Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Natalia Szczyrbowska

Co musisz wiedzieć zanim zainwestujesz w LPG?

Cena gazu jest dla właścicieli pojazdu o wiele bardziej atrakcyjna, niż benzyny, dlatego większość kierowców bez zastanowienia decyduje się na instalację LPG. Czy to się opłaca? Czy do każdego samochodu nadaje się takie rozwiązanie? Dziś specjalnie dla Ciebie omawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zamienieniem benzyny na gaz. Jesteś ciekawy? To zaczynamy!

Czy jazda na gazie rzeczywiście się opłaca?

Na temat tego, czy jazda na gazie rzeczywiście się opłaca, krążą legendy. Jedni mówią, że tak, bo nie da się ukryć, że cena benzyny jest wysoka. Inni twierdzą, że co z tego, że gaz jest tańszy, skoro podczas jazdy zużywa się go o 15-25% więcej niż benzyny, a dodatkowo koszt instalacji LPG też nie należy do najtańszych. Jak więc w praktyce wygląda oszczędna jazda na gazie?

Analizując wszystkie czynniki w dłuższym czasie instalacja LPG, jest opłacalna. Mimo że rzeczywiście samochód zasilany gazem pali więcej, cena benzyny jest o 30%-40% wyższa, dlatego przeliczając koszty, lepiej zainwestować w LPG. Wydane pieniądze na montaż instalacji powinny zwrócić się w ciągu kilku miesięcy, a potem kierowca można spokojnie korzystać z niskiej ceny gazu przez następne lata.

Czy instalacja LPG nadaje się dla każdego samochodu?

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy ich samochód da się przerobić na gaz. Choć nie istnieje na rynku model auta, w którym byłoby to niemożliwe, na początku warto zastanowić się, czy rzeczywiście jest to opłacalne.

Niektóre z modeli samochodów wymagają skomplikowanej instalacji, która kosztuje o wiele więcej, niż standardowe koszty przerobienia pojazdu na gaz. Wtedy może okazać się, że nie warto dopłacać i lepiej zostać przy benzynie, która w tym konkretnym przypadku będzie stać niżej w ekonomicznym rozrachunku.

Co z tą benzyną?

Warto obalić mit, że po zainstalowaniu LPG, pożegnasz się już na zawsze z benzyną. Większość aut, w których zainstalowany jest gaz, potrzebuje benzyny podczas procesu uruchomiania samochodu. Silnik przełącza się na gaz dopiero wtedy, gdy osiągnie odpowiednią temperaturę 20°-30°C, potrzebną do rozgrzania reduktora.

Oprócz tego benzyna jest dość często wykorzystywana przy tzw. dotrysku benzyny. Na czym polega to zjawisko? Układ zasilania silnikowego i gazowego pracują równolegle, z tym że układ benzynowy to zaledwie 5% w użycia paliwa, natomiast 95% paliwa stanowi gaz. Takie rozwiązanie gwarantuje komfort dla silnika oraz ochronę, gdyby LPG nie było w stanie w 100% pokryć zapotrzebowania silnika na paliwo.

Co ile należy robić przegląd instalacji LPG?

Jeśli chodzi o to, co ile należy robić przegląd instalacji LPG, zdania są podzielone. Jedni podają, że warto skontrolować taki układ po przejechaniu 10-15 tysięcy kilometrów, z kolei inni twierdzą, że lepiej nie być nadgorliwym i zostawić przegląd na moment, w którym przebieg auta osiągnie 20-25 tysięcy kilometrów.

Niezależnie od tego, którą opcję uznasz za prawidłową, pamiętaj, że nie można zaniedbywać rutynowej kontroli układu LPG. Filtry gazu zużywają się dość szybko, mogą się również pojawić nieszczelności, dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować stan instalacji.

Eksploatacja układu LPG

Często zadawanym pytaniem wśród kierowców jest to, jak długo można cieszyć się sprawnym układem LPG. Oczywiście, warto pamiętać o tym, że wszystkie części się eksploatują i nie da się w 100% przewidzieć żywotności danych rzeczy. Jednak prawo jasno określa, że butla instalacji gazowej może być użytkowana przez 10 lat. Następnie właściciel samochodu ma dwie możliwości: przedłużyć jej ważność lub kupić nową. Co bardziej się opłaca? Wbrew pozorom lepszym pomysłem jest zakup nowej butli, ponieważ jej cena jest tylko nieznacznie wyższa, niż przedłużenie homologacji.

Dobrą wiadomością jest to, że pozostałe części instalacji LPG również mają długi okres użytkowania. Wtryskiwacz i reduktor nie powinny ulec uszkodzeniu, zanim na liczniku nie pojawi się 100 tys. przejechanych kilometrów. Dobrze wykonana elektronika z reguły służy do aż do końca eksploatacji samochodu.

Zamontowanie instalacji LPG w samochodzie jest opłacalne. Koszty powinny zwrócić się po kilku miesiącach, a Ty będziesz cieszyć się komfortową jazdą przez długie lata. Pamiętaj, żeby przed zdecydowaniem się na instalację LPG, dokładnie dowiedzieć się, czy przerabianie układu paliwowego w Twoim samochodzie, naprawdę Ci się opłaca. Jeśli szukasz oleju do pojazdu na gaz lub szukasz środka do ochrony zaworów, sprawdź naszą ofertę na Nocar.pl.

Dbaj razem z nami o swój samochód!

Jeśli szukasz więcej porad samochodowych, koniecznie przeczytaj:

Cykl: O co pytacie w necie. Część 1: Na co zwrócić uwagę, wybierając używany samochód?

Cykl: O co pytacie w necie. Część 2: Co bardziej opłaca sie wybrać: części oryginalne, czy zamienniki?

Źródło zdjęć: Nocar, pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.