Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Monika Haczek

Jak bezpiecznie jeździć autem jesienią?

Jesień to wymagająca pora roku, szczególnie dla kierowców. Jazdy nie ułatwiają śliskie drogi, mgły oraz to, że w naszym klimacie śnieg potrafi zaskoczyć nawet w październiku! Dlatego dobrze jest przygotować się na gorsze warunki jazdy oraz przypomnieć sobie o pewnych kwestiach, które niewątpliwie pomogą w bezpiecznej jeździe samochodem.

Z tego wpisu dowiesz się:

1. Jakich świateł używać podczas jazdy we mgle?
2. Jak sprawdzić, czy wycieraczki samochodowe wymagają wymiany?
3. Jak bezpiecznie jeździć na śliskiej nawierzchni?

Jesienią warunki na drodze wymagają od kierowcy czujności i skupienia. Jazda we mgle nakazuje użycia świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich, a jeśli widoczność jest ograniczona na co najmniej 50 m, wtedy należy włączyć światła przeciwmgłowe tylne. Wycieraczki samochodowe powinny zbierać wodę i nie pozostawiać smug – jeśli nie pracują tak, jak należy, trzeba koniecznie je wymienić. Na śliskiej drodze lepiej hamować silnikiem – wszelkie gwałtowne manewry mogą spowodować, że auto wpadnie w poślizg.

Poranne i wieczorne mgły? Zwiększ czujność!

Występujące mgły znacznie pogarszają komfort jazdy. Ograniczone pole widzenia sprawia, że kierowca musi zwiększyć czujność na drodze. Przede wszystkim we mgle należy jechać wolniej. Nawet jeśli kierowca przyzwyczai się już do utrudnionych warunków, powinien zachować bezpieczną prędkość. W innym przypadku może zdarzyć się kolizja na drodze – przy dużej prędkości i gęstej mgle łatwo jest nie zauważyć wyjeżdżającego auta z bocznej jedni lub pojazdu zatrzymującego się na światłach.

Jeśli mgła jest gęsta, warto ograniczyć manewr wyprzedzania na drodze. W przypadku, gdy koniecznie musisz go wykonać, użyj klaksonu i daj znać innym kierującym, żeby na Ciebie uważali. W takich warunkach przyda się także patrzenie na linie namalowane na jezdni – pomogą one trzymać się toru oraz ostrzegą o przejściu dla pieszych, wzniesieniach i skrzyżowaniach.

Pamiętaj, że jazda we mgle jest obostrzona przepisami. Kodeks drogowy jasno mówi, że w takich warunkach należy używać świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich. Jeśli widoczność jest ograniczona na więcej niż 50 m, możesz użyć także świateł przeciwmgłowych tylnych. Musisz je jednak wyłączyć, jeśli warunki się poprawią – użycie świateł przeciwmgłowych tylnych, gdy widoczność jest zadowalająca, skutkuje oślepieniem innych kierowców.

Jesienne deszcze? Sprawdź stan swoich wycieraczek!

Nikogo nie trzeba przekonywać, że jesienią obfite deszcze powodują znacznie zmniejszoną widoczność. Dlatego koniecznie musisz sprawdzić stan swoich wycieraczek samochodowych wraz z nadejściem jesieni. Producenci zalecają wymianę piór wycieraczek co pół roku. Dlaczego tak często? Ponieważ są to jedne z najbardziej eksploatujących się elementów w samochodzie.

Jakie są objawy zużytych piór? Guma, która nie jest w stanie zebrać wody, tylko pozwala na jej rozlewanie się po szybie. Niepokojące okazują się także piski i przeskakiwanie wycieraczek w czasie pracy. Pamiętaj, że źle pracujące wycieraczki nie tylko pogarszają Ci widok na drogę, ale także mogą Ci zniszczyć szybę.

Równie istotne jest to, abyś uzupełnił płyn do spryskiwaczy. Jazda „na sucho” potrafi skrócić żywot piór wycieraczek nawet o połowę. Za niesprawne wycieraczki lub jazdę bez płynu do spryskiwaczy grozi Ci do 500 zł mandatu, dlatego regularna kontrola wycieraczek to nie tylko dbanie o swoje bezpieczeństwo, ale też o stan portfela.

dobra widocznosc zapewnia sprawne wycieraczki

Śliska droga? Zdejmij nogę z gazu!

Obfite deszcze powodują nie tylko słabą widoczność, ale mogą też doprowadzić do tego, że samochód wpadnie w poślizg. To bardzo niebezpieczne, dlatego warto wiedzieć, jak bezpiecznie jeździć po śliskiej nawierzchni.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wtedy, gdy droga jest mokra, znacznie wydłuża się droga hamowania. Dlatego dobrze jest zwiększyć odległość pomiędzy pojazdem, który jedzie przed Tobą, a jeśli chcesz zahamować, musisz zrobić to wcześniej, niż w warunkach normalnej jazdy.

Należy unikać także gwałtownego hamowania – to może doprowadzić do poślizgu, a wtedy bardzo trudno jest wyprowadzić samochód na prostą drogę. Na śliskiej drodze najbezpieczniej jest hamować silnikiem – wtedy możesz mieć pewność, że pojazd jest prowadzony stabilnie, a Ty dodatkowo oszczędzasz paliwo.

Jazda samochodem jesienią potrafi być momentami naprawdę niebezpieczna, dlatego warto zadbać o stan swojego samochodu i zachować szczególną ostrożność na drodze. Przede wszystkim zadbaj o swoje wycieraczki samochodowe i dobre oświetlenie. Na Nocar.pl znajdziesz dobrej jakości żarówki samochodowe oraz pióra wycieraczek renomowanych producentów. Serdecznie zapraszamy!

podrozuj bezpiecznie jesienia z Nocar

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:

Jak bezpiecznie jeździć we mgle?

Jak bezpiecznie przewozić bagaż samochodem?

Czy już czas na wymianę sprzęgła?

Źródło zdjęć: Nocar, pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.