Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Natalia Szczyrbowska

Glinkowanie – dbaj o swoją karoserię!

Dbanie o samochód wyraża się nie tylko poprzez regularne kontrolowanie układów, ale również odpowiednią pielęgnację karoserii. Dla niejednego kierowcy pojazd jest wizytówką, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by odpowiednio się prezentował. Karoseria, jak każdy element pojazdu z czasem matowieje i powstają na niej nieestetyczne zarysowania. Dlatego zaleca się nie tylko regularne mycie pojazdu, ale również glinkowanie. Dlaczego warto to robić? W jaki sposób? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

• Jaka jest różnica pomiędzy glinkowaniem a myciem samochodu?
• Jak przygotować auto do glikowania?
• Jak przeprowadzić zabieg glinkowania karoserii?

TL;DR

Glinkowanie pozwala na usunięcie z karoserii dogłębnych zanieczyszczeń. Jeśli po przejechaniu dłonią po lakierze odczuwalne jest tarcie, oznacza to, że brud wpił się w powłokę lakieru. Należy wtedy wykonać glinkowanie, które pozwoli na poprawę wyglądu karoserii. Przed przystąpieniem do tej czynności należy umyć pojazd. Następnie trzeba delikatnie pocierać glinką lakier. Końcowym etapem jest ponowne umycie samochodu oraz woskowanie lakieru.

Glinkowanie, czyli zwykłe mycie pojazdu może nie wystarczyć

Regularne mycie samochodu pozwala pozbyć się brudu, który osiada na karoserii. W Polsce praktycznie przez cały rok zdarzają się opady deszczu lub śniegu. Błoto, brudna woda, kurz – to wszystko sprawia, że samochód wymaga czyszczenia. Różne szampony dostępne na rynku ułatwiają tę czynność, jednak nie poradzą sobie z zabrudzeniami, które wpiły się w lakier. Wśród nich można wyróżnić drobinki kurzu, cząstki owadów lub żywicy. Często nie widać ich gołym okiem, dlatego kierowcy nie zauważają konieczności wykonania innych czynności niż standardowe mycie.

Jak sprawdzić, czy karoseria jest rzeczywiście czysta? Można zainspirować się patentem perfekcyjnej pani domu i … wykonać test rękawiczki, tyle że w tym przypadku, nie białej, a foliowej. Po jej założeniu wystarczy przejechać dłonią po powierzchni lakieru – jeśli odczuwalne jest tarcie, oznacza to, że warto poważnie zastanowić się nad wykonaniem glinkowania. W praktyce oznacza to dogłębne czyszczenie karoserii – jest to bazowa czynność, która przygotowuje pojazd do polerowania, a następnie woskowania, dzięki czemu można uzyskać lśniący lakier – taki jak po wyjściu z salonu.

Zanim przystąpisz do glinkowania…

Niektórzy właściciele pojazdów błędnie myślą, że jeśli glinkowanie pomaga pozbyć się dogłębnych zanieczyszczeń, można zrezygnować z klasycznego mycia. Nic z tych rzeczy – zanim przystąpisz do tej czynności, zadbaj o usunięcie brudu z powierzchni. W przeciwnym razie narażasz się na to, że nieusunięte drobinki kurzu i błota wpiją się w karoserię lub ją zarysują.

Mycie przed glinkowaniem powinno być bardzo dokładne. Przyda się tu separator zanieczyszczeń, gąbka oraz szampon lub piana aktywnie czyszcząca. Po umyciu należy osuszyć karoserię przy pomocy ręcznika z mikrofibry, który doskonale chłonie wodę – dzięki temu można zrezygnować z przecierania lakieru, co często skutkuje mikrozarysowaniami.

Warto również przygotować lubrykant, który nadaje karoserii odpowiedni poślizg, tym samym ułatwiając glinkowanie. Można użyć szamponu do mycia karoserii, a niektórzy wykorzystują w tym celu również detailer. Odradza się natomiast  stosowania płynu do mycia naczyń, który może doprowadzić do zmatowienia lakieru. Lepiej podzielić powierzchnię samochodu na sekcje – dzięki temu dokładniej przygotujesz każdy kawałek karoserii pod glinkowanie.

Glinkowanie – czas, start!

Sam proces glinkowania nie jest skomplikowany, ale wymaga dokładności. Czynność tę najlepiej wykonuje się w garażu, ponieważ minimalizuje to ryzyko dostania się na karoserię zanieczyszczeń przeniesionych przez wiatr. Należy zadbać, aby glinka nie stwardniała zbytnio pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego nie można wykonywać tego zabiegu w czasie upałów.

Glinkę należy wyjąć z opakowania i wyciąć z niej kwadrat o średnicy ok. 5 cm. Ciepło dłoni zmiękczy ją na tyle, by nie była zbyt agresywna dla lakieru. Następnie trzeba ją przyłożyć do karoserii i pocierać nią w obranym kierunku – poziomym lub pionowym. Nigdy nie należy wykonywać kolistych ruchów, które sprzyjają powstawaniu zarysowań. Pocieranie powinno być przeprowadzone w delikatny sposób. Jeśli glinka się zabrudzi, masz dwa wyjścia – albo ugnieść ją tak, by ukryć zanieczyszczenia, albo wyciąć nowy kwadrat.

Aby mieć pewność, że glinkowanie przebiegło w prawidłowy sposób, zrób kolejny test rękawiczki – jeśli nie wyczujesz tarcia na karoserii, wszystko przebiegło pomyślnie. Kolejnym krokiem jest umycie samochodu – tylko tak pozbędziesz się pozostałości preparatu. Na koniec warto wykonać woskowanie, aby zabezpieczyć lakier i dodać mu blasku.

Glinkowanie pozwoli Ci na zachowanie karoserii w dobrym stanie. Specjaliści zalecają wykonywać tę czynność 2-3 razy do roku. Jeśli szukasz wysokiej jakości środków do pielęgnacji samochodu, sprawdź naszą ofertę na Nocar sprawimy, że Twój samochód będzie błyszczeć na tle innych pojazdów!

Sprawdź także:

Wiosenne spa dla samochodu. Jak zadbać o samochód po zimie?

Pasty polerskie - sposób na uratowanie karoserii

Myjnia samochodowa - ręczna obsługowa, samoobsługowa czy automatyczna?

Źródło zdjęć: Nocar, pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.