Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Agata

Jak samodzielnie wypolerować reflektory?

Większość osłon reflektorów powstaje z plastiku, który jest znacznie mniej trwały od szkła. Kontakt kloszy z promieniami UV, solą, chemią samochodową, piaskiem i kamykami powoduje, że ich powierzchnia rysuje się, matowieje i żółknie. Osłony o obniżonej przezroczystości zatrzymują nawet 40% światła produkowanego przez żarówki. Jazda ze zniszczonymi reflektorami może się okazać fatalna w skutkach ze względu na niedoświetlenie jezdni i słabą widoczność. Na szczęście większość reflektorów można zregenerować niewielkim kosztem. Chcesz wiedzieć jak? Przeczytaj nasz artykuł!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego warto odnowić zniszczone reflektory?
  • Co jest potrzebne, aby zregenerować matowe i pożółkłe lampy?
  • Jak zeszlifować i wypolerować powierzchnię reflektorów?

W skrócie

Matowe i pożółkłe klosze reflektorów przepuszczają mniejszą ilość światła, co wpływa negatywnie na bezpieczeństwo na drodze. Na szczęście można je poddać renowacji i to niewielkim kosztem, we własnym domu. W tym celu odpowiednio przygotowane klosze szlifujemy, a następnie polerujemy.

Co będzie potrzebne?

Regeneracja zniszczonych kloszy zwiększy ilość przepuszczanego przez nie światła pod warunkiem, że nie parują i nie są zabrudzone od środka. Czynność można wykonać we własnym garażu i nie powinna zająć więcej niż 2 godziny. Warto się do niej odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w niezbędne akcesoria. Będziemy potrzebować ściereczek z mikrofibry, płynu do mycia szyb, wodnego papieru ściernego, polerki mechanicznej i środka do renowacji reflektorów, np. K2 Lamp Doctor. Przyda się również wiadro z wodą i papierowa taśma malarska do zabezpieczenia karoserii wokół lamp. W sklepach dostępne są również gotowe zestawy wszystkich niezbędnych produktów, np. marki Philips Headlight Restoration Kit czy Turtle Wax Headlight Restorer Kit.

Przygotowanie reflektorów

Zaczynamy od zabezpieczenia elementów karoserii wokół lampy, aby nie uległy zarysowaniu. W tym celu papierową taśmą malarską oklejamy fragmenty zderzaka, maski i błotnika. Następnie przystępujemy do dokładnego mycia i odtłuszczania kloszy przy pomocy miękkiej ściereczki i dobrego płynu do szyb lub specjalnego środka odtłuszczającego, np. K2 T6 Klinet. Kolejny krok to szlifowanie, ale wcześniej musimy wybrać odpowiedni papier ścierny.

Szlifowanie

Po odpowiednim przygotowaniu reflektorów przystępujemy do zmatowienia powierzchni klosza i usunięcia zniszczonej warstwy ochronnej. Robimy to przy pomocy wody i papierów ściernych o rosnącej gradacji. W przypadku mocnego zmatowienia i zżółknięcia sięgamy kolejno po papiery o gradacji 800, 1200, 2000, 2500 i 3000. Jeśli po dokładnym umyciu okazało się jednak, że reflektory nie są w aż tak złym stanie, powinny wystarczyć papiery 2500 i 3000. W obu przypadkach moczymy je wodą i szlifujemy powierzchnię, wykonując naprzemiennie ruchy pionowe i poziome. Nigdy koliste!

Te produkty mogą Ci się przydać:

Polerowanie

Po zeszlifowaniu wierzchniej warstwy reflektora pora na polerowanie, do którego wykorzystujemy specjalną pastę. Najwygodniej nałożyć ją na gąbkę polerki mechanicznej, którą ustawiamy na niskie obroty – około 600/min. Warto przy tym pamiętać, że powierzchnia klosza jest delikatna i podatna na działanie temperatury, więc unikamy dłuższego przykładania gąbki w to samo miejsce. Reflektory można również wypolerować ręcznie, korzystając z gąbki lub mikrofibry, ale zajmie to znacznie więcej czasu.

Ponowne zabezpieczenie powierzchni

Gdy powierzchnia jest już gładka i błyszcząca, oczyszczamy ją ściereczką z mikrofibry. Pozostaje jeszcze zabezpieczyć reflektory odpowiednim środkiem, aby odwlec w czasie ponowne matowienie i zżółknięcie. W tym celu nakładamy syntetyczny wosk lub inny preparat zabezpieczający przed działaniem promieni ultrafioletowych. Pora na ocenę efektów: reflektory błyszczą jak nowe, a do tego znacznie lepiej oświetlają drogę!

Szukasz środków do polerowania i renowacji zniszczonych reflektorów? Środki niezbędne do pielęgnacji samochodu znajdziesz na nocar.pl.

Zdjęcia: nocar.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.