Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 

Czy warto kupić opony całoroczne?

Większość kierowców dała się już przekonać do stosowania ogumienia sezonowego. Czy to rzeczywiście konieczne? Jak przygotować samochód i koła do wymiany? Co można zrobić samemu, co należy zlecić w serwisie? Przed zimą wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Kiedy wymieniać opony?
  • Czy warto postawić na ogumienie sezonowe?
  • Wymiana samemu, czy w serwisie?

TL;DR

Dwa razy do roku przed warsztatami ustawiają się kolejki – jesienią, kiedy nadchodzi pora na opony zimowe, i wiosną, gdy czas założyć opony letnie. Jeśli nie korzystacie z opon całorocznych , zapewne zdarzyło się Wam w nich stać. Kiedy należy pomyśleć o założeniu opon zimowych? Producenci ogumienia utrzymują wersję, że zimówki należy zamontować, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni. To jednak dość duże uproszenie. Na suchej nawierzchni opony letnie sprawdzają się lepiej od zimówek często nawet przy niewielkim mrozie, a na mokrym podłoży najnowsze modele ogumienia zimowego są w stanie nawiązać walkę z oponami letnimi.

Kiedy zatem wymienić opony?

Należy do zrobić przed pierwszym śniegiem lun gołoledzią. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, o ile na oponach zimowych da się przy zachowaniu ostrożności podróżować w miarę bezpiecznie na suchej i mokrej drodze również przy wyższych temperaturach, to już na oponach letnich na śniegu nawet najlepszy kierowca może sobie nie poradzić. O argumentach, że kiedyś przez cały rok ludzie jeździli na jednych oponach, lepiej zapomnieć - letnie opony przypominały bardziej gumy całoroczne, samochody były słabsze, a ruch mniejszy.

Co zrobić zanim wymienimy?

Przed wymianą kół, warto dokładnie obejrzeć opony na których dotychczas poruszało się auto i sprawdź, czy zużywają się równomiernie. Jeśli są wytarte mocniej na bokach lub jedna opona na tej samej osi jest zużyta zupełnie inaczej od drugiej to poza tym należy też naprawić w aucie zawieszenie, a przynajmniej sprawdzić ustawienie geometrii zawieszenia. Kiedy to zrobić – przed założeniem nowych opon czy po? To nie ma znaczenie – ważne jednak, żeby na nowych oponach przy źle ustawionym zawieszeniu nie jeździć zbyt długo - po kilkuset kilometrach takiej jazdy mogą być już zniszczone. Uwaga! Jeśli po założeniu nowych opon samochód zaczyna ściągać lub koła piszczą nawet na łagodnych łukach, także należy natychmiast skontrolować geometrię.

Ze względu na duży popyt jesienią, jak grzyby o deszczy powstają punkty wymiany opon np. na parkingach koło centrów handlowych lub w innych uczęszczanych miejscach, które sezonowo zajmują się wymiana ogumienia. Naszym zdaniem takich punktów należy unikać jak ognia! Wbrew pozorom w nowych autach wymiana ogumienia potrzebuje specjalistycznych sprzętów i fachowców. Szczególnie w przypadku samochodów poruszających się na ogumieniu niskoprofilowym. W każdym wypadku dobrze jest wybrać się do specjalisty.

Oczywiście, nawet dużego runflata, przy odpowiedniej dozie uporu i siły da się zdemontować i złożyć nawet na najprostszej montażowni i łyżce do opon, ale ryzyko, że przy okazji, zostanie uszkodzona opona – jest duże.

UWAGA!

Większość typowych usterek, m.in. zerwanie stopki opony, może pozostać niezauważana, bo uszkodzony, przy montażu, fragment opony jest zakryty przez bok felgi. W najlepszym razie, z takiej opony uciekać będzie powietrze podczas jazdy, a w najgorszej może dojść do jej rozerwania.

W przypadku aut z czujnikami powietrza w kołach gorzej wyposażone warsztaty nie mają odpowiedniego sprzętu potrzebnego do tego, żeby poprawnie skonfigurować układ kontroli ciśnienia, którego w nowych autach nie da się tak po prostu wyłączyć.

Pamiętaj, że koła i opony to nie jedyne wyposażenie samochodu na które trzeba zwracać uwagę. Przy wymianie opon, dobrze jest sprawdzić stan żarówek i ułożenie reflektorów.

Tak jak wspomnieliśmy, źle ustawione opony, mogą sprzyjać usterkom w układzie zawieszenia!

Układ zawieszenia w samochodzie składa się z wielu elementów, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze kierowcy i pasażerów. Jeśli szukasz elementów do układu zawieszenia, sprawdź ofertę Nocar.pl – sklepu internetowego, który oferuje części i produkty przeznaczone do samochodów.

źródło zdjęć: pexels.com, nocat.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.