Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 

Jak dbać o akumulator latem?

Sroga zima jest wielkim wrogiem akumulatora samochodowego. Nie daj się jednak zwieść – również w lecie jest on narażony na szwank. Na stan tego niezwykle istotnego elementu mają wpływ nie tylko czynniki zewnętrzne (np. pogoda), ale także my, użytkownicy. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko zepsucia się akumulatora w aucie? Dowiedz się z naszego wpisu.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego akumulator psuje się latem?
  • Jak chronić akumulator przed zepsuciem się?
  • Co warto mieć pod ręką dla zabezpieczenia się przed awarią akumulatora?

TL;DR

Akumulator w lecie psuje się równie często, jak w zimie. Na jego stan wpływają warunki pogodowe oraz nieodpowiednia eksploatacja. Możemy jednak zmniejszyć ryzyko awarii, starając się nie obciążać baterii oraz systematycznie kontrolując jej działanie. Z pomocą przyjdą również akcesoria samochodowe, które na wszelki wypadek warto ze sobą wozić.

Powody psucia się akumulatora w lecie

Wbrew obiegowej opinii, akumulator w lecie jest równie mocno podatny na uszkodzenia, co w zimie. Wysoka temperatura pociąga za sobą konieczność włączenia klimatyzacji w aucie, co wiąże się ze sporym poborem energii. Dodajmy do tego podłączoną ładowarkę do telefonu, system nawigacji, a nawet tak niepozorny czynnik, jak włączone radio. To wszystko znacznie obciąża akumulator i może w rezultacie doprowadzić do jego awarii.

Styl jazdy i pokonywane odległości również mają znaczenie. Jeżdżenie na krótkie dystanse w skwarze może Cię szybko uziemić. Dzieje się tak, ponieważ alternator (prądnica do ładowania) nie jest w stanie „wyrobić się” z dostarczeniem prądu do akumulatora, który (będąc regularnie nienaładowanym) może w końcu popsuć się na stałe. Wtedy pozostanie tylko wymiana na nowy model.

Jak skutecznie chronić akumulator w lecie?

Po pierwsze – nie eksploatuj go niepotrzebnie

W myśl porzekadła – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Można zminimalizować ryzyko awarii akumulatora poprzez oszczędny pobór energii. Nie chodzi tu oczywiście o sztuczne ograniczanie się, ale raczej o redukowanie czynności do tych niezbędnych. Po co na przykład niepotrzebnie obciążać akumulator ładowaniem telefonu, jeśli możemy to zrobić w domu lub w pracy?

Jak zapobiec popsuciu się akumulatora

Po drugie – konserwacja

To oczywiste, że akumulator powinien być utrzymywany w czystości – nie może być pokryty pyłem ani rdzą. Jeśli zauważyłeś korozję, odłącz zasilanie i potraktuj zniszczony materiał ługiem. Ze względów profilaktycznych warto zadbać, by na jego powierzchni nie gromadziła się wilgoć. która jest często przyczyną wyładowań i zwarć. Akumulator musi być ponadto odpowiednio zamocowany w pojeździe – nie powinien się ruszać, trzeba też należycie go zabezpieczyć – tę czynność najlepiej pozostawić specjalistom.

Po trzecie – serwis i regularna kontrola

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są regularne przeglądy. Przed rozpoczęciem okresu letniego warto zawieźć auto do serwisu i skontrolować stan jego najważniejszych podzespołów – w tym poziom naładowania akumulatora. Profilaktyczna diagnostyka może tylko pomóc, wskazane jest więc odwiedzać mechanika częściej niż raz w roku.

Przy użyciu próbnika możemy też samodzielnie sprawdzić stan naładowania akumulatora. Proces ten polega na zmierzeniu jego napięcia i porównaniu go z poziomem zalecanym w książce serwisowej lub instrukcji. W przypadku zbyt niskiego wyniku pomiaru z pomocą przychodzi prostownik, dzięki któremu możemy łatwo doładować akumulator do zalecanej wartości.

Akcesoria samochodowe

O akumulator trzeba dbać i basta! Jest kluczowym elementem dla działania pojazdu, należy więc regularnie kontrolować jego stan. Rozsądne korzystanie z jego zasobów, utrzymywanie porządku w jego pobliżu i regularne przeglądy wydatnie zminimalizują ryzyko awarii. Pamiętajmy też, że „przezorny jest zawsze ubezpieczony”, zatem wożenie ze sobą przyrządów takich, jak prostownik czy próbnik, z pewnością nie zaszkodzi.

Jeśli potrzebujesz nowego akumulatora lub innych akcesoriów samochodowych, to zajrzyj do sklepu nocar.pl – na pewno znajdziesz coś odpowiedniego.

Przeczytaj też:

Piszczy, wyje, stuka… Jak po dźwięku rozpoznać awarię samochodu?

Jazda w czasie upałów – dbaj o siebie i swój samochód!

Kable rozruchowe czy prostownik – jak awaryjnie uruchomić akumulator?

Źródło zdjęć: nocar.pl, pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.