Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Aleksandra Żukowska

Aktywna piana do mycia samochodu – jak jej używać?

Lakier to wizytówka każdego samochodu. Aby na jego powierzchni nie pojawiały się rysy, mikrouszkodzenia i odpryski, specjaliści zalecają unikanie ogólnodostępnych myjni, ponieważ w ich szczotkach gromadzi się duża ilość brudu i piachu. Dla karoserii najbezpieczniejsze jest więc czyszczenie bezdotykowe. Aktywna piana do mycia samochodu to skuteczny sposób wstępnego zmiękczenia zanieczyszczeń przed myciem właściwym. Jak jej używać?

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czym jest piana aktywna i jakie przynosi efekty?
  • Jaka piana aktywna jest najlepsza?
  • Jak myć samochód aktywną pianą?

W skrócie

Aktywna piana to skuteczny sposób na oczyszczenie karoserii samochodu z zaschniętego brudu. Jej bogaty w środki aktywne skład i gęsta konsystencja pozwalają w kilka chwil usunąć zanieczyszczenia i przygotować pojazd do mycia właściwego. Pianę aktywną nakłada się za pomocą specjalnej pianownicy, która równomiernie rozprowadza roztwór na powierzchni. Najlepszy efekt daje zastosowanie roztworu znanej marki w proporcji 1:10. Należy pamiętać, by pianę nakładać na chłodny lakier, kierując się od kół i progów w stronę dachu.

Aktywna piana do mycia samochodu

Głównym zadaniem piany aktywnej jest zmiękczenie grudek brudu znajdujących się na lakierze, które podczas późniejszego mycia przy pomocy gąbki lub szmatki mogą powodować drobne zarysowania na jego powierzchni. Preparat w formie piany nakłada się na karoserię bezdotykowo specjalną parownicą, a następnie spłukuje czystą wodą, dlatego ryzyko drobnych uszkodzeń lakieru znacznie się zmniejsza.

Mycie samochodu aktywną pianą

Pianownica do piany aktywnej

Większość kierowców zaczyna mycie swojego samochodu od szybkiego opłukania go wodą pod ciśnieniem. Ten sposób sprawdza się jedynie przy lekko zakurzonych autach, które wystarczy nieco odświeżyć. Woda szybko spływa po karoserii i nie jest w stanie skutecznie rozpuścić zalegającego na jej powierzchni brudu. Znacznie lepszy efekt osiąga się, stosując na lakier pianę aktywną, która dzięki swojej gęstej konsystencji dłużej utrzymuje się na samochodzie. Do jej aplikacji niezbędna jest pianownica – ciśnieniowa lub ręczna. W sklepie nocar.pl dostępne sa trzy rodzaje sprzętu umożliwiające rozprowadzanie piany aktywnej na karoserii: samodzielne myjki ciśnieniowe z pianownicą w zestawie, pneumatyczne pistolety ze zbiornikiem na detergent oraz dodatkowe pianownice kompatybilne z myjkami ciśnieniowymi. Plusem tej ostatniej jest możliwość stosowania bardziej agresywnych środków chemicznych. Dzięki temu, że detergent pobierany jest z zewnętrznego zbiorniczka i kierowany wprost do dyszy, nie przechodzi przez cały układ myjki ciśnieniowej, uszkadzając jej gumowe przewody.

Odpowiedni wybór piany aktywnej

W sklepach dostępne są piany aktywne o delikatniejszym i mocniejszym działaniu. Na stopień ich skuteczności wpływa ilość zastosowanych składników aktywnych. Rodzaj preparatu warto dobrać do czyszczonej powierzchni i poziomu jej zabrudzenia. Do mycia karoserii samochodu, roweru czy mebli ogrodowych sprawdzi się delikatniejsza piana o neutralnym pH, natomiast do części samochodowych, kół czy plandeki ciężarówki warto użyć silniejszego środka zawierającego w swoim składzie np. jony srebra i miedzi.

Dodatkowe substancje ochronne w pianach aktywnych

Część dostępnych w sklepach pian aktywnych ma w swoim składzie substancje dodatkowe, takie jak środki konserwujące, kompozycje zapachowe czy nawet wosk. Tego typu preparaty polecane są osobom, które często stosują pianę aktywną jako główny sposób odświeżenia lekko zabrudzonego czy nawet zakurzonego auta. Po zastosowaniu piany i dokładnym jej spłukaniu karoseria nie tylko będzie lśnić, ale na jej powierzchni powstanie cienka warstwa ochronna zapobiegająca ponownemu osadzaniu się zanieczyszczeń.

Aktywna piana – jakie proporcje wybrać?

Na skuteczność piany aktywnej mają również wpływ proporcje, w jakich jest stosowana. Najlepszy efekt daje rozcieńczenie w zbiorniku pianownicy 1 miarki preparatu w 10 miarkach wody. Takie proporcje (1:10) wpływają również na wydajność. Jedno opakowanie piany aktywnej pozwala na kilkukrotne mycie pojazdu lub innych powierzchni o różnym stopniu zabrudzenia.

Mycie wstępne wpływa na skuteczność detailingu

Mycie samochodu pianą aktywną jest proste, szybkie i skuteczne. Ważne, by stosować ją na zimny i suchy lakier, a cały proces przeprowadzać w zacienionym miejscu. Nakładanie preparatu należy zacząć od dołu – kół i progów, czyli miejsc najbardziej zabrudzonych. Następnie powoli przejść do karoserii, szyb i dachu. Taka kolejność zwiększy skuteczność całego procesu czyszczenia. Naniesiona na lakier piana ma dość gęstą konsystencję, dzięki czemu dłużej utrzymuje się nawet na śliskich powierzchniach, rozpuszczając w międzyczasie grudki brudu. Po wypianowaniu całego pojazdu warto odczekać kilka minut, a następnie spłukać preparat wodą w tej samej kolejności, w której był nakładany – od dołu do góry. Należy jednak uważać, by nie doprowadzić do zaschnięcia piany na aucie. Po skończonym myciu wstępnym czyszczenie właściwe będzie znacznie szybsze i bezpieczniejsze dla karoserii samochodu.

Aktywna piana sprawdzonych producentów

Na skuteczność procesu mycia samochodu pianą aktywną ma również wpływ marka stosowanych preparatów. Należy sięgać po kosmetyki znanych i sprawdzonych producentów, takich jak K2 czy Moje Auto, które wyróżniają się wysoką jakością, odpowiednim poziomem skoncentrowania środków aktywnych, przyjemnym zapachem i doskonałymi właściwościami ochronnymi. Opakowania piany aktywnej dostępne są w kilku wygodnych pojemnościach.

Pianę aktywną można stosować do czyszczenia nie tylko samochodów, ale i przyczep, plandek, części samochodowych, rowerów, budynków, mebli ogrodowych i innych elementów wymagających odświeżenia. Sprawdzone preparaty znanych marek oraz pianownice do ich nakładania znajdziesz na nocar.pl.

Sprawdź także:
Dekontaminacja lakieru – 5 kroków do karoserii lśniącej jak lustro
Marka K2 – przegląd polecanych kosmetyków samochodowych
Czy częste mycie samochodu niszczy lakier?

Źródło zdjęć: shutterstock.com.

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.