Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Agata

Jak przewieźć samochodem choinkę?

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, więc już wkrótce wielu z nas zacznie poszukiwania wymarzonej choinki. Zanim drzewko trafi do naszego salonu, trzeba je tam jakoś przetransportować. Podpowiadamy, w jakiś sposób bezpiecznie przewieźć choinkę samochodem, aby jej nie uszkodzić i nie narazić się na przykre konsekwencje finansowe.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak przewozić choinkę na dachu samochodu?
  • Jak przewozić choinkę w bagażniku?
  • W jakiś sposób oznakować choinkę, jeśli wystaje poza obrys samochodu?

W skrócie

Choinkę przewozić można na dwa sposoby: na dachu samochodu lub w bagażniku. W pierwszym przypadku potrzebny są belki dachowe, do których przytwierdzamy drzewko nieelastycznymi taśmami. Choinkę należy unieruchomić nawet, gdy przewozimy ją w bagażniku – inaczej podczas hamowania może zachować się jak pocisk. Warto też wiedzieć, że drzewko nie może zasłaniać świateł i tablicy rejestracyjnej, ograniczać widoczności ani utrudniać jazdy. Jeśli gałęzie wystają poza obrys samochodu, choinkę należy oznaczyć chorągiewkami w odpowiednich kolorach.

Jak nie przewozić choinki?

Dorodna choinka potrafi ważyć ponad 20 kg i mieć ponad 2 m wysokości, więc przewiezienie jej do domu może się okazać nie lada wyzwaniem. Nawet jeśli punkt sprzedaży znajduje się tuż za rogiem, pod żadnym pozorem nie wolno mocować drzewka bezpośrednio do dachu samochodu. Przy drobnej kolizji skutki mogą być tragiczne – choinka wystrzeli jak pocisk! Prawo zabrania również wystawiania fragmentu drzewka przez okno i przytrzymywania jej przez pasażera (a tym bardziej kierowcę!). Niewłaściwe przewożenie choinki może też skończyć się niemałym mandatem – 150 zł za niewłaściwe oznakowanie ładunku wystającego poza obrys auta lub 500 zł, jeśli drzewko jest źle zamocowane i stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Przewożenie drzewka nie może odbywać się kosztem czyjegoś bezpieczeństwa!

Choinka w samochodzie

Większość punktów sprzedaży owija obecnie swoje drzewka w siatki, co w pewnym stopniu ułatwia ich transport. Najbezpieczniej i najłatwiej jest włożyć tak przygotowane drzewko do bagażnika, ale nie każde się w nim zmieści. W takiej sytuacji składamy tylne siedzenia i pakujemy choinkę pniem do środka pojazdu. Jeśli czubek wystaje na zewnątrz, należy go obowiązkowo „przyozdobić” czerwoną chorągiewką o wymiarach minimum 0,5 x 0,5 m. Po zapadnięciu zmroku dokładamy kolejną ozdobę – czerwone światełko odblaskowe.
Warto pamiętać, że przewożoną w środku pojazdu choinkę należy solidnie zamocować, aby nie poruszała się we wnętrzu auta. Pień warto zabezpieczyć deseczką, by w razie gwałtownego hamowanie nie przebił się przez fotel. Przed załadunkiem drzewka, polecamy przykryć bagażnik i tapicerkę folią budowlaną, starym kocem lub prześcieradłami. Pomoże to pozbyć się drobnych igieł i żywicy, która jest bardzo trudna do usunięcia.

Poznaj nasze bestsellery:

Choinka na dachu

Aby nie brudzić wnętrza auta, wiele osób decyduje się na przewiezienia drzewka na dachu. W takiej sytuacji niezbędne są poprzeczne belki bagażnika dachowego, do których należy solidnie przytwierdzić drzewko nieelastycznymi taśmami mocującymi. Również w tym przypadku choinkę umieszczamy czubkiem w stronę tyłu pojazdu. Gałęzie łatwiej poddają się wtedy oporowi powietrza i mniej się łamią. Warto wiedzieć, że choinka nie może wystawać poza obrys samochodu więcej niż 0,5 m z przodu oraz więcej niż 2 m z tyłu. Trzeba ją również odpowiednio oznakować – z przodu pomarańczową chorągiewką lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, a z tyłu wspomnianą już wcześniej czerwoną chorągiewką o wymiarach 0,5 x 0,5 m.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, przewożąc choinkę?

Drzewko musi być solidnie zamocowane. Nie może naruszać stateczności auta, ograniczać widoczności ani w inny sposób utrudniać kierowania pojazdem. Po zapakowaniu drzewka warto sprawdzić, czy gałęzie nie zasłaniają żadnych świateł ani tablic rejestracyjnych. Przy nagłym hamowaniu czy kolizji choinka może być zagrożeniem dla kierowcy, pasażerów i wszystkich innych uczestników ruchu, więc przy jej transporcie należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej poruszać się z prędkością nieco niższą niż dopuszczalna przez przepisy.

Szukasz belek bazowych, aby przewieźć choinkę na dachu? A może planujesz świąteczne porządki również w swoim samochodzie? Kosmetyki, płyny eksploatacyjne, żarówki samochodowe i wszystko inne, co może się przydać kierowcy, znajdziesz na nocar.pl.

Zdjęcia: unsplash.com, pixabay.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.