Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 

Czy przepalona żarówka równa się mandat?

Każdy samochód dopuszczony do ruchu musi posiadać kompletne i sprawne oświetlenie. Do obowiązkowych świateł, określonych przez przepisy, należą: światła drogowe, mijania, pozycyjne przednie i tylne, kierunkowskazy, hamowania stop (co najmniej 2, ale nie więcej niż 4), odblaskowe tylne, oświetlające tylną tablicę rejestracyjną, przeciwmgłowe tylne, cofania oraz awaryjne. Przepalona żarówka z listy wymaganego oświetlenia winna być niezwłocznie wymieniona na sprawnie działającą, ponieważ w przypadku kontroli policyjnej taka awaria może skończyć się w najgorszym razie odebraniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Mandat, pouczenie czy zabranie dowodu rejestracyjnego?

Jazda z przepaloną żarówką, co ważne, nie skutkuje mandatem, ale warunek jest jeden. W momencie kontroli policyjnej stwierdzającej awarię oświetlenia musimy na miejscu ją usunąć, czyli de facto wymienić żarówkę. Gdy nam się to nie uda, policjant ma prawo zatrzymać nam dowód rejestracyjny pojazdu. Oczywiście, wiele zależy od postawy funkcjonariusza, od tego, czy poprzestanie on jedynie na pouczeniu i nakaże nam niezwłocznie udać się do serwisu w celu wymiany wadliwego oświetlenia. Niemniej jednak nie bądźmy zaskoczeni, jeśli policjant zastosuje się ściśle do litery obowiązującego prawa. Z chwilą zatrzymania dowodu rejestracyjnego funkcjonariusz opisuje przyczynę zdarzenia i wydaje kierowcy stosowne pokwitanie, a niekiedy też zezwolenie na korzystanie z pojazdu przez okres maksymalnie 7 dni wraz z warunkami używania samochodu. Zatrzymany dowód rejestracyjny z podaną przyczyną jego zatrzymania jest tymczasem odsyłany do Wydziału Komunikacji, w którym kierowca rejestrował swój samochód. Po usunięciu awarii, czyli wymianie żarówki, kierujący pojazdem może odebrać zabrany dokument, wypełniając w Wydziale stosowny wniosek i przedstawiając pokwitanie otrzymane od policjanta. Kierowca powinien także mieć ze sobą dowód zakupu żarówki lub dokument potwierdzający wymianę oświetlenia. Zdarza się również i tak, że pracownik Wydziału sprawdza osobiście, czy awaria została faktycznie usunięta.

przepalona-zarowka-mandat_1

Przygotuj się zawczasu

Warto wcześniej przygotować się do ewentualnej wymiany żarówki, ponieważ jej przepalenie może przydarzyć się podczas jazdy w każdej chwili. Aby w sytuacji kontroli drogowej nie stresować się ewentualną wymianą przepalonego oświetlenia, dobrze jest zawczasu poznać budowę auta i sposób wymiany w nim żarówek. Obowiązkowo należy wozić ze sobą komplet zapasowego oświetlenia, dobrze mieć również pod ręką latarkę, gdy wymiany przyjdzie nam dokonywać po zmroku w terenie źle oświetlonym. Niektóre z modeli samochodów wyposażone są w specjalne systemy informujące o awarii świateł zewnętrznych. W pojazdach nieobjętych takim systemem warto systematycznie sprawdzać jakość oświetlenia. Widząc, że żarówka słabiej świeci, nie czekajmy, aż przepali się całkiem w czasie jazdy, ale wymieńmy ją od razu i najlepiej parami. Oświetlenie pochodzące z tej samej serii produkcyjnej ma podobną żywotność, dlatego wymieniając tylko jedną z żarówek, ryzykujemy znaczną różnicą w jakości światła pomiędzy nimi. A w niedługim czasie i tak będziemy zmuszeni wymienić drugą z żarówek. Kupując żarówki, staraj się dobierać produkty od sprawdzonych producentów. Tania "chińszczyzna" może okazać się awaryjna, a w skrajnych przypadkach niebezpieczna dla reflektorów. Najczęściej stosowane w samochodach typy żarówek to: H7, H4 i H1.

przepalona-zarowka-mandat_2

Regularnie kontrolując stan naszego oświetlenia, uchronimy się przed niepotrzebnym stresem podczas policyjnego przeglądu i zaoszczędzimy sobie niedogodności związanych z ewentualnym zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Taryfikator punktów karnych za nieprawidłowe używanie świateł zewnętrznych

Przypomnijmy jeszcze na koniec aktualny, obowiązujący w 2016 roku, taryfikator punktów karnych za naruszenie przepisów dotyczących używania świateł zewnętrznych:

  • niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł od zmierzchu do świtu – 4 pkt. karne
  • niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza – 2 pkt. karne
  • niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w okresie od świtu do zmierzchu – 2 pkt. karne
  • niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w tunelu, niezależnie od pory doby – 4 pkt. karne
  • naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych przednich – 2 pkt. karne
  • naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych tylnych – 2 pkt. karne
  • pozostawienie pojazdu bez wymaganego przepisami oświetlenia – 3 pkt. karne
  • korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami – 3 pkt. karne

Szukając wydajnych żarówek, koniecznie zajrzyj na nocar.pl - dbamy o jakość oferowanych produktów, dlatego zadowolimy nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Źródła zdjęć: Wikipedia Commons, flickr.com, pixabay.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.