Jak rozsądnie używać w lecie klimatyzacji samochodowej?

Jeszcze przed oficjalnym, kalendarzowym rozpoczęciem lata zaliczyliśmy już kilka upalnych dni, podczas których z pewnością poszła w ruch klimatyzacja samochodowa. Będzie ona nieodłącznym kompanem naszych wakacyjnych podróży, dlatego warto wcześniej poznać podstawowe zasady jej użytkowania. Nie ulega wątpliwości, że klimatyzacja w znaczny sposób zwiększa komfort jazdy, wpływając tym samym na jej bezpieczeństwo. Ale niewłaściwie stosowana może także być powodem jednorazowych, a czasami nawet przewlekłych problemów zdrowotnych.

Klimatyzacja - dar czy przekleństwo?

Klimatyzacja samochodowa to bardzo wygodny wynalazek. Ochładzając wnętrze samochodu w upalne dni, zwłaszcza w sytuacji drugich tras, zmniejsza senność kierowcy i jego zmęczenie, wpływając tym samym na komfort psychiczny prowadzącego samochód i na zwiększenie jego koncentracji. Czynniki te mają natomiast bezpośredni związek z bezpieczeństwem podczas jazdy. Jednak tak samo, jak klimatyzacja okazuje się „darem z niebios”, gdy z tych niebios leje się żar, ta sama klimatyzacja może być prawdziwym przekleństwem kierowcy i pasażerów. A dzieje się tak, gdy jest ona nieodpowiednio, czyli nierozsądnie, bez umiaru użytkowana. Bardziej wrażliwi jej użytkownicy mogą w takim przypadku nabawić się przeziębienia, bólu zatok, zapalenia mięśni czy stawów, bólu gardła, zapalenia ucha lub infekcji dróg oddechowych. Lista dolegliwości pewnie na tym się nie kończy, ale to i tak wystarczy, by zastanowić się nad tym, w jaki sposób my samy korzystamy z klimatyzacji w swoich pojazdach.

Jak korzystać z klimy latem

Zanim wsiądziesz do samochodu

Wsiadając do rozgrzanego do czerwoności samochodu w upalne dni, zazwyczaj popełniamy 2 podstawowe błędy - wsiadamy od razu do pojazdu i włączamy klimatyzację na najwyższych obrotach albo uruchamiamy ją dopiero po przejechaniu paru kilometrów, przebywając do tego czasu w zamkniętym pojeździe, w którym temperatura może sięgać nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Co zatem należy zrobić, gdy samochód był wystawiony na długie działanie promieni słonecznych i wszystkie jego elementy - dach, podsufitka, kokpit, drzwi i fotele grzeją niczym ognisko? Trzeba podejść do sprawy w kilku krokach.

W pierwszej kolejności należy dobrze wywietrzyć wnętrze samochodu, dlatego otwórzmy wszystkie drzwi pojazdu, tak aby gorące powietrze mogło wymieszać się z tym na zewnątrz. Następnie uruchamiamy silnik samochodu, włączając również klimatyzację na maksymalny poziom, zostawiając uchylone szyby, i wychodzimy z auta. Ten drugi etap powinien trwać jedynie kilka minut, w tym czasie nie oddalajmy się od pojazdu. Ważne jest, aby nawiew zimnego powietrza ustawiony był z centralnych i bocznych dysz, dzięki temu cyrkulacja powietrza wewnątrz samochodu będzie jak największa. W następnej kolejności można nakierować strumień zimnego powietrza na najbardziej rozgrzane elementy wewnątrz auta, np. podsufitkę czy na oparcie siedzenia. W takim przygotowaniu rozgrzanego samochodu do komfortowej i bezpiecznej jazdy chodzi przede wszystkim o to, aby przez te kilka minut chłodzić wnętrze pojazdu z jak największą wydajnością i mocą, dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie nie było w aucie żadnego pasażera. Klimatyzacja, uruchomiona dopiero po wcześniejszym wywietrzeniu pojazdu, ma do wykonania znacznie mniej pracy, co wpływa również na nieco mniejsze zużycie paliwa. Są więc w takim postępowaniu względy ekonomiczne i ekologiczne.

Wykonawszy wszystkie te poszczególne kroki, można swobodnie wsiąść do samochodu, ale uwaga! Wcześniej należy zmniejszyć siłę nawiewu i ustawić jego kierunek, np. na boczne szyby lub podsufitkę. Tak, aby zimne powietrze nie było bezpośrednio skierowane na poszczególne części ciała.

Jaką temperaturę ustawić?

Głównym celem zasad prawidłowego użytkowania klimatyzacji samochodowej jest minimalizowanie niebezpiecznego dla zdrowia zjawiska szoku termicznego. Dlatego tak ważne jest zdroworozsądkowe podejście do tematu i stosowanie klimatyzacji z umiarem, a nie gwałtownie i bez namysłu. Warto pamiętać o tym, że inaczej używamy klimatyzacji podczas jazdy na długich trasach, a inaczej w jeździe np. po mieście, na krótkich dystansach.

Nawet w najbardziej upalne dni maksymalna różnica temperatur pomiędzy wnętrzem samochodu a tą panującą na zewnątrz nie powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza. W przypadku jazdy po mieście różnica ta powinna być jeszcze mniejsza, zaleca się, aby wynosiła co najwyżej 5 stopni Celsjusza. Podczas długich tras, np. wakacyjnych podróży, zaleca się, aby temperatura wewnątrz auta nie była niższa niż 20 stopni Celsjusza. Przedział 20-22°C jest optymalny dla kierowcy do prowadzenia samochodu. Jeśli wiemy, że za niedługo będziemy wysiadać z auta, wówczas na ok. 20 minut przed postojem przygotujmy wnętrze pojazdu do tego, by jego temperatura była porównywalna do tej panującej na zewnątrz. W tym celu wyłączmy wcześniej klimatyzację lub uchylmy nieco szyby samochodu.

jak używać klimatyzacji

 

Regularne czyszczenie

Właściwe użytkowanie klimatyzacji to również systematyczne jej serwisowanie i regularna wymiana układu filtra. Przegląd w serwisie powinien odbywać się średnio raz na 2-3 lata, w zależności od stopnia i częstotliwości eksploatacji klimatyzacji. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ nieczyszczenie układu prowadzi do rozwoju w nim niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i bakterii. Przedostają się one poprzez nawiew do kabiny, powodując w niej nieprzyjemny zapach odczuwalny po włączeniu wentylatora. Zbyt długie przebywanie w takim środowisku skutkuje powstaniem reakcji alergicznych u człowieka lub nawet grzybiczym zapaleniem płuc. Na nocar.pl znajdziecie profesjonalne środki do własnoręcznego odgrzybiania klimatyzacji, jej czyszczenia i dezynfekcji całego układu. Na szczególną uwagę zasługują produkty firmy Liqui Moly, które w krótkim czasie odświeżają wnętrze i oczyszczają układ z niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i bakterii.

Pamiętajmy także o tym, że klimatyzacja samochodowa, nawet jeśli jest odpowiednio użytkowana i regularnie sprawdzana, to wysusza dość mocno powietrze. Dlatego wybierając się w dłuższą samochodową podróż, np. wakacyjny urlop, pijmy w trasie wodę mineralną. Dobrym pomysłem jest także nawilżanie skóry wodą w sprayu.

Źródło zdjęć: pixabay.com, pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.