Historia wyszukiwania

 • Historia wyszukiwania jest pusta
 

Co warto mieć w aucie zimą, czyli wyposażamy samochód!

Niska temperatura i wszechobecna wilgoć sprawiają nam najwięcej problemów zimą. Ma ona negatywny wpływ na podzespoły elektroniczne i mechaniczne pojazdu. Bywa, że nawet rozruch silnika, a przede wszystkim dostanie się do wewnątrz samochodu jest problemem. W co warto się zaopatrzyć, aby zapewnić sobie bezproblemową eksploatacje auta zimą?

Czego dowiesz się z wpisu?

 • Co warto przygotować, by zabezpieczyć swój samochód przed zimą?
 • Jakie narzędzia przydadzą się, gdy spadnie pierwszy śnieg?

TL;DR

W czasie niskich temperatur i opadów śniegu, każdy użytkownik samochodu musi zmagać się z wieloma problemami. Zamarznięte zamki, przymarzające uszczelki w drzwiach, czy oblodzone szyby i wycieraczki to tylko góra lodowa kłopotów. Niskie temperatury nie służą akumulatorom, które przy -18°C mogą posiadać tylko 50 proc. mocy rozruchowej, a silniki stawiają opory o 50 proc. większe przez gęstniejący olej. Połączenie tych czynników może skutecznie utrudnić rozruch nawet w pełni sprawnego samochodu. Przetrwanie tego trudnego okresu i bezproblemowa eksploatacja auta wymaga zaopatrzenia się w kilka niezbędnych akcesoriów, które skutecznie zaradzą wielu zimowym problemom z samochodem.

Zamarznięte uszczelki i zamki w samochodzie

Zamarzające opady deszczu i śniegu sprawiają, że uszczelki i zamki w samochodach nie chcą współpracować. Na zamarznięte zamki ratunkiem jest odmrażacz, który penetrując wewnętrzny mechanizm nawet w najniższych temperaturach. Pamiętaj, aby nosić go ze sobą, zamknięty w samochodowym schowku, raczej do niczego się nie przyda. Przymarznięte uszczelki drzwi stanowią zaś większy problem. Szarpanie ich i wszelkie próby usilnego otwarcia mogą narazić nas na niepotrzebne szkody i dodatkowe koszty. Uszczelki należy zabezpieczyć preparatem na bazie silikonu, który wypiera wilgoć i chroni przed przymarznięciem. Jeśli zaś nie zaopatrzymy się w nie w porę, najlepiej będzie użyć zewnętrznego sposobu na ich odmrożenie – praktyka pokazuje, że najskuteczniej radzi sobie z nimi… suszarka!

Problemy z uruchomieniem silnika

Kłopoty z uruchomieniem samochodu w szczególności dotykają posiadaczy samochodów z silnikiem diesla. W temperaturze poniżej -20°C wytrącająca się parafina, zatyka filtr paliwa, co utrudnia rozruch. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem, może być zastosowanie uszlachetniacza oleju napędowego co zwiększy jego tolerancję na niską temperaturę. Jakie są zalety używania uszlachetniacza?

 • Prawidłowa i równomierna praca silnika.
 • Utrzymywanie silnika w czystości (usuwanie nagarów z komór spalana, grzybków zaworów).
 • Ułatwienie rozruchu zimnego silnika, szczególnie w niskich temperaturach.
 • Regeneracja układu zasilania paliwem.
 • Zmniejszenie emisji substancji szkodliwych CO w spalinach - nawet o 50%.

Silniki napędzane benzyną bezołowiową również mogą mieć trudności z rozruchem. O ile benzyna nie jest wrażliwa na niskie temperatury, to problemem w tym przypadku jest wilgoć, która w formie pary wodnej w trakcie tankowania dostaje się do baku. Jeśli zostanie zassana przez filtr paliwa, może zamarznąć w zbiorniku paliwa albo w przewodach paliwowych. Można temu zaradzić tankując bak do pełna, aby nie mogła się w nim zbierać woda.

nocar1aa

Przymarznięte wycieraczki i zamarznięte szyby

Przymarznięte do szyb wycieraczki i zmrożone szyby to codzienność w zimowe dni. Sprawdzonym i najbezpieczniejszym sposobem, który usunie lód bez najmniejszych problemów będzie płyn odmrażający. Jego użycie jest banalnie proste. Spryskujemy powierzchnie szyby i wycieraczki, odczekujemy chwilę, aż lód stopnieje. Warto też przetrzeć wycieraczki, aby usnąć z nich drobinki lodu, które rysują nam szyby. Alternatywą do spryskiwaczy są maty pod wycieraczki. Koszt zakupu maty w zależności od jej wielkości waha się od 10 do 30 zł. To najprostsze a zarazem najbardziej skuteczne rozwiązanie. Możemy też pokusić się o specjalne na nie pokrowce.

sprawdz stan wycieraczek na jesien

Wyładowany akumulator

Na początku powinieneś pamiętać, że niedoładowany akumulator nie znosi niskich temperatur. Przy siarczystym mrozie nawet sprawna i naładowana bateria może stracić aż ponad połowę swojej nominalnej pojemności. Jeśli bateria rozładuje się „do zera”, to w niskich temperaturach elektrolit może zamarznąć i pęknąć.

To niejedyne zagrożenie. W takich przypadkach często dochodzi od opadu masy czynne, a co za tym idzie – konieczności wyrzucenia akumulatora! Jeśli chcesz uniknąć takich przypadków, powinieneś zaopatrzyć się w ładowarkę do akumulatora!

Inne przydatne akcesoria

 • Jeśli często użytkujemy samochód na ośnieżonych drogach, przydatne mogą być łańcuchy śniegowe. Solidne, wykonane z wysokiej klasy stali, zapewniają bardzo dobrą przyczepność na śniegu i lodzie.
 • skarpety śniegowe - specjalne pokrowce nakładane na koła. Ich zaletą jest łatwy montaż oraz gwarancja dobrej przyczepności na śniegu i lodzie.
 • skrobaczka do szyb. Dzięki niej będziemy mogli usunąć z szyby nawet lekko przymarznięty śnieg.

Jeśli szukasz zimowego wyposażenia do swojego samochodu, wejdź na nocar.pl i zaopatrz się już dziś!

źródło zdjęć: shutterstock.com, nocar.pl

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.