Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Joanna Marczyk

Jak często wymieniać płyn hamulcowy?

Stacja Kontroli Pojazdów w czasie cyklicznych przeglądów nie ma obowiązku badania stanu płynu hamulcowego. Tymczasem wraz z upływem czasu do tego ważnego czynnika układu hamulcowego dostaje się woda oraz zanieczyszczenia, zmniejszające jego skuteczność, a w efekcie zaburzające pracę hamulców. Jak często powinieneś pamiętać o jego wymianie? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Co to jest płyn hamulcowy?
  • Czym grozi jazda ze starym płynem hamulcowym?
  • Jak często wymieniać płyn hamulcowy?

W skrócie

Płyn hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów układu hamowania. Obecność wody w jego składzie, rosnąca wraz z upływem czasu użytkowania, obniża jego skuteczność. Aby uniknąć związanych z tym niebezpieczeństw, powinieneś pamiętać o wymianie płynu hamulcowego co 1-2 lata.

stary płyn hamulcowy to niesprawne hamulce

Co to jest płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy składa się w większości z rozpuszczalnika, w mniejszości ze środka smarnego, a w naprawdę niewielkiej części z dodatków, takich jak przeciwutleniacze. Jednak każdy z tych elementów ma znaczenie!

Płyn hamulcowy jest niezbędnym elementem układu hamowania w każdym samochodzie. To właśnie ze względu na obecność cieczy mówi się o hamulcach hydraulicznych. Gdy naciskasz pedał hamulca, uruchamiasz pompę, która wywołuje powstawanie wysokiego ciśnienia płynu w przewodach po to, aby rozprowadzić go równomiernie do tłoczków. Tłoczki pod wpływem ciśnienia dociskają klocki (w hamulcach tarczowych) lub szczęki (w hamulcach bębnowych), a one blokują toczące się koła, zmniejszając prędkość pojazdu. Hamulce działają więc tylko wtedy, kiedy ciecz dokładnie wypełnia cały układ. W tym celu konieczne jest, by wszystkie przewody i kanaliki były w pełni szczelne.

Dodatkowo płyn hamulcowy zabezpiecza układ przed korozją i pełni funkcję smaru. Aby spełniał swoje zadanie, niezbędne są jego odpowiednie cechy: niska ściśliwość, stała temperatura wrzenia (w przypadku najczęściej stosowanych płynów z grupy DOT-4 wynosi ona 230 stopni Celsjusza), niska temperatura krzepnięcia, a także odporność na utlenianie i stabilność termiczna, która zapobiega starzeniu się płynu za sprawą zmiennych warunków pracy w czasie hamowania.

Co się dzieje, gdy nie wymienisz płynu na czas

Płyn hamulcowy jest cieczą higroskopijną. Wraz z upływającym czasem eksploatacji wzrasta w jego składzie ilość wody, a tym samym spada próg wrzenia. Tymczasem w układzie hamulcowym podczas hamowania panują bardzo trudne warunki – temperatury sięgają nawet kilkuset stopni Celsjusza. Z tego powodu zdarza się, że dochodzi do niebezpiecznego zjawiska zagotowania cieczy. Powstające wówczas pęcherzyki powietrza obniżają ciśnienie w układzie i uniemożliwiają skuteczne hamowanie.

Innym problemem są przedostające się do płynu hamulcowego zanieczyszczenia, takie jak drobinki metalu i gumy, starte z elementów układ podczas jego pracy, czy produkty korozji. Mogą one zakłócać prace wyspecjalizowanych systemów bezpieczeństwa – ABS czy ESP.

Jak często wymieniać płyn?

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, co może oznaczać jazda z niesprawnymi hamulcami. Aby uniknąć niebezpieczeństw, producenci zalecają wymianę płynu w podobnych odstępach, co w przypadku innych płynów eksploatacyjnych – co 1-2 lata lub po przejechaniu 20-40 tysięcy kilometrów. Możesz zlecić to serwisowi lub zrobić sam, pamiętając o wyborze właściwego płynu. Najczęściej stosowane w samochodach osobowych są płyny z grup: DOT-3, DOT-4 i DOT-5, charakteryzujące się odmienną temperaturą wrzenia. Informacja o dedykowanym dla Twojego auta rodzaju powinna znaleźć się na korku zbiorniczka i w dokumentacji producenta pojazdu. Unikaj korzystania z płynu, przechowywanego w rozszczelnionych pojemnikach – jest bardzo prawdopodobne, że do środka dostała się wilgoć, a płyn stracił swoje fabryczne właściwości.

Pamiętaj, że woda może dostać się do płynu hamulcowego również wskutek nieszczelności przewodów czy cylinderków. Szczególnie narażone są na to samochody trzymane przez większość czasu na zewnątrz lub w wilgotnych, zimnych pomieszczeniach, np. w nieogrzewanym i słabo wentylowanym garażu. W takim wypadku konieczna może być częstsza wymiana.

Chcesz dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych? Sprawdzaj stan hamulców i wymieniaj płyn hamulcowy regularnie! Pomoże Ci w tym Nocar – znajdziesz u nas niezbędne akcesoria i kosmetyki samochodowe oraz części zamienne od rekomendowanych producentów. Czytaj więcej na naszym blogu:

Uwaga, będzie ślisko! Skontroluj hamulce w swoim samochodzie

Przesiadka z opon letnich na zimowe - kiedy najlepiej to zrobić?

Zwierzęta na drodze - na to musisz uważać

Źródło zdjęć: shutterstock.com, nocar.pl

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.