Jak poprawić jakość oświetlenia w samochodzie?

Okres jesienno-zimowy to idealny czas, aby kompleksowo przyjrzeć się swojemu samochodowemu oświetleniu. Długie wieczory i noce sprawiają, że większą uwagę zwracamy na jakość światła emitowanego przez przednie żarówki. Nie zawsze trzeba od razu wymieniać oświetlenie na nowe, mocniejsze, czasami wystarczy staranniejsza „toaleta” reflektorów. Niekiedy problem gorszej jakości światła ma swoje poważniejsze źródło, wtedy należy skorzystać z pomocy fachowców. Aby podróżować bezpiecznie, optymalnie oświetlać drogę przed nami i być widocznym dla innych użytkowników ruchu, warto poświęcić nieco czasu na kontrolę swoich żarówek samochodowych.

Zwróć uwagę na instalację elektryczną

Zima to czas, kiedy „lubią” pojawiać się różnorodne problemy z samochodem. Któż z nas nie doświadczył porannych trudności z odpaleniem pojazdu? Jeśli do tego oświetlenie auta dość dziwnie się zachowuje, możemy mieć podejrzenia co do sprawności działania instalacji elektrycznej, a mianowicie jej zbyt niskiego napięcia. To poważny problem, bagatelizowany może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do pożaru samochodu. Dlatego niesprawna instalacja elektryczna powinna być jak najszybciej naprawiona przez profesjonalne serwisy.

Zmatowiały klosz? Wystarczy polerowanie

Matowienie przednich części reflektorów, czyli kloszy, prowadzi do zaburzenia przepływu strumienia światła. W takim wypadku możemy samodzielnie wypolerować klosze, nie jest to skomplikowana czynność. Zalecamy jednak polerowanie tylko kloszy poliwęglanowych, polerowanie szklanych może być trudne i czasochłonne. Po takim zabiegu kosmetycznym różnica w jakości światła będzie od razu widoczna.

car-216184_640

Regeneracja reflektorów

Niekiedy wraz z matowieniem reflektorów pojawia się problem wypalenia odbłyśników, czyli tej ich części, która odpowiedzialna jest za odbijanie światła wydzielanego przez żarówkę. Z matową i złuszczoną powierzchnią odbłyśnika sami nic nie zrobimy, należy oddać wówczas reflektor do regeneracji. Specjalistyczny serwis oczyści odbłyśnik i zabezpieczy go właściwie przed działaniem wysokich temperatur. Taki zregenerowany reflektor świecić będzie zupełnie jak nowy. Regeneracja jest zatem lepszym rozwiązaniem niż zakup podejrzanego, chińskiego zamiennika.

Ochrona przed wilgocią i obowiązkowe czyszczenie

Największy negatywny wpływ na działanie reflektorów i odbłyśników ma wilgoć, zwłaszcza gdy klosze są pęknięte. To przez nią reflektory mogą korodować lub śniedzieć. Dlatego warto, głównie w okresie jesienno-zimowym, zadbać o czystość reflektorów, gdy do kloszy przyklejają się śnieg i błoto. Jest to szczególnie istotne w samochodach niewyposażonych w układ samoczyszczenia kloszy, choć i w przypadku nowszych aut takie kontrolne mycie by nie zaszkodziło.

auto-519834_640

Nowe żarówki

Czasami nie pozostaje nic innego jak wymiana żarówek. Pamiętajmy jednak, aby dobierać je we właściwy sposób - zawsze parami i stosownie do zaleceń producenta, czyli o określonej przez niego mocy. Aby zachować symetrię oświetlenia, kupujmy żarówki tego samego typu i produkowane przez jedną markę.

Odpowiednia regulacja świateł

Kontrolujmy właściwe ustawienie reflektorów - po każdej wymianie żarówek, stłuczce oraz przed porą jesienno-zimową. O tym, jak bezpiecznie dla siebie i innych ustawić światła mijania i drogowe, pisaliśmy w tym wpisie.

640px-Headlight_projector_optics

 

Dobra jakość oświetlenia samochodowego wynika z naszej dbałości o stan żarówek i reflektorów. Co jakiś czas powinniśmy sobie o tym przypominać, a okres jesienno-zimowy jest ku temu dobrym bodźcem.

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.