Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 

Czyszczenie wtryskiwaczy – za pomocą oczyszczaczy czy u mechanika?

Zauważyłeś ostatnio, że Twój samochód pracuje nierówno, wchodząc na wysokie obroty, lub męczy się na tych najniższych? „Zjada” większe ilości oleju? A może w ogóle masz kłopot z jego odpaleniem? To znak, że układ wtryskowy może być zanieczyszczony. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, czy zlecić czyszczenie wtryskiwaczy profesjonaliście czy lepiej zrobić to samodzielnie. Sprawdź, co wybrać!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego warto czyścić wtryskiwacze?
  • Jak samodzielnie wyczyścić układ wtryskowy?
  • Kiedy zlecić czyszczenie wtryskiwaczy mechanikowi?

W skrócie

W momencie, w którym silnik Twojego samochodu pobiera duże ilości oleju napędowego, ma spadki mocy lub przestał odpalać – sprawdź stan wtryskiwaczy. Możesz wyczyścić je samodzielnie lub, jeśli podejrzewasz, że wystąpiła awaria, zgłosić się do mechanika. Pamiętaj o tym, by regularnie kontrolować stan wtryskiwaczy i korzystać ze specjalnych płynów do ich czyszczenia.

Wtryskiwacz

Dlaczego trzeba czyścić wtryskiwacze?

Wtryskiwacze odpowiadają za dostarczenie odpowiedniej ilości paliwa do cylindrów silnika. Pomimo ich kluczowej roli w prawidłowej pracy samochodu są elementem często pomijanym w profilaktycznej pielęgnacji. Przyjmuje się, że układ wtryskowy powinno się czyścić raz na kilkanaście tysięcy kilometrów. Warto też pamiętać o tym, że wtryskiwacze mają określoną żywotność i w wyniku eksploatacji pojazdu ulegają zużyciu. Najlepiej wymienić je po przejechaniu około 200 000 kilometrów.

Aby Twój samochód działał sprawnie, dbaj o jego wtryskiwacze. Najprostszy sposób to używanie specjalistycznych płynów. Oczyszczają one pompę wtryskową, styki wtryskiwaczy, usuwają zabrudzenia z komory spalania i zabezpieczają układ paliwowy przed korozją. Dodatkowo środki czyszczące nie tylko usuwają nagromadzony pył z układu wtryskowego, ale również zapobiegają jego ponownemu osadzaniu się. Warto postawić na sprawdzone marki, np. LIQUI MOLY, których preparaty są dostępne zarówno w mniejszych, jak i większych opakowaniach. Jeśli jednak szukasz płynu do jednorazowego użycia – sięgnij po te od STP, dla silników diesla lub benzynowych.

Płyny do wtryskiwaczy

Jak wyczyścić układ wtryskowy?

Na samym początku pamiętaj, by wybrać odpowiedni płyn – przeznaczony dla silników benzynowych lub diesla. Jeśli chodzi o sposób czyszczenia, to dla obu typów jest on taki sam. Płyn należy wlać bezpośrednio do baku paliwa, a następnie odpalić samochód i wprowadzić silnik na różne poziomy obrotów. W ten sposób pompa paliwa zassie preparat i dokładnie wyczyści układ wtryskiwaczy z zanieczyszczeń.
Pamiętaj jednak, by wyłączyć zapłon, zanim płyn się zużyje, bo w przeciwnym razie możesz spowodować zapowietrzenie układu paliwowego. Efekty czyszczenia zauważysz natychmiast. Samochód zacznie pracować ciszej, będzie miał więcej mocy i zmniejszy pobór paliwa.

Zlecić czyszczenie wtryskiwaczy mechanikowi czy zrobić to samodzielnie?

Zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” świetnie sprawdza się również w pielęgnacji części samochodowych. Wymiana wtryskiwaczy to koszt nawet kilku tysięcy złotych, podczas gdy za płyn do ich konserwacji zapłacisz około kilkunastu. Konsekwencje zaniedbania układu wtryskowego może skutkować również zatarciem silnika lub uszkodzeniem turbosprężarki, co sprawia, że koszty naprawy stają się jeszcze wyższe. Jeśli nie stosowałeś profilaktyki względem swojego samochodu i zauważasz, że zaczyna szwankować – wtedy koniecznie udaj się do mechanika, który sprawdzi stan techniczny auta. Środki czystości mają na celu zapobiec uszkodzeniom wtryskiwaczy, jednak jeśli już do nich dojdzie, nie będą w stanie naprawić wcześniejszych zaniedbań.

Wtryskiwacze

Zadbaj o układ wtryskowy swojego samochodu i spraw, by posłużył Ci dłużej. Wszystkie akcesoria potrzebne do czyszczenia wtryskiwaczy znajdziesz na nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com, nocar.pl

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.