Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Joanna Marczyk

Jazda w czasie burzy – sprawdź, jak bezpiecznie ją przetrwać

Podczas burzy widoczność spada, a nawierzchnia staje się śliska. Porywisty wiatr utrudnia kierowanie samochodem. W takich warunkach nie trudno o poważny wypadek. Czy wiesz, co robić, aby bezpiecznie przetrwać burzę w samochodzie?

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego jazda w czasie burzy jest niebezpieczna?
  • Jakie zasady ostrożności zachować podczas burzy?
  • Czy w samochodzie w czasie burzy jest bezpiecznie?

TL;DR

Jazda w czasie nawałnicy jest bardzo niebezpieczna i gdy to tylko możliwe, powinieneś jej unikać. Jeśli jednak burza zaskoczy Cię w trasie, najlepiej zjedź z drogi i schowaj się na piętrowym parkingu lub pod dachem stacji benzynowej. Tam łamiące się drzewa nie będą dla Ciebie zagrożeniem. Postaraj się przeczekać burzę w samochodzie – to znacznie bezpieczniejsze, niż wychodzenie z auta. Jeżeli naprawdę nie masz możliwości, aby się zatrzymać, zachowaj szczególną ostrożność. Pamiętaj, że najważniejsza jest trzeźwa ocena sytuacji, dlatego staraj się rozważnie myśleć i przewidywać skutki swoich decyzji.

jak_przetrwac_burze_w_aucie

Jeśli nawałnica zaskoczy Cię w trasie, przede wszystkim nie panikuj! Najważniejsza jest umiejętność oceny ryzyka, którą w silnych emocjach łatwo zatracić. Staraj się myśleć trzeźwo i pamiętać o głównych zasadach bezpieczeństwa.

Zasada 1: Jeśli to możliwe, zatrzymaj samochód.

W czasie solidnej nawałnicy najbezpieczniej jest przerwać jazdę. Gdy rozpędzony wiatr targa przemieszczającym się autem, opony ślizgają się po jezdni, uniemożliwiając skuteczne hamowanie, a widoczność spada do kilkunastu lub nawet kilku metrów, trudno kierować bezpiecznie. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, zjedź na parking, stację benzynową lub przynajmniej usuń się z drogi. Pamiętaj, że nie powinieneś zatrzymywać się na poboczu, zwłaszcza kiedy jest wąskie, ponieważ przy słabej widoczności inni kierowcy mogą Cię nie zauważyć. Nie parkuj pod drzewami, a jeśli nie masz wyjścia, wybierz drzewo z giętkimi gałęziami, aby gruby konar nie przygniótł Twojego auta. Na postoju lepiej nie wyłączaj silnika i nie gaś świateł – Twój samochód będzie dzięki temu lepiej widoczny, zachowasz też możliwość ogrzania kabiny, a w nagłej sytuacji nie będziesz musiał tracić czasu na odpalenie go.

Zasada 2: Twój samochód to Twoja twierdza.

Podczas burzy nie wysiadaj z auta. Poza samochodem jesteś zdecydowanie mniej bezpieczny niż wewnątrz. Chodzi tutaj w równym stopniu o narażenie na czynniki naturalne – szalejący wiatr, spadające gałęzie, trzaskające pioruny – jak i o nadjeżdżających kierowców, którzy w ulewie mogą Cię nie zauważyć wystarczająco wcześnie i potrącić. Wysiadając, narażasz więc siebie i innych. Jeśli jednak z jakiegoś powodu musisz wyjść, nie zapomnij założyć kamizelki odblaskowej. Może uratować Ci życie.

Warto zauważyć, że w samochodzie podczas burzy zagrożenia nie stanowią pioruny. Metalowa karoseria auta działa jak „klatka Faradaya”, blokująca pole elektrostatyczne. Przed wyładowaniami w otoczeniu samochodu czy zerwanymi liniami energetycznymi chronią Cię też gumowe opony, które stanowią skuteczną izolację.

Zasada 3: Jeśli się poruszasz, poruszaj się ostrożnie.

Jeżeli nie masz się gdzie zatrzymać lub warunki pozwalają kontynuować jazdę, jednak wymagają poruszania się z niewielką prędkością, włącz światła awaryjne. Szczególnie ostrożnie przejeżdżaj przez skrzyżowania, nawet gdy masz pierwszeństwo. Zachowaj dużą odległość od samochodów, jadących przed Tobą – nawierzchnia w czasie burzy jest śliska i bardzo łatwo stracić kontrolę nad hamowaniem. W takim wypadku bezpieczniejsze od używania pedału hamowania jest zwalnianie silnikiem. Omijaj też kałuże, a jeśli nie jesteś w stanie, staraj się przynajmniej wyhamować przed nimi. Nigdy nie ma pewności, jak głęboka jest woda, a szybki przejazd przez nią może doprowadzić do utraty sterowności. Przejeżdżając powoli, będziesz miał szansę sprawdzić, dokąd sięga i wycofać się, jeśli jej poziom przekroczy linię podwozia. Nie zapomnij, by w czasie deszczu i bezpośrednio po nim unikać nieutwardzonych dróg. Rozmokły grunt i błoto mogą skutecznie unieruchomić Twój samochód.

jazda_w_czasie_burzy

W sezonie letnim w Polsce nawałnice nie są rzadkim zjawiskiem. Dlatego powinieneś wiedzieć, jak się zachować, gdy burza zaskoczy Cię w trasie. Pamiętaj, że najważniejsza jest trzeźwa ocena sytuacji i szybkie reagowanie na panujące na drodze warunki.

Przed okresem burz szczególnie dokładnie sprawdź stan techniczny swojego pojazdu. Zwróć uwagę zwłaszcza na poziom płynów eksploatacyjnych oraz sprawność oświetlenia i wycieraczek. Nie zapomnij o trójkącie ostrzegawczym, gaśnicy i kamizelce odblaskowej. Akcesoriów i części zapasowych szukaj w sklepie Nocar! Pamiętaj, że tylko zadbane auto nie zawiedzie Cię w nagłej sytuacji.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat poprawy bezpieczeństwa w samochodzie, przeczytaj nasze porady:

Co należy regularnie kontrolować w samochodzie?

Jazda w czasie upałów – dbaj o siebie i swój samochód!

Jakie narzędzia warto wozić w samochodzie na wypadek awarii?

Źródło zdjęć: Nocar, pexels.com, unsplash.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.