Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Natalia Szczyrbowska

Co należy regularnie kontrolować w samochodzie?

W samochodzie istnieją elementy, które trzeba regularnie kontrolować. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoja jazda jest całkowicie bezpieczna, a pojazd nie odmówi nagle bezpieczeństwa. Taka kontrola przyda się zwłaszcza zimą, kiedy warunki na dworze mogą utrudnić pracę samochodu. Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

• Jakie płyny eksploatacyjne należy kontrolować?
• Dlaczego żarówki należy wymieniać parami?
• Dlaczego odpowiednie ciśnienie w oponach, jest takie ważne?
• Jaki jest okres trwałości wycieraczek samochodowych?

TL;DR

W każdym samochodzie trzeba regularnie sprawdzać stan oraz poziom płynów eksploatacyjnych, takich jak: olej silnikowy, płyn chłodniczy oraz płyn hamulcowy. Równie ważna jest kontrola żarówek – tylko mocny, równomierny strumień światła, zapewni Ci bezpieczeństwo na drodze. Prawidłowe ciśnienie w oponach zagwarantuje stabilną jazdę, a sprawne wycieraczki maksymalną widoczność na drogę.

Płyny eksploatacyjne – sprawdź ich poziom, wymień, jeśli trzeba!

Aby samochód prawidłowo działał, co jakiś czas trzeba koniecznie sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych w samochodzie i w razie potrzeby je uzupełnić. Jeśli tego nie zrobisz, może to doprowadzić do uszkodzenia ważnych elementów w poszczególnych układach. O jakie płyny chodzi?

Olej silnikowy

Olej silnikowy pełni bardzo ważną funkcję w czasie pracy silnika. Jest odpowiedzialny za smarowanie jego poszczególnych części oraz zmniejszenie tarcia. Dzięki temu elementy w silniku nie zużywają się w ekspresowym tempie. Dobrze dobrany olej pozwala na zwiększenie osiągów oraz ekonomiczne zużycie paliwa. Chroni także silnik przed korozją, która może powstać na skutek przedostawania się do oleju kwaśnych związków, które wytwarzają się podczas procesu spalania.

Jak skontrolować poziom oleju silnikowego? Należy otworzyć maskę samochodu, a następnie sięgnąć po bagnet, umieszczony w silniku. Jego końcówkę trzeba przetrzeć, aby wynik pomiaru był miarodajny. Warto przy tym pamiętać, że silnik powinien być zimny (po skończeniu jazdy należy odczekać kilka minut, aby osiągnął odpowiednią temperaturę), a sam pojazd musi być umieszczony na płaskiej powierzchni. Bagnet należy ponownie włożyć do zbiornika, z którego został wyciągnięty, a następnie odczytać poziom płynu. Na miarce znajdują się kreski wskazujące wartość minimalną oraz maksymalną – poziom oleju powinien mieścić się pomiędzy tymi wartościami. Jeśli jest niższy, należy dolać oleju, najlepiej takiego, który już znajduje się w silniku. W przypadku, gdy nie wiesz, jaki rodzaj płynu znajduje się w środku, najlepiej jest wymienić cały olej.

jakie plyny eksploatacyjne skontrolowac

Płyn chłodniczy

Zadaniem płynu chłodniczego, jest ochrona silnika przed przegrzaniem oraz zamarznięciem. Płyn, który dobrze sprawuje swoją funkcję, powinien zamarzać w temperaturze -30°C, a wrzeć w granicach 110-130°C. Specjaliści zalecają jego kontrolę co miesiąc, ponieważ potrafi bardzo szybko parować, a jego prawidłowy poziom jest niezbędny do tego, by samochód mógł normalnie funkcjonować. Podobnie jak w przypadku oleju silnikowego, jego poziom powinien zawierać się pomiędzy wartością minimalną a maksymalną. Całkowita wymiana płynu hamulcowego powinna nastąpić po 3 latach – po tym okresie ciecz traci swoje parametry.

Płyn hamulcowy

Raz na dwa lata lub po przejechaniu 40 000 km należy wymienić płyn hamulcowy. Z czasem jego skuteczność spada, ponieważ zaczyna on pochłaniać wodę. Jego dobra jakość jest bardzo ważna, ponieważ płyn ten odpowiada bezpośrednio za przeniesienie siły hamowania z pedału na klocki hamulcowe.

Żarówki – zadbaj o dobrą widoczność!

Bardzo ważnym elementem w samochodzie, który odpowiada za bezpieczeństwo na drodze, są żarówki. Nie tylko nocą trzeba zadbać o mocny strumień światła, w Polsce obowiązuje przecież prawo, które nakłada na kierowców obowiązek jazdy w ciągu dnia z włączonymi światłami mijania. Kierujący pojazdem najczęściej wymieniają żarówki, kiedy okazuje się, że przednie światło nie świeci. To błąd, ponieważ może się zdarzyć, że to właśnie tylne światło uległo przepaleniu. Za taką usterkę grozi mandat, ale co ważniejsze, może to doprowadzić do wypadku. Dlatego należy regularnie kontrolować, czy żarówki w pojeździe świecą prawidłowo. Co więcej, trzeba także pamiętać, że wymienia się je parami, w przeciwnym razie każda żarówka będzie wytwarzać inny strumień światła.

jak sprawdzic stan zarowek

Ciśnienie w oponach – aby jazda była bezpieczna

Niewiele kierowców sprawdza regularnie ciśnienie w oponach. Niestety, to poważny błąd. Prawidłowo napompowane opony są gwarancją stabilnej jazdy. Do ich uszkodzenia może dojść bardzo łatwo – wystarczy, że na drodze natrafi się ostry gwóźdź lub kamień. Czym grozi niskie ciśnienie w oponach? Przede wszystkim zwiastuje problemy z reakcją samochodu na ruchy kierownicą, co jest bardzo niebezpieczne, podobnie, jak wydłużona droga hamowania na śliskiej drodze, która również jest konsekwencją źle napompowanych opon. Niskie ciśnienie nie sprzyja także ekonomicznej jeździe – paliwo szybciej się zużywa, podobnie jak i same opony. Dlatego, jeśli czujesz, że powinieneś zwiększyć ich wewnętrzne ciśnienie, a w warunkach domowych, jest to niemożliwe, skorzystaj z kompresora dostępnego na stacji paliw.

Wycieraczki – żaden śnieg nie będzie Ci straszny!

Ostatnią rzeczą, która wymaga regularnej kontroli, są wycieraczki samochodowe. Producenci określają, że ich trwałość wynosi około pół roku, a po tym okresie najlepiej je wymienić. Nic dziwnego – to jeden z najszybciej eksploatujących się elementów w samochodzie, mający styczność z wilgocią oraz powierzchnią, na której często znajduje się brud, kamyki lub gałęzie, które mogą naruszyć strukturę pióra wycieraczki. Dlatego dobrze jest kontrolować ich stan – guma z czasem parcieje, przez co nie jest w stanie tak dobrze zbierać wody, a to przekłada się bezpośrednio na gorszą widoczność.

co ile wymienia wycieraczki

Regularne kontrolowanie elementów w samochodzie, to obowiązek każdy kierowcy. Trzeba pamiętać szczególnie o sprawdzaniu oraz wymianie płynów eksploatacyjnych i żarówek. Istotne jest także odpowiednie ciśnienie w oponach oraz dobry stan wycieraczek samochodowych. Jeśli musisz wymienić olej silnikowy, płyn hamulcowy, żarówki lub wycieraczki, koniecznie sprawdź naszą ofertę na Nocarznajdziesz u nas wszystko, czego potrzebuje Twój samochód!

Sprawdź także:

Zimowe problemy z ogrzewaniem? Sprawdź, jak temu zaradzić!

Zimowe problemy z samochodem - gdzie szukać przyczyny?

Zimowa eksploatacja samochodu - o czym należy pamiętać?

Źródło zdjęć: Nocar, pexels.com, pixabay.com

 

 

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.