Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Natalia Szczyrbowska

Jak przygotować samochód na jesień?

Mimo że kalendarzowa jesień nadejdzie za ponad miesiąc, w powietrzu już czuć jej nieprzyjemne podmuchy. Zimne noce, rosa o poranku i chłodny wiatr w ciągu dnia zwiastują zbliżające się jesienne pogorszenie pogody. I choć nadal jest jeszcze lato, to warto przygotować swój samochód na zbliżającą się jesień, zanim ona nadejdzie.

Po pierwsze: wyczyść samochód

Auto czyste, to auto zadbane. Umyjmy swój samochód, tak by oczyścić wszystkie zakamarki. Zadbajmy o domycie zwykle niedostępnych zakątków, umyjmy podwozie. Poza tym wyczyśćmy wycieraczki - zarówno przednie, jak i tylną. Zadbajmy o czystość naszych reflektorów - jeśli trzeba, wypolerujmy ich zmatowiałą powierzchnię, aby poprawić jakość oświetlenia. Dzięki porządnemu myciu nasz samochód zyska blask oraz pozwoli nam dojrzeć ewentualne niedoskonałości, które dobrze będzie zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Przypatrzmy się szczególnie podwoziu, które może wymagać zastosowania konserwacji.

man-hand-car-black

 

Po drugie: sprawdź jakość wycieraczek

Zużyte wycieraczki słabo ścierają wodę. A co za tym idzie, podczas jesiennych dżdżystych dni będziemy mieli znacznie gorszą widoczność. Czysta szyba to bardzo ważna sprawa, szczególnie kiedy szybko dni stają się coraz krótsze deszcz jest na porządku dziennym, a do tego jesteśmy zmęczeni i przeżywamy jesienną chandrę. Osłabiony organizm oraz zła widoczność, sprzyjają nieprzyjemnościom drogowym i mogą wywołać niebezpieczną sytuację. Troska o właściwy stan szyb oraz wycieraczek, powinna być dla nas jednym z pierwszych punktów, podczas przygotowywania auta na nadejście jesiennej słoty. O czym należy pamiętać?

  • umyjmy i usuńmy owady z szyb, szczególnie z przedniej - możemy do tego użyć specjalnych preparatów,
  • umyjmy pióra wycieraczek - nieprawdą jest, że nie powinno się ich przecierać, ponieważ zostaje trwały ślad. Pióra umyjmy środkiem z alkoholem do momentu, gdy na czystej, najlepiej białej, ścierce nie będzie już śladu brudu,
  • po umyciu, sprawdźmy, czy nasze pióro w ogóle nadaje się jeszcze do użytku - jeśli jest popękane, wyszczerbione, to pozostaje już jedynie wymiana,
  • podczas oględzin wycieraczek sprawdźmy w jakim stanie są aluminiowe trzpienie, do których zamontowane są ramiona wycieraczek. Tam, gdzie wycieraczka obraca się, często występuje tlenek, który warto wyczyścić preparatem bezacetonowym do mycia zacisków hamulcowych lub sprayem elektrycznym. Po tym zabiegu można zastosować odrobinę "suchego" smaru teflonowego. Wystrzegajmy się preparatów z lepkim olejem, gdyż umożliwiają one przyklejanie się brudu, który może całkowicie unieruchomić wycieraczki,
  • jeśli nasze wycieraczki nadają się do wymiany, zainwestujmy w produkt, który będzie dobrze spełniał swoje zadanie. Chińskie podróbki albo tanie "marketówki" mogą okazać się nietrafionym zakupem - zbyt twarda lub niedopasowana gumowa powierzchnia może rozmazywać wodę i jedynie pogorszy warunki jezdne. Najlepiej zakupić raz, lecz porządnie - wybierzmy wycieraczki renomowanych firm np. BOSCH, które są sprawdzonym i polecanym produktem.

machine-1180854_1280

Po trzecie: sprawdź uszczelki

Wilgoć we wnętrzu samochodu to zmora wielu kierowców. Z jej powodu parują nam szyby, co podczas jesiennej pogody może się zdarzać niezwykle często. Dlatego też tak ważne jest dbanie o uszczelki w drzwiach i prowadnice szyb. To one mają na celu chronić nasze auto przed przedostawaniem się wilgoci do jego wnętrza. Uszczelkę trzeba najpierw umyć, a później zastosować na niej środek pielęgnacyjny silikonowy bądź glicerynowy. Jeśli w pojeździe są uszczelki pokryte "meszkiem", czyli sproszkowanym welurem, wyczyśćmy je wodą z mydłem, wysuszmy i dopiero po wysuszeniu spryskajmy, lecz w niewielkich ilościach, sprayem silikonowym. Postarajmy się to zrobić jedynie w tych miejscach, w których szyba wyraźnie styka się z uszczelką.

autumn-in-the-city-1060499_1280

Po czwarte: sprawdź wentylację

Parujące szyby to w dużym stopniu kwestia niewłaściwej wentylacji pojazdu. W wilgotnym, jesiennym sezonie może się okazać, że jest to najważniejszy punkt z całej listy. Co warto zrobić, żeby usprawnić wentylację? Przede wszystkim należy odkurzyć kanały wentylacyjne i spryskać je preparatem dezynfekującym. Trzeba to jednak zrobić solidnie, czyszcząc wszystkie wyloty, także te pod deską rozdzielczą, fotelami kierowcy i pasażera. Brak staranności sprawi, że całe działanie nie przyniesie efektu. Warto też pomyśleć o wymianie filtra kabinowego/pyłkowego. Być może jest już mocno zabrudzony i zawilgocony - ten zabieg zdecydowanie poprawi jakość wentylacji naszego samochodu. Brudny i zakurzony filtr wchłania wodę, przez co parowanie szyb jest wprost nieuniknione. Wentylacja to także klimatyzacja - warto ją raz za czas włączyć (można ustawić na opcję "grzania"), gdyż ułatwi nam to wysuszenie wnętrza, np. wilgotnych dywaników.

IMG_3496bfree

 

Po piąte: sprawdź elektrykę

Jesienna wilgoć jest w powietrzu nawet wtedy, kiedy pogoda jest ładna. Możemy ją dostrzec w mglistym wieczorze i rosie o poranku. Styczność z wilgocią nie wpływa dobrze na żadną elektrykę, w tym tą, którą zamontowano w samochodach. Starsze auta mają bardziej narażone instalacje, dlatego szczególnie jesienią powinniśmy zadbać o wyczyszczenie i zakonserwowanie kabli wysokiego napięcia. Do tego rodzaju czynności przydadzą się nam: specyfik do czyszczenia styków oraz spray silikonowy. W przypadku nowszych samochodów sprawdźmy odsłonięte styki elektryczne - w tym klemy akumulatora i skrzynki bezpiecznikowe. Skontrolujmy bezpieczniki, które odpowiadają za ogrzewanie szyb i wentylator. Nowe pojazdy zazwyczaj posiadają "świeższą" elektrykę, lecz jeśli zauważymy gdzieś szary nalot, zastosujmy spray do elektryki (nie ścierajmy styków ani nie zabezpieczajmy ich smarem). Zarówno w starszych, jak i nowszych samochodach warto wyczyścić skrzynkę bezpiecznikową z brudu i kurzu, które wchłaniają wilgoć, która w późniejszym czasie może spowodować uszkodzenia.

aquaplaning-83008_1280

Po szóste: dbaj o swoje

Powyższe punkty naprawdę warto zrealizować. Posiadając pojazd, dobrze jest o niego dbać, w końcu wydaliśmy na niego dość sporo funduszy, więc sprawmy, by służył nam jak najdłużej. Ponadto wszelkie wymienione wyżej zabiegi wpłyną na poprawę bezpieczeństwa. Nocar dba o Państwa bezpieczeństwo, radząc, w jaki sposób być bezpiecznym podczas jazdy - koniecznie zajrzyjcie na naszego bloga - TUTAJ - znajdziecie przydatne wpisy z poradami.

Źródło zdjęć: pexels.com, pixabay.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.