Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Agata

Ksenon zmienił kolor – co to oznacza?

Lampy ksenonowe są nie do pobicia pod względem parametrów produkowanego światła. Jego biało-niebieski odcień jest milszy dla oka i zapewnia lepszy kontrast widzenia, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Zdarza się jednak, że po pewnym czasie ksenony zaczynają produkować słabszą wiązkę światła, która zaczyna nabierać różowawego koloru. Chcesz wiedzieć, co to oznacza? Przeczytaj nasz artykuł!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Co oznacza zmiana koloru światła produkowanego przez ksenony?
  • Jak wydłużyć żywotność ksenonów?
  • Dlaczego ksenony należy wymieniać parami?

W skrócie

Ksenony nie przepalają się nagle, lecz wysyłają sygnały, że ich żywot dobiega końca. Zmiana koloru produkowanego światła na różowofioletowy to sygnał, że wkrótce konieczna będzie wymiana lamp ksenonowych.

Żywotność ksenonów

Lampy ksenonowe produkują jaśniejsze światło od halogenów, pobierając przy tym mniej prądu. Ich kolejną zaletą jest wysoka trwałość, choć podobnie jak tradycyjne żarówki z czasem ulegają zużyciu. Różnica jest znacząca – żywotność halogenów wynosi najczęściej 350–550 godzin, a ksenonów 2000–2500 godzin. Oznacza to, że komplet lamp wyładowczych powinien wystarczyć na 70–150 tys. km, czyli 4–5 lat eksploatacji. Są to oczywiście wartości średnie – wiele zależy od jakości źródeł światła, czynników zewnętrznych oraz sposobu użytkowania. Producenci stale pracują nad udoskonalaniem swoich produktów. Przykładowo, lampy Xenarc Ultra Life Osram posiadają 10-letnią gwarancję, więc powinny wystarczyć nawet na 10 tys. km.

Zmiana koloru światła – co to oznacza?

W przeciwieństwie do halogenów, które przepalają się nagle i bez ostrzeżenia, ksenony wysyłają szereg sygnałów, że ich żywot dobiega końca. Najczęstszą oznaką, że zbliża się pora wymiany, jest właśnie zmiana koloru i jasności produkowanego światła. Lampy zaczynają stopniowo świecić coraz słabiej, aż produkowana wiązka nabiera fioletowo-różowego zabarwienia. Co ciekawe, na zużytych reflektorach mogą się pojawiać czarne plamy! Nawet jeśli objawy dotyczą tylko jednego reflektora, trzeba się liczyć z tym, że wkrótce wystąpią również w drugim. Aby uniknąć różnic w kolorze produkowanego światła, ksenony, podobnie jak inne żarówki reflektorowe, zawsze wymieniamy parami.

Jak przedłużyć żywotność ksenonów

Na żywotność ksenonów w dużym stopniu wpływa sposób użytkowania oraz warunki zewnętrzne. Lampy nie lubią wysokich i niskich temperatur ani wstrząsów. Warto więc garażować samochód i unikać przejażdżek po wertepach, dziurawych drogach i szutrze. Żywotność ksenonów obniża również częste włączania i wyłączanie. Jeśli samochód posiada światła do jazdy dziennej, warto z nich korzystać przy dobrej widoczności – ksenony stosowane wyłącznie nocą i w przypadku gorszych warunków pogodowych posłużą znacznie dłużej.

Szukasz lamp ksenonowych:

Wymiana lamp ksenonowych

Przed wymianą konieczny jest zakup odpowiedniej lampy. Na rynku występują różne modele ksenonów, które oznacza się literą D oraz cyfrą. D1, D3 i D5 to lampy z wbudowanym zapłonnikiem, a D2 i D4 bez zapłonnika. Lampy soczewkowe dodatkowo oznacza się literą S (np. D1S, D2S), a odbłyśnikowe literą R (D3R, D2R). W przypadku wątpliwości, jaki żarnik wybrać, najlepiej wymontować starą lampę i sprawdzić kod wybity na obudowie.

Niestety koszt zestawu ksenonów nie jest niski. Komplet tańszych palników renomowanej marki, np. Osram czy Philips, to wydatek rzędu 250–450 zł. Częściowo jest on rekompensowany przez dłuższy niż w przypadku halogenów okres użytkowania. Nie polecamy stosowania tanich zamienników – zazwyczaj nie wytrzymują długą, a mogą nawet doprowadzić do awarii przetwornicy. Niestety do ceny samych lamp, często trzeba jeszcze doliczyć wizytę w warsztacie. Podczas uruchamiania zapłonnik generuje impuls 20 000 wat, który może zabić! Samodzielna wymiana jest możliwa po wyłączeniu zapłonu i odłączeniu akumulatora, o ile dostęp do lamp nie jest utrudniony. Producenci polecają jednak wymianę ksenonów w specjalistycznym warsztacie, co daje gwarancję, że usługa zostanie wykonana prawidłowo.

Szeroki wybór lamp ksenonowych i żarówek halogenowych znajdziesz na nocar.pl. Oferujemy produkty sprawdzonych, renomowanych marek.

Zdjęcia: nocar.pl, pixabay.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.