Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Paulina Tomasik

Najczęstsze wakacyjne awarie samochodów. Czy można ich uniknąć?

Najgorszą rzeczą, jaka może przydarzyć się w czasie wakacyjnej podróży, jest awaria samochodu – albo nie dojedziesz na upragniony urlop, albo utkniesz gdzieś w szczerym polu z poirytowaną rodziną, a powrót do domu znacznie się wydłuży. Przed najczęstszymi usterkami auta można się jednak ustrzec. Jak? Co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem i jakie narzędzia spakować do bagażnika? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie awarie samochodu najczęściej przydarzają się w trasie?
  • Jakich narzędzi potrzebujesz, aby usunąć drobne usterki samochodu?
  • Typowe usterki samochodu w czasie wakacyjnych wyjazdów – jak ich uniknąć?

TL;DR

Do najczęstszych usterek, jakie zdarzają się w czasie wakacyjnych wyjazdów, należą: przebite opony i problemy z oświetleniem, a także awarie silnika spowodowane zbyt niskim poziomem płynów eksploatacyjnych – oleju silnikowego i płynu chłodniczego.

Przebita opona

Przebite opony zdarzają się coraz rzadziej, zwłaszcza jeśli trasa biegnie w większości autostradami czy drogami ekspresowymi. Drogi dojazdowe do mniejszych miejscowości, szczególnie tych górskich czy w pobliżu jezior, bywają różne, a na wyboistej, pełnej ostrych kamieni nawierzchni nietrudno o uszkodzenie ogumienia. Zanim wyruszysz w wakacyjną trasę, sprawdź, czy w bagażniku znajduje się koło zapasowe albo dojazdowe, potrzebne narzędzia (lewarek i klucz) oraz zestaw naprawczy do opon w sprayu, który przydaje się, gdy trzeba awaryjnie dojechać do wulkanizatora.

Przed podróżą sprawdź również ciśnienie w oponach. To ważne, ponieważ zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie niekorzystnie wpływa na komfort prowadzenia samochodu, wydłuża drogę hamowania i prowadzi do szybszego zużycia się ogumienia. Pamiętaj, aby skontrolować ciśnienie również w kole zapasowym – w trasie może okazać się niezbędne.

Uzupełnienie poziomu płynów eksploatacyjnych

Płyny eksploatacyjne – olej silnikowy, płyn hamulcowy i chłodniczy, płyn do spryskiwaczy

Na liście elementów, które koniecznie należy sprawdzić przed dłuższym wyjazdem, znajdują się również płyny eksploatacyjne. Przygotowując samochód do drogi, przyjrzyj się poziomowi oleju silnikowego, płynu hamulcowego i płynu chłodniczego, a także płynu do spryskiwaczy. Jak z pewnością pamiętasz z kursu prawa jazdy, ich optymalny poziom znajduje się pomiędzy punktami minimum i maksimum. Jeśli konieczna jest dolewka, staraj się uzupełnić brak płynem o takich samych właściwościach.

Olej silnikowy

Nawet jeśli poziom oleju silnikowego jest właściwy albo niedawno go uzupełniałeś, spakuj do bagażnika litrową butelkę z odpowiednim „smarowidłem”. Jeżeli w czasie jazdy na desce rozdzielczej włączy się kontrolka ostrzegawcza, która informuje o zbyt niskim stanie oleju, natychmiast zatrzymaj samochód. Poczekaj, aż silnik ostygnie, a następnie uzupełnij poziom cieczy smarującej. Nie zwlekaj jednak z wizytą w warsztacie – wszelkie wycieki oleju bywają groźne, zwłaszcza latem i w trasie, gdy silnik poddany jest znacznym obciążeniom.

Olej silnikowy

Płyn chłodniczy

Auto na poboczu i kłęby pary wydostające się spod maski to typowo wakacyjny obrazek. Zwłaszcza w starszych samochodach tzw. zagotowanie płynu w chłodnicy bywa częstą usterką w czasie letnich podróży. Jeżeli podczas jazdy na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka płynu chłodniczego, mimo jego wcześniejszego uzupełnienia, najprawdopodobniej doszło do wycieku z układu chłodzenia. Zaparkuj w bezpiecznym miejscu, odczekaj chwilę, aż silnik ostygnie (wydobywające się z chłodnicy kłęby pary mogą wywołać poważne poparzenia!), a następnie sprawdź stan płynu chłodniczego.

Drobne nieszczelności, np. pęknięcie gumowego przewodu, naprawisz za pomocą taśmy izolacyjnej albo taśmy zbrojonej. Na wielu stacjach benzynowych dostępne są również tzw. uszczelniacze do chłodnic w płynie lub w proszku – dodaje się je do chłodnicy albo zbiornika wyrównawczego, a następnie uzupełnia poziom płynu. Niesprawny układ chłodzący warto w czasie jazdy odciążyć, włączając w kabinie samochodu nawiew ciepłego powietrza.

Płyn do chłodnic

Przegrzanie silnika

Zbyt niski poziom oleju silnikowego albo płynu chłodniczego bywa groźny, ponieważ może prowadzić do przegrzania silnika. Usterka ta często przydarza się w trasie, gdy jednostka napędowa stale pracuje na wysokich obrotach. Informuje o niej odpowiednia kontrolka albo wskaźnik temperatury silnika niepokojąco przesuwający się w stronę czerwonego pola. W przypadku przegrzania napędu najważniejsza jest szybkość reakcji – natychmiast zatrzymaj samochód, a następnie odczekaj kilkanaście (albo i kilkadziesiąt) minut, aż cały układ ostygnie. Przyczyny gwałtownego podniesienia się temperatury silnika bywają różne: wspomniany niedostatek płynów eksploatacyjnych, awaria pompy wody albo termostatu czy usterka uszczelki pod głowicą. Jeśli po dolaniu cieczy chłodniczej sytuacja się powtarza, konieczna jest jak najszybsza wizyta u mechanika.

Usterka oświetlenia

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź również oświetlenie samochodu. To drobny, ale ważny element, który zwiększa bezpieczeństwo w czasie jazdy, zwłaszcza po zmroku. Dobrym zwyczajem jest wożenie w bagażniku kompletu żarówek do najważniejszych świateł: mijania, drogowych, stopu i kierunkowskazów. W trasie przydają się również zapasowe bezpieczniki – dzięki takiej zapobiegliwości nie będziesz zmuszony do awaryjnego szukania stacji benzynowej. Jeśli w czasie jazdy przepaleniu uległ bezpiecznik ważnego elementu – wycieraczek albo świateł – zastąp go tym od wyposażenia dodatkowego, np. radia. Zwróć jednak uwagę na jego kolor, oznaczający odpowiednie natężenie prądu.

Żarówki samochodowe - komplet na wakacyjną podróż

Planując urlopowy wyjazd, przygotuj nie tylko bagaż i wakacyjny ekwipunek, ale również samochód. Spakuj do bagażnika podstawowe narzędzia, sprawdź ciśnienie w oponach, a także oświetlenie i poziom płynów eksploatacyjnych. Awarie przydarzają się każdemu kierowcy – w zadbanych, regularnie serwisowanych samochodach bywają jednak znacznie rzadsze.

Żarówki, olej silnikowy czy płyn chłodniczy, a także części samochodowe znajdziesz na Nocar.pl. Szerokiej drogi!

Więcej o przygotowaniu samochodu do podróży przeczytasz na naszym blogu:

Majówka –sprawdź, jak przygotować samochód do podróży

Jak przewozić samochodem sprzęt do sportów wodnych?

Jakie narzędzia warto wozić w samochodzie na wypadek awarii?

Źródło zdjęć: nocar.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.