Jak wybrać płyn hamulcowy?

Zgodnie z zaleceniami mechaników oraz ekspertów ds. motoryzacji, płyn hamulcowy wymieniać się powinno regularnie, nie rzadziej niż co dwa lata. Niemniej jednak, fakt że niemalże co czwarty pytany nie jest w stanie określić czy i kiedy dokonywał takiej wymiany w swoim aucie doskonale pokazuje, jak bardzo ta niezwykle istotna substancja jest przez kierowców zaniedbywana.

Czego dowiesz się z wpisu?

  • Jak wybrać płyn hamulcowy?
  • Dlaczego jego wybór jest ważny?
  • Na co warto zwrócić uwagę

TL;DR

Nie jest to praktyka godna pochwały, jako że nieodpowiednio konserwowane hamulce mogą działać nieprawidłowo, przez co zauważalnie wydłuży się droga hamowania przy dużych prędkościach, a same komponenty tworzące hamulce, mogą ulec znacznie szybszemu uszkodzeniu, czego z całą pewnością chcielibyśmy uniknąć. W niniejszym artykule poradzimy jaki płyn hamulcowy wybrać, aby jednocześnie nie nadszarpnąć domowego budżetu i być pewnym, że nasz pojazd jest w stanie co najmniej satysfakcjonującym przed kolejnym wyruszeniem na drogę.

Wybieraj produkty od renomowanych producentów

Przede wszystkim nabądźmy produkt renomowanej firmy. Będziemy wtedy mieć pewność, że użytkowany płyn charakteryzuje się co najmniej zadowalającą jakością i nie ulegnie zużyciu zbyt szybko. Jeżeli chodzi o cenę, to substancje opisywanego typu ze średniej półki nabędziemy za około 40-60 złotych, natomiast jeżeli zależy nam na niezrównanej jakości i gwarancji pełnego komfortu, z portfela wysupłać będziemy musieli około stu złotych. Obecnie najlepiej przez samych kierowców oceniane są produkty firm  Bosh, TRW, SWAG, Castrol i Mobil, jednakże nie wahajmy się zapytać sprzedawcy o obowiązujące w chwili obecnej trendy – możliwe, że poleci on nam towar lepszy niż oczekiwaliśmy w wysoce konkurencyjnej cenie!

Sprawdź rodzaj płynu

Sprawdźmy też, czy to w książce serwisowej czy też w Internecie, rodzaj płynu jaki stosowany powinien być w naszym aucie. Mieszanie substancji o różnej specyfice doprowadzić może do poważnego uszkodzenia systemu hamulcowego, a więc nie próbujmy wlewać płynu oznaczonego symbolem DOT-4, jeżeli w instrukcji obsługi i użytkowania pojazdu widnieje informacja, że producent zaleca stosowanie płynów R3. Mimo, iż ten pierwszy jest o wiele powszechniejszy i nabywając go istnieje duże prawdopodobieństwo, że podjęliśmy słuszny wybór, przed przystąpieniem do wymiany oleju, warto informacje te raz jeszcze sprawdzić, aby uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania.

Dlaczego wybór odpowiedniego płynu hamulcowego jest tak ważny?

Poza aspektami wymienionymi na wstępnie, należy wiedzieć, że wysokiej jakości produkt zapobiega pęcznieniu, a w rezultacie – przedwczesnemu pękaniu elementów układu hamulcowego wykonanych z gumy. Skutecznie chroni on także przed korozją komponentów metalowych, dzięki czemu możemy być pewni, że nie pękną one, nie zostaną nadmiernie uszkodzone czy zdeformowane, a co za tym idzie, ich żywotność będzie równa tej gwarantowanej przez producenta. Wysokiej jakości płyn to także gwarancja, że w układzie nie zaistnieje zjawisko korka parowego, a więc zatykania się poszczególnych przewodów i elementów z uwagi na fakt, iż rozgrzany podczas hamowania płyn odparowuje, a w systemie zamiast cieczy przeważać zaczyna właśnie gaz. Fenomen ten jest niezwykle powszechny w autach starszej daty, jak również w tych, które nie były odpowiednio konserwowane z biegiem czasu.

Jakie płynny hamulcowe polecamy?

Mamy nadzieję, że kierowcy po lekturze niniejszego artykułu będą świadomi, dlaczego regularna konserwacja pojazdu ma tak niebagatelne znaczenie i dlaczego nie warto zaniedbywać wymiany jakiegokolwiek płynu, choćby byłby to niezbyt popularny płyn hamulcowy. Zwłaszcza w sezonie zimowym właściwie dobrany płyn hamulcowy może nam uratować zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie!

Jeśli szukasz płyny hamulcowego, wejdź na nocar.pl i sprawdź co możemy Ci zaoferować. Służymy również pomocą przy wyborze odpowiedniego asortymentu.

źródło zdjęć: pixabay.pl,Designed by Peoplecreations / Freepik

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.