Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Agata

Jak często wymieniać filtr kabinowy?

Filtr kabinowy odpowiada za jakość powietrza w samochodzie. Element ten zaczęto montować w autach stosunkowo niedawno, więc wielu kierowców nie wie nawet o jego istnieniu. Z naszego artykułu dowiesz się, jaką trwałość mają filtry kabinowe i dlaczego warto pamiętać o ich regularnej wymianie.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • W jakim celu stosuje się filtry kabinowe?
  • Jakie typy filtrów kabinowych można znaleźć w sklepach i jak są zbudowane?
  • Jak często wymieniać filtry kabinowe?

W skrócie

Filtr kabinowy, zwany też przeciwpyłkowym, oczyszcza powietrze wpadające do kabiny auta. Najczęstsze objawy jego zapchania to parujące szyby, dochodzący z nawiewu zapach stęchlizny oraz słabsze działanie dmuchawy. Warto postawić na regularną wymianę filtra kabinowego, gdyż jakość powietrza ma duży wpływ na nasze zdrowie.

Jakie funkcje pełni filtr kabinowy?

Filtr kabinowy, często nazywany również filtrem przeciwpyłkowym, oczyszcza powietrze wpuszczane do wnętrza samochodu. Zazwyczaj jest zbudowany z kilku warstw, które zatrzymują drobiny o różnej wielkości. Na pierwszej z nich osadzają się stosunkowo duże zabrudzenia, takie jak kurz czy pyłki kwiatów, a na drugiej zarodniki grzybów czy sadza. W lepszych filtrach występuje dodatkowa warstwa, odpowiedzialna za wyłapywanie jeszcze mniejszych zanieczyszczeń. Filtry kabinowe są montowane w samochodach stosunkowo krótko – od czasu, gdy klimatyzacja stała się standardowym elementem wyposażenia. Z tego powodu niektórzy kierowcy nadal nie mają świadomości ich istnienia!

Rodzaje filtrów kabinowych

W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów filtrów kabinowych, które różnią się skutecznością filtrowania powietrza oraz ceną. Najtańsze, ale i najmniej efektywne są papierowe filtry kabinowe, które przy dużej wilgotności miewają problemy z wyłapywaniem zanieczyszczeń. Lepszym rozwiązaniem są filtry tekstylne lub węglowe. Te ostatnie posiadają dużą powierzchnię chłonną i warto po nie sięgnąć szczególnie w okresie grzewczym. Warstwa węgla aktywnego zatrzymuje substancje rakotwórcze, takie jak benzol i dwutlenek siarki, oraz większość pyłów zawieszonych PM 2,5, które są najbardziej szkodliwym składnikiem smogu. Zakup filtra z węglem aktywnym powinny przemyśleć osoby, które cierpią na astmę lub alergię oraz rodzice małych dzieci.

Po czym poznać, że najwyższa pora na wymianę filtra kabinowego?

Oznak zapchanego filtra kabinowego jest kilka i łatwo je zauważyć. Niestety wielu nieświadomych kierowców przypisuje je problemom z klimatyzacją i odwleka stosunkowo niedrogą wymianę filtra w obawie przed dużymi wydatkami. Najczęstsze objawy to intensywne parowanie szyb po włączeniu nawiewu oraz nieprzyjemny zapach dobiegający z wentylacji. Symptomy te są związane ze zbieraniem się w filtrze wilgoci i brudu oraz zachodzącymi procesami gnilnymi. Kolejny problem to zmniejszona wydajność nawiewu, która wiąże się z utrudnionym przepływem powietrza przez zapchany filtr. Z wymianą nie warto zwlekać nie tylko ze względu na zdrowie własne i pasażerów. Duże zaniedbania mogą doprowadzić nawet do przegrzania silnika dmuchawy, co może oznaczać dość kosztowną naprawę.

Jak często wymieniać filtr kabinowy?

Parujące szyby, przykre zapachy i słabo działający nawiew to wyraźny znak, że filtr nie działa prawidłowo już od dłuższego czasu. Lepiej unikać przykrych niespodzianek i dla własnego zdrowia postawić na regularne wymiany. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików oraz mieszkańców miast, którzy dużo czasu spędzają, stojąc w korkach. Wymianę filtra zaleca się raz do roku lub po przejechaniu 15 tys. km. W większości modeli samochodów czynność ta nie należy do szczególnie skomplikowanych i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Filtr jest zazwyczaj zlokalizowany w podszybiu lub schowku po stronie pasażera, ale zdarzają się auta, gdzie dostęp do niego jest bardziej utrudniony.

Zadbaj o zdrowie swoich bliskich i wymień filtr kabinowy po zimie! Szeroki wybór filtrów do różnych modeli samochodów znajdziesz na nocar.pl.

Zdjęcia: nocar.pl, shutterstock.com, unsplash.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.