Natalia Szczyrbowska

Ekonomiczna jazda samochodem – na czym polega?

Ekonomiczna jazda samochodem to marzenie każdego kierowcy. Kto by nie chciał zaoszczędzić paliwa, dbać o środowisko, a jednocześnie pokonywać długich tras, zachowując przy tym wszystkie środki ostrożności? Brzmi jak marzenie? Niekoniecznie – stosując się do pewnych reguł, można naprawdę zostać Mistrzem Ekonomicznej Jazdy. Jak tego dokonać? Sprawdź!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

 1.  Jak jeździć ekonomicznie?
 2.  Dlaczego warto zachowywać stałą prędkość?
 3.  Dlaczego lepiej ruszać z miejsca?
 4.  Dlaczego hamowanie silnikiem jest bezpieczniejsze i wydajniejsze?
 5.  Jaki wpływ na ekonomiczną jazdę ma bezpieczne zachowywanie odległości na skrzyżowaniu?
 6.  Jak wpływ na spalanie mają zużyte elementy eksploatacyjne?

Przede wszystkim – pilnuj stałej prędkości!

Zaczynając temat ekonomicznej jazdy, należy na początku omówić kwestię prędkości. Trzeba liczyć się z tym, że przyspieszając ze 120 km/h do 140 km/h ubytek paliwa jest większy o 20%. Brzmi nieprawdopodobnie? Niestety, takie są realia. Dlatego, jeśli warunki nie wymagają od nas jazdy na najwyższych obrotach, warto zachować optymalną prędkość od 90 do 120 km/h.

Jasne, nieco inaczej ma się sprawa w warunkach miejskich. Tam trzeba liczyć się z korkami oraz sygnalizacją świetlną, która, co tu dużo mówić – nie jest przyjacielem jazdy ekonomicznej. Optymalną prędkość dla jazdy po mieście określa się w granicach 50-60 km/h, jednak w praktyce trudno osiągnąć taki wynik. Wtedy warto zadbać o to, by silnik nie osiągał maksymalnych momentów obrotowych, nawet po wrzuceniu najwyższego biegu.

To, co sprzyja ekonomicznej jeździe, to także zachowanie stałej prędkości. Jadąc pod górkę, nie należy ani przyspieszać, ani zwalniać. Tak samo należy postępować na równej drodze, nie tylko na autostradzie. Choć nie zawsze da się utrzymać stałą prędkość, dobrze jest wyrobić w sobie ten nawyk i stosować go w sprzyjających okolicznościach – to pierwszy krok do stania się Mistrzem Ekonomicznej Jazdy.

stala predkosc pomaga oszczedzic paliwo

Nie czekaj aż silnik się rozgrzeje – ruszaj!

Są dwie szkoły uruchamiania samochodu – jedni czekają, aż silnik się nagrzeje, drudzy od razu ruszają z miejsca. Chcąc ekonomicznie jeździć, warto wdrożyć w życie ruszanie z miejsca. Silnik ma to do siebie, że o wiele szybciej się rozgrzewa podczas jazdy. Ponadto, podczas postoju z włączonym silnikiem, samochód szybciej zużywa paliwo, co jest zupełnie niepotrzebne. Należy również pamiętać, że zbyt długie utrzymywanie silnika na biegu 1 i 2 również wiąże się z nadmierną stratą paliwa, która nie ma nic wspólnego z ekonomiczną jazdą.

Chcesz jeździć ekonomicznie? Hamuj silnikiem!

Jeśli praktykujesz dojeżdżanie na luzie do sygnalizacji, marnujesz jedynie paliwo. W ekonomicznej jeździe powinieneś wykorzystać hamownie silnikiem, podczas którego nie jest używana żadna benzyna ani gaz. Oprócz tego, że pomaga ono zaoszczędzić pieniądze, wpływa także na zwiększone bezpieczeństwo – gwałtowne hamowanie powoduje, że o wiele trudniej jest utrzymać panowanie nad pojazdem, szczególnie jeśli na drodze jest ślisko.

Utrzymuj odpowiednią odległość podczas jazdy oraz na skrzyżowaniach

Znajdując się na polskich drogach w godzinach szczytu, można odnieść wrażenie, że odległość pomiędzy samochodami jest tak mała, że praktyczni zerowa. Oprócz tego, że zwiększa to prawdopodobieństwo wjechania komuś w zderzak, często przekłada się to także na gwałtowne hamowanie, które, jak już wcześniej wspomnieliśmy, sprzyja niepotrzebnej utracie paliwa. Dlatego pamiętaj o tym, żeby zachować bezpieczną odległość, która wynosi 30-50 m – wtedy Twoja jazda stanie się bardziej płynna, a co za tym idzie – oszczędna. W wielu sytuacjach unikniesz także hamowania, ponieważ wystarczy Ci zwykła redukcja biegów.

Co jeszcze pomoże Ci w ekonomicznej jeździe?

Aby Twoja jazda stała się ekonomiczna musisz także zwrócić uwagę na stan pewnych elementów w samochodzie. Zużyte oleje, filtry, czy łożyska mogą w znaczny sposób zwiększyć spalanie. Wpływ na taką sytuację ma także jakość paliwa, złe wyważenie kół, czy niewłaściwe ciśnienie w oponach. Aby jazda była efektywna, trzeba dbać o samochód, jak o cały organizm – tutaj nie ma taryfy ulgowej.

zuzyte elementy eksploatacyjne powoduja szybsze spalanie

Obecnie istnieje możliwość kontrolowania ekonomicznej jazdy. Dzięki komputerom pokładowym można dokonać odpowiednich pomiarów, które pozwolą ocenić, czy obecny styl jazdy jest ekonomiczny. Choć nie każdy samochód posiada taką technologię, to świat idzie do przodu i może niedługo takie rozwiązanie stanie się standardem. Póki co, warto stosować się do naszych rad i samemu optymalizować ekonomiczną jazdę.

Pamiętaj, że na oszczędność w samochodzie składają się:

 • stała prędkość,
 • ruszanie z miejsca,
 • hamowanie silnikiem,
 • utrzymywanie odpowiedniej odległości pomiędzy samochodami,
 • dobry stan elementów eksploatacyjnych w aucie,
 • pomiary oceniające osiągnięty poziom ekonomicznej jazdy.

Jeśli Twoja ekonomiczna jazda jest nieefektywna, być może ma to związek ze zużytym olejem, zapchanym filtrem, czy uszkodzonym łożyskiem. W takim przypadku zapraszamy na Nocar – u nas znajdziesz nowe elementy, które znacznie ułatwią Ci prowadzenie samochodu!

Szukasz więcej porad na temat bezpiecznej jazdy? Koniecznie sprawdź:

Jak zachować się w samochodzie podczas burzy?

Bezpieczna jazda - kilka ważnych zasad

Najczęstsze błędy kierowców

Źródło zdjęć: Nocar, pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.