Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Natalia Szczyrbowska

Jak zabezpieczyć auto przed korozją?

Korozja samochodu to nic przyjemnego. Dotyka zwłaszcza starsze auta, lecz nie tylko. Najbardziej narażone na powstawanie ognisk korozji jest podwozie pojazdu. To ono podczas jazdy otrzymuje setki uderzeń kamykami, a woda z piaskiem i brudem wymywają oryginalne zabezpieczenia antykorozyjne. Rdza nie tylko zaburza wrażenia estetyczne, ale także wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. Co robić, by zapobiegać korozji? Podpowiadamy.

W ciepłe dni pomyśl o zimie

Jesień i zima to czas wyjątkowo niekorzystny dla naszych samochodów. Najwięcej rdzy pojawia się właśnie po zimie, ponieważ sól używana do posypywania dróg przyczynia się do powstawania rdzawych ognisk. Kiedy przychodzi wiosna, rozpoczynamy zazwyczaj domywanie pojazdu z zalegającego brudu. To właśnie wtedy dostrzegamy najwięcej zmian na lakierze, które do tej pory ukrywały się pod warstwą zaschniętego błota. Zanim nadejdą jesienno-zimowe deszczowe i śnieżne dni, postarajmy się przemyśleć, jak zabezpieczyć nasz samochód przed postępującą korozją.

Ochroń samodzielnie!

Jeżeli ognisk rdzy nie ma lub są niewielkie i jest ich niewiele, możemy spróbować samodzielnie zabezpieczyć podwozie i nadwozie samochodu przed korozją. Aby zrobić to kompleksowo, spróbujmy najpierw wyczyścić miejsca, w których dostrzegamy „rudą”. Jeśli są naprawdę niewielkie, możemy zrobić to chemicznie. Jeśli jednak są to większe ogniska, to trzeba dane miejsce wyskrobać lub wypiaskować, a następnie zabezpieczyć. Po tym zabiegu najwyższy czas zabezpieczyć auto! Do całej operacji wybierzmy ciepły, suchy dzień. Oczywiście musimy wcześniej porządnie umyć samochód. Do samodzielnego zabezpieczenia auta przed rdzą, należy sięgnąć po specjalny preparat. Na rynku dostępne są środki na bazie wosku i olejów – do nadwozia oraz substancje ropopochodne i Fluidol do podowozia. Można zdecydować się na produkt w spreju albo taki, do którego aplikacji potrzebujemy pistoletu natryskowego. Preparaty antykorozyjne działają na zasadzie penetracji ognisk korozyjnych i wypieraniu wilgoci. Tworzą specjalną powłokę, która utrzymuje swoje właściwości do dwóch lat, po tym czasie należy odnowić ochronę.

Pamiętaj! Podczas nakładania preparatu antykorozyjnego trzeba bardzo uważać (zwłaszcza, kiedy zabezpieczamy podwozie). Otóż środki przeciw rdzy mogą uszkodzić inne elementy w samochodzie, dlatego wszelkie gumowe osłony, hamulce, czy okładziny musimy dobrze osłonić (np. folią). A po aplikacji preparatu zmyć, jeśli dostanie się on w niepożądane miejsce.

Zleć specjaliście

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy sami dobrze wykonamy konserwację podwozia i nadwozia, zlećmy operację specjaliście. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak fachowcy zazwyczaj posiadają specjalistyczny sprzęt i dobrze wiedzą, w jaki sposób właściwie nakładać specyfik. Zanim podejmiemy decyzję o oddaniu pojazdu do warsztatu, poszukajmy opinii na temat wybieranego przez nas mechanika. Funkcjonują bowiem zakłady, które duży nacisk kładą właśnie na profesjonalne wykonywanie zabezpieczeń antykorozyjnych. Co ważne, dobry mechanik będzie miał właściwe narzędzie. W warsztacie preparat przeciw rdzy wykonuje się zazwyczaj z umiejętnie przyrządzonej mieszanki różnych środków – np. tych woskowych i olejowymi. A następnie za pomocą sprężarki z pistoletem i wąską sondą docierają do najbardziej niedostępnych miejsc, wtłaczając preparat. Na taką operację wykonaną przez fachowca powinniśmy otrzymać gwarancję.

Chroń od złej pogody

O każdej porze roku, a zwłaszcza zimą, bardzo ważne jest częste i dogłębne mycie samochodu. Wymywajmy piach i zalegające błoto oraz kamyczki z podwozia oraz z miejsc łączeń elementów. Dbajmy o regularność w myciu auta – drobinki ocierające się o lakier i pokryte konserwacją elementy tworzą mikrouszkodzenia, które z czasem przekształcają się w ogniska rdzy. Myjąc samochód, najpierw porządnie spłuczmy zalegający brud (nie dotykając rękami samochodu), a dopiero w kolejnej fazie używajmy gąbki z szamponem. Nie łudźmy się, że deszcz zmyje z naszego pojazdu brud - nic nie zastąpi czystej wody i gąbki z szamponem, nawet myjnia. Im więcej serca i regularności włożymy w czyszczenie samochodu, tym dłużej będzie opierał się "rudej".

Ochrona przed korozją ma sens! W ten sposób możemy przedłużyć życie naszego samochodu nawet o dobrych kilka lat. Trzeba to jednak robić z głową. Złe nałożenie środków antykorozyjnych może pogorszyć sprawę i uszkodzić inne elementy w naszym samochodzie. Jeżeli obawiamy się samodzielnej aplikacji preparatu przeciw rdzy, oddajmy auto w ręce fachowca i to najlepiej takiego, który jest sprawdzony oraz wystawia gwarancję na wykonaną usługę.

Wiosna w pełni! Najwyższy czas zadbać o swoje samochody! Wymieńcie filtry, olej i sprawdźcie stan lakieru oraz podwozia. W ciepłe dni dużo przyjemnej „majsterkować” przy aucie, prawda? Akcesoria do waszych pojazdów znajdziecie na nocar.pl – tylko dobre produkty, sprawdzonych marek.

A jeżeli szukacie innych porad motoryzacyjnych, zapraszamy na naszego bloga i najnowsze wpisy:

Cykl #oCoPytaciewNecie Kupujemy używany samochód – porady.
Czy już czas na wymianę sprzęgła?
Jaki olej do samochodów z filtrem DPF?

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.