Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Natalia Szczyrbowska

Ksenony czy biksenony – co lepiej sprawdzi się w twoim samochodzie?

Reflektory ksenonowe w porównaniu ze standardowymi żarówkami, posiadają szereg zalet. Dłuższa żywotność, lepsza jakość światła – długo by wymieniać. Odkąd ksenony pojawiły się na rynku, kierowcy docenili ich funkcjonalność i chętnie je wybierają. Często da się również słyszeć o biksenonach, choć wciąż mało osób wie, czym tak naprawdę te reflektory się pomiędzy sobą różnią.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

• Jakie są zalety ksenonów?
• Czym różnią się ksenony od biksenonów?
• Wybrać ksenony czy biksenony?

TL;DR

Odkąd ksenony pojawiły się na rynku, kierowcy docenili zalety, które sprawiają, że są one bardziej funkcjonalne niż halogeny. W ich przypadku kłopotliwe jest to, że ksenony obsługują jedynie światła mijania, podczas gdy w światłach drogowych nadal trzeba korzystać z halogenów. Dlatego wymyślono rozwiązanie, które umożliwia korzystanie zarówno z jednych, jak i drugich reflektorów przy użyciu jednego zapłonu. Tym rozwiązaniem są biksenony.

Ksenony – dlaczego są takie popularne?

Ksenony są stosowane wyłącznie w światłach mijania. To, co sprawia, że są tak popularne to fakt, że emitują bardzo jasną wiązkę światła oraz posiadają o wiele szybszy zapłon niż ich halogenowe odpowiedniki. Przy tym wszystkim są długo żywotne oraz ekonomiczne – zużywają mało prądu, a jednocześnie produkują o wiele więcej światła niż standardowe żarówki.

Jak zbudowane są ksenony? Światło jest emitowane przez palnik wyładowczy. Patrząc na reflektor ksenonowy, można się pomylić i dojść do wniosku, że z wyglądu bardzo przypomina on standardową żarówkę halogenową. Jednak ich wewnętrzna budowa całkowicie się różni. Ksenon, który znajduje się wewnątrz bańki, pod wpływem wysokiego napięcia emituje światło. Za przesłanie do palnika napięcia o mocy 20 000 V, odpowiedzialny jest przetwornik, współpracujący z reflektorem.

W przypadku ksenonów stosuje się rozwiązanie soczewkowe D2S lub odbłyśnikowe D2R. Co to oznacza w praktyce? Rozwiązanie odbłyśnikowe charakteryzuje się tym, że w konstrukcji reflektora znajduje się specjalna przesłona stała, która znacznie ogranicza efekt samooślepienia. Natomiast w rozwiązaniu soczewkowym palniki wyładowcze zapewniają dokładne wyznaczenie granicy światła oraz cienia, o wiele dokładniejszego, niż w przypadku reflektorów odbłyśnikowych. Oba te rozwiązania posiadają przetwornik wysokiego napięcia prądu zmiennego, układ zabezpieczający oraz zapłonnik, który jest odpowiedzialny za dostarczenie prądu do bańki ksenonowej, tak, aby doszło do podgrzania gazu. Stosując ksenony, trzeba pamiętać o tym, że obsługują one jedynie światła mijania, co sprawia, że w światłach drogowych muszą być zamontowane żarówki halogenowe, niezależnie od tego, czy korzystamy z rozwiązania soczewkowego, czy odbłyśnikowego.

Biksenony – co musisz o nich wiedzieć?

Na czym polega główna różnica pomiędzy ksenonami a biksenonami? Te pierwsze obsługują jedynie światła mijania, te drugie dają również możliwość oświecenia świateł drogowych. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o zakupie i wymianie dodatkowych żarówek halogenowych. Zarówno w światłach mijania, jak i drogowych barwa światła jest identyczna, a emitowana wiązka intensywna i długa, dzięki czemu zapewnia kierowcy dobrą widoczność.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje zestawów biksenonowych – analogowa oraz cyfrowa. Kierowcy decydują się najczęściej na wersję cyfrową – choć jest droższa, jest również bardziej ekonomiczna, ponieważ zużywa o wiele mniej paliwa. Podobnie, jak w przypadku standardowych żarówek, biksenony i ksenony należy wymieniać parami.

Ksenony czy biksenony – co wybrać?

Wybór: ksenony czy biksenony, jest tak naprawdę kwestią nie tyle bezpieczeństwa, ile wygody. Korzystanie z ksenonów wiąże się z koniecznością pamiętania o tym, że światła drogowe muszą być obsługiwane przez żarówki halogenowe. To jest rozwiązanie mniej ekonomiczne, a emitowane światło jest nieco słabsze, niż to wytwarzane przez reflektory ksenonowe. Biksenony sprawiają, że przez długi czas nie trzeba pamiętać o wymianie reflektorów w światłach mijania ani drogowych.

ksenony_na_nocar

Reflektory ksenonowe zostały docenione przez kierowców i są chętnie wybierane przez właścicieli pojazdów. Jeśli szukasz lamp wyładowczych renomowanych producentów, zajrzyj na Nocar.pl – znajdziesz u nas produkty znanych i cenionych marek. Serdecznie zapraszamy!

Sprawdź także:

Rodzaje lamp ksenonowych 

Dlaczego nie warto kupować chińskich żarówek? 

Jak długą będą świecić żarówki z Twoim samochodzie?

Źródło zdjęć: Nocar, pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.