Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Paulina Tomasik

Czujniki w nowoczesnych samochodach – jakie technologie wspierają dziś kierowców?

Elektronika we współczesnych samochodach wyręcza kierowców z wielu zadań – przypomina o zapięciu pasów, informuje o zjechaniu z toru jazdy, sygnalizuje przeszkody na drodze i usterki każdego z układów. Komputery pokładowe dysponują tak ogromną liczbą informacji dzięki czujnikom – niewielkim elementom, które mierzą wielkość fizyczną i zamieniają ją na elektroniczną. Jakie dane dostarczają i w jakich częściach pojazdu się znajdują? Odpowiadamy!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie czujniki znajdują się w nowoczesnych samochodach?
  • Jakie informacje dostarczają czujniki?

TL;DR

W nowoczesnych samochodach czujniki dokonują pomiarów, na podstawie których komputer sterujący reguluje pracę silnika. Wpływają też na poziom bezpieczeństwa, ułatwiając zmianę pasa ruchu albo zaparkowanie, oraz na komfort jazdy.

Sterowanie silnikiem

W nowoczesnych samochodach od wskazań, jakie dostarczają czujniki, zależy prawidłowa praca silnika. Te niewielkie urządzenia kontrolują bowiem najważniejsze parametry jego działania: od ciśnienia i temperatury płynów, przez prędkość obrotową wału korbowego, aż po przepływ spalin.

Do najważniejszych elementów pomiarowych należy czujnik, który określa położenie wału korbowego oraz liczbę jego obrotów. Na podstawie informacji, jakie dostarcza, komputer sterujący oblicza dane konieczne do sterowania wtryskiem i momentem zapłonu. Istotny jest również przepływomierz, który wskazuje masę powietrza wpadającego do silnika, dzięki czemu możliwe jest ustalenie prawidłowej dawki paliwa. Sonda lambda, niewielki czujnik umieszczony w układzie wydechowym, monitoruje natomiast jakość spalin. Bazując na jej wskazaniach, układ sterujący dobiera odpowiedni skład mieszanki paliwowo-powietrznej.

Czujnik jakości spalin - sonda lambda

Dbałość o bezpieczeństwo

Elektronika we współczesnym samochodzie steruje również systemem bezpieczeństwa. Każdy pojazd, który opuszcza dziś taśmę produkcyjną, wyposażony jest w ESP – elektroniczny program stabilizacji jazdy. System ten pomaga utrzymać właściwy tor poruszania się w czasie poślizgu albo zbyt gwałtownego wejścia w ostry zakręt. Jego podstawę stanowi mała armia czujników, które w ułamkach sekund przekazują informacje o kącie skrętu kierownicy czy przyspieszeniu bocznym do modułu sterującego. Bazując na tych danych, komputer rozpoznaje tor poruszania się samochodu i w razie potrzeby wyhamowuje jedno z kół albo ogranicza prędkość obrotową silnika. Na podstawie dostarczanych przez czujniki informacji uruchamiają się również procedury bezpieczeństwa, np. napinanie pasów, prostowanie foteli czy otwieranie poduszek powietrznych.

Na tych drobnych, dokonujących pomiarów elementach opierają się także wszystkie systemy, które ułatwiają zmianę pasa ruchu czy zaparkowanie na zatłoczonym parkingu. Czujniki zamontowane w lusterkach bocznych monitorują obszary znajdujące się poza polem widzenia kierowcy – jeśli np. w czasie manewru wyprzedzania pojawi się w nich innych pojazd, system ostrzeże prowadzącego o niebezpieczeństwie. Na podstawie informacji, jakie dostarczają elektroniczni asystenci parkowania, komputer pokładowy potrafi nawet wyhamować samochód, zatrzymując go przed przeszkodą.

Komputer pokładowy

Zapewnienie komfortu

Znajdujące się w nowoczesnych samochodach czujniki przekazują również informacje, które wpływają na zwiększenie komfortu jazdy. Czujnik deszczu informuje system o częstotliwości opadów, dzięki czemu komputer automatycznie uruchamia wycieraczki lub zmienia szybkość ich poruszania się. Sensor zmierzchu rejestruje natomiast natężenie światła – kiedy wokół pojazdu robi się ciemniej (nie tylko wtedy, gdy zapada zmierzch, ale i podczas intensywnych opadów deszczu czy jazdy tunelem), światła dzienne automatycznie przełączają się na światła mijania. Częścią tego układu bywa też funkcja przyciemniania lusterka wstecznego, jeśli za samochodem pojawia się inny pojazd, którego reflektory mogłyby oślepić kierowcę.

Automatyzacji we współczesnej motoryzacji uległa również klimatyzacja. Dzięki czujnikowi wilgotności w kabinie układ sterujący utrzymuje odpowiednią temperaturę i zmniejsza zaparowanie szyb. Ma to niebagatelne znaczenie nie tylko dla komfortu podróżowania, ale i dla bezpieczeństwa – kierowca nie musi walczyć z osadzającą się na szybach parą i w pełni może skupić się na drodze.

Komputery sterujące w nowoczesnych samochodach odciążają kierowcę z wielu zadań – wspierają jego pamięć, przypominając o zapięciu pasów czy włączeniu świateł, kontrolują tor jazdy, a nawet ostrzegają o ryzyku stłuczki.

Elektronika zawiodła? Na Nocar.pl znajdziesz czujniki w najlepszych cenach.

Sprawdź również inne wpisy na naszym blogu:

Sonda lambda. Jak rozpoznać awarię?

Kable rozruchowe czy prostownik – jak awaryjnie uruchomić samochód?

Dywaniki samochodowe na lato i zimę. Czy warto mieć 2 komplety?

Źródło zdjęć: nocar.pl, pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.