Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Agata

Jazda na suwak – bat na drogowych cwaniaków

Jazda „na suwak”, „na zakładkę” lub „metoda zamka błyskawicznego” - nazw jest wiele, ale wszystkie opisują ten sam sposób poruszania się po drodze. Chodzi oczywiście o sytuację, gdy droga się zwęża, a każdy kierowca z głównego pasa przepuszcza jeden samochód z pasa kończącego się. Dla wielu osób jest to jedna z podstawowych zasad kultury na drodze, ale niestety cały czas spotyka się kierowców, którzy przepuszczenie innego samochodu traktują jako plamę na honorze. Jeśli zastanawiasz się, czy jazda na suwak ma sens lub nie wiesz, jak to prawidłowo robić, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak powinna wyglądać jazda na suwak?
  • Dlaczego w przypadku zwężenia jazda na suwak wpływa pozytywnie na płynność ruchu?
  • Czy kodeks drogowy w Polsce reguluje kwestię jazdy na suwak?

W skrócie

Jazda na suwak zwiększa płynność ruchu w przypadku zwężenia, skraca długość korków i zmniejsza frustrację wśród kierowców. Na ten moment stosowanie tej metody nie jest w żaden sposób regulowane przez kodeks drogowy, lecz jest oznaką kultury kierowcy. Na szczęście w najbliższym czasie czekają nas zmiany przepisów.

Na czym polega jazda na suwak?

Jazdę na suwak można uznać za element drogowego savoir-vivre’u. Rozwiązanie to stosuje się, gdy dwa pasy ruchu zwężają się do jednego. Kierowcy, zamiast próbować szybko opuścić kończący się pas, powinni wykorzystać całą jego długość i dopiero po dojechaniu do samego końca, włączyć kierunkowskaz i starać się zjechać. Z kolei każda osoba poruszająca się głównym pasem, tuż przed zwężeniem wpuszcza dokładnie jeden samochód. W ten, sposób, niczym zamek błyskawiczny, jazdę kontynuują naprzemiennie auta z jednej i drugiej nitki.

O czym pamiętać podczas jazdy na suwak?

Stosując się do zasad jazdy na suwak, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Samochód na głównym pasie, dojeżdżający do zwężenia, powinien stopniowo zwiększać odstęp od poprzedzającego auta, aby włączanie się z sąsiedniego pasa było płynne i przebiegało bez zatrzymania. Z kolei kierowcy z kończącego się pasa, aby nie tamować ruchu, zawsze dojeżdżają do jego końca, nawet gdy mają możliwość zmienić pas wcześniej. Po wykonaniu manewru powinni kontynuować jazdę i nie wpuszczać już kolejnych samochodów. Ruch jest najbardziej płynny, gdy do opisanych wyżej zasad stosują się wszyscy kierowcy.

Jakie są zalety jazdy na suwak?

Płynna jazda na suwak ma szczególnie duże znaczenie w przypadku mocno zatłoczonych dróg. Jeśli kierowcy wykorzystują całą długość obu pasów, łączna długość korka jest znacznie mniejsza. Dodatkowy pas za skrzyżowaniem ze światłami umożliwia dalszą jazdę większej liczbie samochodów, rozładowując korki. Zmniejsza się również prawdopodobieństwo zablokowania skrzyżowania czy stłuczki. Jazda na suwak przekłada się na płynną i równomierną jazdę obu pasów, co obniża poziom frustracji i cwaniactwa wśród kierowców. Mimo że metoda ta posiada wiele zalet, niektórzy kierowcy niesłusznie uważają wpuszczanie innych samochodów za ujmę na honorze, a dojeżdżanie do końca pasa tuż przed zwężeniem za nieuczciwość względem innych.
Prezentujemy nasze bestsellery

Zmiany w przepisach

Jazda na suwak jest regulowana przez kodeks drogowy wielu krajów unijnych, np. Austrii, Belgii czy Niemiec. W Polsce znaki zachęcające do tego typu postępowania pojawiły się już w kilku większych miastach. Niestety, póki co jest to raczej forma zalecenia niż nakaz, gdyż jazda na suwak i zobowiązujące do niej znaki nie zostały wzięte pod uwagę w kodeksie drogowym. Oznacza to, że osoby, które nie stosują się do zasad, nie mogą zostać w żaden sposób ukarane, a jak pisaliśmy wcześniej, podstawą jest tu płynność. Co więcej, w przypadku kolizji na zwężeniu, wina zawsze leży po stronie osoby, która zmienia pas ruchu, nawet jeśli przez długi czas czekała, aż ktoś ją wpuści. Na szczęście projekt nowelizacji Kodeksu Drogowego trafił już do kancelarii premiera. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uregulowanie prawne jazdy na suwak znajdzie się w przepisach jeszcze w 2019 r.

Na bezpieczeństwo na drodze wpływa nie tylko znajomość przepisów i kultura kierowców. Ważny jest również stan techniczny auta, w tym odpowiednio dobrane i sprawne oświetlenie. Żarówki samochodowe, płyny eksploatacyjne i kosmetyki znajdziesz na nocar.pl.

Zdjęcia: nocar.pl, pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.