Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Paulina Tomasik

Dlaczego samochód gaśnie podczas jazdy? Co mogło się popsuć?

Gdy samochód gaśnie podczas jazdy, pierwszą myślą, która zazwyczaj przychodzi nam do głowy, jest awaria jednostki napędowej lub pokrewnych układów. Przyczyn może być jednak znacznie więcej. Twoje auto przerywa i gaśnie? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego samochód gaśnie podczas jazdy?
  • Samochód gaśnie i przerywa – naprawiać samemu czy u mechanika?

W skrócie

Samochód gaśnie podczas jazdy? To nie tylko uciążliwe i stresujące (szczególnie na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną), ale też niebezpieczne. Gdy auto gaśnie, wcześniej najczęściej się „dławi". Powodów takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest między innymi brak paliwa, kłopoty z instalacją elektryczną albo gazową. Warto poznać potencjalne przyczyny, aby samodzielnie dokonać diagnozy problemu.

Samochód gaśnie podczas jazdy z powodu… braku paliwa

Przyczyna prozaiczna, ale okazuje się, że występuje nadwyraz często. Dotyczy szczególnie tych kierowców, którzy lubią „życie na krawędzi” i tankują dopiero wtedy, gdy wskaźnik zużycia paliwa jest już bardzo, bardzo nisko.

Gdy w baku zabraknie mieszanki paliwowej, silnik od razu przestanie pracować – to oczywiste. Niekoniecznie jednak musi chodzić o roztargnienie w temacie regularnego tankowania. Być może uszkodzony został pływak albo wskaźnik napełnienia baku. Jeżeli tankujesz regularnie i nie lubisz jazdy „na oparach”, to możesz szukać przyczyny także w słabej jakości mieszance albo w zapchanym filtrze paliwa.

Na marginesie dodamy, że jeżeli jednak jesteś fanem tankowania na ostatnią chwilę, pamiętaj, że na dnie baku paliwo jest bardzo mocno zanieczyszczone. To może doprowadzić do uszkodzeń, np. zatarcia pompy paliwa. Więcej dowiesz się z artykułu Dlaczego jazda na rezerwie to zły pomysł?

Usterki elektryczne

Nowe samochody osobowe wyposażone są w wiele rozwiązań elektrycznych. Te niestety często doprowadzają do awarii, które objawiają się właśnie poprzez gaśnięcie silnika. Co mogło zostać uszkodzone? Między innymi alternator, czujniki (np. czujnik położenia wału), cewka zapłonowa, świece, kable czy inne elementy układu zapłonowego. Sama elektryka, choć na co dzień bardzo przecież pomocna, może po prostu przyczynić się do usterek jednostki napędowej.

Problemem może być silnik

Oczywistym jest, że samo gaśnięcie silnika może być objawem uszkodzenia właśnie tej części samochodowej. Nie chodzi nam jednak o rozrząd czy silnik. Może się okazać, że awarii uległ silnik krokowy, przepustnica albo przepływomierz. Sam uciekający płyn chłodniczy może doprowadzić do unieruchomienia samochodu. Oczywiście przyczyny mogą być jeszcze bardziej poważne, np. spalanie nie na wszystkie cylindry.

A co wtedy, gdy samochód gaśnie po przełączeniu na gaz?

Pojazdy z instalacjami LPG mogą zgasnąć w momencie, gdy komputer jeszcze na tzw. zimnym silniku włączy tryb spalania gazu. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego samochód gaśnie przy ruszaniu, pomyśl, czy przypadkiem Twoje auto nie stało nieużywane. Wtedy może bowiem dochodzić do sytuacji, gdy będzie gasnąć na początku jazdy – wynika to z tego, że jednostka napędowa jest jeszcze zimna. A co wtedy, gdy samochód gaśnie podczas jazdy na luzie? Przyczyną może być nic innego, jak brak dopływu powietrza.

A gdy diesel gaśnie podczas jazdy?

Wspominaliśmy już, że przyczyną gaśnięcia samochodu może być zabrudzony filtr paliwa (szczególnie ten, który nie był wymieniany przez długi czas). Problemy będą się nasilać szczególnie w przypadku diesli i zimową porą. Dzieje się tak, gdy parafina, która zawarta jest w paliwie, osadza się na medium filtracyjnym i tym samym blokuje przepływ paliwa.

Gdy samochód gaśnie podczas jazdy – co jeszcze może być przyczyną?

Powyżej wymieniliśmy najpopularniejsze przyczyny gaśnięcia silnika – to jednak tylko ich część. Powodem tych nieprzyjemnych objawów może być również uszkodzony układ spalinowy, np. awaria filtra cząstek stałych. Niezależnie jednak od tego, dlaczego tak się dzieje, warto zająć się tematem jak najwcześniej. Przyczyna może być bowiem poważna. Z jednej strony może doprowadzić do jeszcze bardziej skomplikowanego uszkodzenia samochodu, a drugiej – narazić Cię na niebezpieczeństwo. Pilnie więc udaj się do swojego mechanika, który zdiagnozuje problem.

Części samochodowe najlepszych marek i zawsze w konkurencyjnej cenie znajdziesz na nocar.pl.

Autorka tekstu: Agata Olejniczak

Źródło zdjęć: pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.