lakier samochodowy, a zgromadzone w ich włosiu zanieczyszczenia rysują jego powierzchnię. Myjki bezdotykowe, wykorzystujące strumień wody pod wysokim ciśnieniem, są natomiast najlepsze do szybkiego i taniego opłukania pojazdu z kurzu i błota, jednak ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Najbardziej czasochłonną, ale sprawdzającą się metodą pielęgnacji samochodów jest zdecydowanie ręczne jego mycie przy pomocy dostosowanych do tego środków i delikatnych, każdorazowo wymienianych szmatek.

Myjnie automatyczne

Bez względu na to, którą metodę mycia auta stosujesz, używaj do tego odpowiednich preparatów, nowych gąbek i ścierek oraz pamiętaj o odpowiedniej kolejności czyszczenia pojazdu. Zwróć także uwagę, w jakim miejscu myjesz samochód – jeśli robisz to na ulicy lub posesji bez odpowiedniej instalacji ściekowej, możesz otrzymać nawet 500 złotych mandatu za łamanie przepisów o ochronie środowiska.

Jeśli już dojdzie do drobnego porysowania karoserii w Twoim samochodzie, możesz zastosować specjalistyczne pasty ścierne i polerujące, które częściowo je spłycą. Zanim jednak ich użyjesz, zapoznaj się dokładnie z instrukcją, aby jeszcze bardziej nie zniszczyć lakieru. Zarówno te, jak i inne preparaty potrzebne do utrzymania swojego auta w czystości znajdziesz na Nocar.pl.

 

Sprawdź także:

Czy częste mycie samochodu niszczy lakier?

Glinkowanie – dbaj o swoją karoserię!

Czy warto myć samochód zimą?

 

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com.

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.