Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Aleksandra Kania

Jak podróżować z dzieckiem w samochodzie podczas upałów?

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że w długą podróż samochodem można wybrać się tylko ze starszymi dziećmi. Nic bardziej mylnego! Wraz z rozwojem i podniesieniem komfortu życia podróż z noworodkiem wydaje się bajką! Zatem, jak podróżować z dzieckiem, by dobre wspomnienia pozostały na całe życie?

Obecnie w podróż, nawet bardziej daleką, można zabrać dziecko w każdym wieku Bardzo długą podróż warto jednak skonsultować z lekarzem, by później móc dobrze się do niej przygotować. Poza aktualnym stanem zdrowia dziecka oceni on, czy cel podróży i planowany czas jej trwania, rodzaj środka lokomocji i oferowane warunki podróżowania pozwolą zapewnić dziecku odpowiednią pielęgnację i karmienie.

Przeanalizuj trasę

Jeśli masz w planach podróż do innych Państw europejskich lub poza nie, sprawdź koniecznie przepisy, które w nich obowiązują np. w Austrii, Belgii, Bułgarii wymagane są kamizelki odblaskowe dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ponadto warto uwzględnić ewentualne miejsca postojowe oraz w przypadku dłuższej podróży: noclegowe.

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Zgodnie z przepisami, dziecko poniżej 150 cm można przewozić samochodem tylko w specjalnym foteliku. Dzieci o wzroście 135–150 cm podczas przewożenia na tylnym siedzeniu mogą być przypięte za pomocą pasów bezpieczeństwa, a więc bez fotelika, jeżeli ważą więcej niż 36 kg.

Długa podróż dla małego dziecka może być nużąca, przez co maluch może okazać się markotny i płaczliwy, dlatego warto rozważyć podróż nocą, jest większe prawdopodobieństwo, że prześpi całą podróż.

Ubiór dziecka jest równie ważny. Dostosuj go do temperatury panującej w samochodzie. Jeżeli używasz klimatyzacji w samochodzie, pamiętaj, że na ogół temperatura z przodu pojazdu jest niższa, więc dziecku może być gorąco. Nagłe zmiany temperatury podczas postojów wpływają niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie podróżujących.

W czasie jazdy, szczególnie w gorących porach dnia, ważne jest odpowiednio obfite pojenie dziecka lub częste karmienie piersią, aby zapobiegać odwodnieniu. Zaś posiłki w trakcie podróży powinny być lekkie. Staraj się je podawać na parkingu, a nie w trakcie jazdy.

Pamiętaj też o tym, że podczas ciepłych dni powietrze w samochodzie nagrzewa się niesamowicie ciepło i temperatura rośnie z prędkością świata, dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie. Nie mówiąc już o włamaniu do samochodu, zbytnie przegrzanie dziecka jest realnym zagrożeniem, o którym z roku na rok, w porze letniej, jest coraz głośniej.

Zaplanuj przerwę

Postoje to jedna z najważniejszych rzeczy w planowaniu podróży. Dlatego wasza wyprawa z dziećmi trwać będzie dłużej. Nie tylko kierowca potrzebuje rozprostować nogi. Dzieci także powinny zmienić swoją pozycję w podróży.

Zabawa obowiązkiem!

Abyś w spokoju odbyła całą podróż, warto przygotować dla dziecka pudełko z zabawkami. Jeśli zainteresujemy je podczas jazdy, spowodujemy, że nie będzie płaczu ani krzyków, które będą zakłócać jazdę. Ważne, żeby zabawki były zamocowane do fotelika lub w gdzieś w samochodzie, ponieważ zabawka nie spadnie, dziecko nie będzie się o nie domagać i cała podróż zakończy się bezpiecznie.

A co z chorobą lokomocyjną?

U niektórych dzieci, ale też dorosłych, podróż samochodem powoduje wymioty, nudności, czyli chorobę lokomocyjną, która powstaje w wyniku przekazywania do mózgu sprzecznych informacji o ruchu zmysłów i stawów.

Jeżeli u Twojego malucha wystąpiły objawy choroby lokomocyjnej:

  • przerwij na chwilę podróż jak tylko je zauważysz,
  • unikaj intensywnego huśtania i jedź spokojnie,
  • ustaw nadmuch na twarz dziecka,
  • sadzaj go przodem do kierunku jazdy,
  • podczas podróży zainteresuj go czymś.

Jadąc samochodem, unikaj nagłych przyspieszeń i hamowania oraz szybkiego pokonywania ostrych zakrętów. Staraj się wybierać drogę, która nie jest bardzo kręta. Nie wybieraj się na przejażdżkę statkiem w sztormową pogodę.

Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo. Zrób przegląd samochodu, sprawdź olej i żarówki – to podstawa każdej podróży. Więcej o przygotowaniu samochodu do podróży znajdziesz → tutaj.

Jeśli będziesz szukać podzespołów, dzięki którym doposażysz samochód na wyjazd, wejdź na nocar.pl i sprawdź nas !

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.