Historia wyszukiwania

 • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Aleksandra Żukowska

Jak przywrócić zużytym alufelgom dawny blask? Sprawdź!

Alufelgi to obręcze odpowiedzialne za chłodzenie zacisków hamulcowych, które dodatkowo poprawiają wygląd kół. Dzięki nim kierowcy mogą nadać swoim autom elegancki lub sportowy styl. Felgi są jednak narażone na szereg uszkodzeń i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Wymiana obręczy to spory wydatek, dlatego podpowiadamy, jak o nie dbać, by na długo zachowały swój blask.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

 • Jakie zabrudzenia szkodzą alufelgom?
 • Jak czyścić felgi aluminiowe?
 • Czym malować mocno zniszczone felgi aluminiowe?


W skrócie

Zanieczyszczenia drogowe i osad ze ścieranych tarczy hamulcowych dotkliwie niszczą alufelgi, dlatego przy każdym myciu auta pamiętaj o dokładnym spłukaniu z nich uciążliwego brudu. Ponadto co jakiś czas gruntownie wyczyść je z pomocą specjalnego preparatu, a czyste felgi zabezpiecz woskiem, który spowalnia ponowne osadzanie się piachu i pyłu. Niewielkie rysy i odpryski zamaskuj specjalnym lakierem, nakładając kilka cienkich warstw.

Czyszczenie felg aluminiowych

Felgi samochodowe to elementy szczególnie narażone na różnego typu zanieczyszczenia. Brudu, soli, kurzu drogowego, smoły i osadu ze ścierających się klocków hamulcowych nie wyczyścisz zwykłą wodą z mydłem. Dlatego sięgnij po specjalistyczne preparaty przeznaczone do mycia felg aluminiowych. Kupisz je w marketach i sklepach motoryzacyjnych już za kilkanaście złotych. Korzystanie z tego typu produktów jest proste i skuteczne, musisz pamiętać jedynie o zachowaniu szczególnej ostrożności, ponieważ zawarte w nich kwasy są szkodliwe dla skóry i zdrowia. Potrzebne Ci więc będą rękawice i okulary ochronne oraz odzież, którą w razie spryskania preparatem będziesz mógł wyrzucić. Cały proces przeprowadzaj w zacienionym i dobrze wentylowanym miejscu.

Czyszczenie alufelg


Czyszczenie alufelg krok po kroku:

 1. Felgi odbierają sporą dawkę energii cieplnej powstającej podczas hamowania przez co szybko się nagrzewają. Przed ich czyszczeniem sprawdź, czy są one wystarczająco chłodne – mycie gorących obręczy może doprowadzić do odkształceń oraz zniszczenia lakieru i przezroczystej powłoki ochronnej. Wysoka temperatura obniża także skuteczność mycia, ponieważ woda z płynem szybko schną, powodując nieestetyczne zacieki na ich powierzchni.
 2. Spłucz z felg powierzchowny kurz oraz piach, a następnie dokładnie spryskaj ich powierzchnię dobrze wstrząśniętym płynem czyszczącym i pozostaw go na kilka minut. Nie przestrasz się tzw. „krwawienia”, czyli zabarwienia piany na czerwono, które występuje w trakcie intensywnego rozpuszczania się brudu. Stosuj się do zaleceń podanych przez producenta preparatu, ponieważ zbyt duża ilość środka lub za długi czas jego działania mogą trwale zniszczyć lakier.
 3. Do usunięcia uporczywych zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc stosuj gąbki, irchę lub specjalne przeznaczone do tego szczotki. Pamiętaj, aby były one nowe i delikatne – zanieczyszczone czy szorstkie materiały porysują lakier i przyspieszą niszczenie felg.
 4. Resztki płynu i brudu spłucz dużą ilością czystej wody. Możesz do tego użyć myjki ciśnieniowej – zachowaj jednak bezpieczną odległość i odpowiedni kąt padania wody na felgę, ponieważ zbyt silny strumień może ją uszkodzić.
 5. Najlepszy efekt mycia uzyskasz, wycierając mokrą alufelgę do sucha i polerując jej powierzchnię miękką ściereczką. Dzięki temu unikniesz nieestetycznych zacieków i nadasz jej elegancki połysk.

Unikaj czyszczenia felg aluminiowych w myjniach automatycznych – szorstkie zużyte szczotki i preparaty zawierające żrące kwasy mogą porysować i zniszczyć ich błyszczącą warstwę. Profesjonalne płyny i delikatne mycie w odpowiednich warunkach znacznie przedłużą ich dobry stan oraz efektowny wygląd.


Zabezpieczanie felg aluminiowych

Po gruntownym czyszczeniu alufelg dodatkowo zabezpiecz ich powierzchnię specjalnym woskiem. Dzięki temu ochronisz obręcze przed działaniem warunków atmosferycznych, spowolnisz ponowne osadzanie się na nich uciążliwych zabrudzeń, nadasz im efektowny połysk oraz ograniczysz stosowanie silnych środków chemicznych. Przy nakładaniu wosku i polerowaniu obręczy pamiętaj jednak o:

 • stosowaniu preparatu na chłodną, czystą i suchą powierzchnię,
 • używaniu wyłącznie delikatnych, nieużywanych wcześniej szmatek,
 • woskowaniu w miejscu osłoniętym przed słońcem.

Alufelga

Likwidacja rys i przebarwień

Piach, sól i kamienie znajdujące się na jezdni często powodują uszkodzenia mechaniczne felg aluminiowych. Drobne rysy możesz zamaskować za pomocą specjalnego lakieru zaprawkowego, który wypełnia i zabezpiecza płytkie ubytki. Jeśli dobierzesz odpowiedni kolor i zachowasz ostrożność podczas nakładania środka małym pędzelkiem, z pewnością uzyskasz zadowalający Cię efekt.

W przypadku mocniejszych zniszczeń konieczne będzie pomalowanie całej obręczy lakierem do felg. Z łatwością zrobisz to samodzielnie – pamiętaj jedynie o odpowiednim oczyszczeniu ich z brudu oraz o dokładnym odtłuszczeniu. Specjaliści zalecają nakładanie kilku cienkich warstw farby, dzięki czemu unikniesz nieestetycznych zacieków. Wyschnięte felgi pokryj bezbarwnym lakierem, który zabezpieczy ich powierzchnię przed odpryskami.


Odnawianie zużytych felg aluminiowych nie jest niczym skomplikowanym. Wymaga jedynie odrobiny chęci, czasu, precyzji oraz profesjonalnych preparatów do ich czyszczenia i malowania. Możesz również zapobiec szybkiemu niszczeniu obręczy, stosując opony z dodatkowym gumowym rantem ochronnym, regularnie spłukując z nich uciążliwy brud i nakładając woskową warstwę zabezpieczającą. Wszystkie preparaty niezbędne do renowacji felg znajdziesz w internetowym sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.


Sprawdź także:

Wiosenne spa dla samochodu. Jak zadbać o auto po zimie?

Czym umyć felgi i koła?

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Źródło zdjęć: nocar.pl, pixabay.com.

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.