Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Paulina Tomasik

Najlepsze dostępne na rynku żarówki H1. Jakie wybrać?

Czas na wymianę żarówek w reflektorach głównych? Zastanawiasz się, czy wybrać model standardowy, czy taki o wydłużonej żywotności albo emitujący jaśniejszą wiązkę światła? W dzisiejszym wpisie przedstawiamy kilka najpopularniejszych halogenów H1. Sprawdź, czym się wyróżniają, i wybierz najlepsze dla siebie!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Żarówka halogenowa H1 – do jakich świateł się jej używa?
  • Jakie żarówki halogenowe H1 wybrać?

TL;DR

Żarówka halogenowa H1 (o rozmiarze trzonka P14.5s) stosowana jest w światłach drogowych lub mijania. Charakteryzuje się mocą znamionową 55 W przy 12 V, wydajnością ok. 1550 lumenów i żywotnością szacowaną na ok. 350–550 godz. pracy.

Żarówka halogenowa H1 – zastosowanie

Na początek kilka słów o żarówkach halogenowych. Choć po raz pierwszy zastosowano je ponad 50 lat temu, nadal pozostają najpopularniejszym typem oświetlenia samochodowego. Ich zalety, czyli długi czas świecenia i stałe natężenie światła, wynikają z konstrukcji – żarówka tego typu przybiera postać kwarcowej bańki, wypełnionej gazem, który zawiera pierwiastki z tzw. grupy halogenów, np. jod i brom. Dzięki nim wolframowe cząsteczki, oderwane od żarnika, nie krążą wewnątrz bańki, tak jak w standardowych żarówkach (co powoduje ich czernienie), ale ponownie się na nim osadzają. Zwiększa to jego temperaturę, wpływając na poprawę właściwości świetlnych żarówki, która świeci dłużej i jaśniej, emitując miłe dla oka, białawe światło.

Żarówki halogenowe opisuje się alfanumerycznie: litera „H” to skrót od słowa „halogen”, natomiast następujący po niej numer – oznaczenie kolejnej generacji produktu. Halogen H1 jest jednym z najpopularniejszych rodzajów. Wykorzystuje się go w światłach drogowych lub mijania.

Halogen H1 – jaki wybrać?

Żarówka halogenowa H1 wyróżnia się mocą 55 W, a także wydajnością określaną na ok. 1550 lumenów i średnią żywotnością na poziomie 330–550 godz. pracy. Na rynku znajdziesz jednak produkty ulepszone, emitujące dłuższą i jaśniejszą wiązkę światła czy bardziej wytrzymałe. Na jakie halogeny H1 zwrócić uwagę?

Osram H1 12V 55W NIGHT BREAKER® UNLIMITED

Żarówka H1 NIGHT BREAKER® UNLIMITED marki Osram została ulepszona konstrukcyjnie. Zoptymalizowana formuła wypełniającego ją gazu wpływa na zwiększenie wydajności, a powłoka z niebieskim pierścieniem minimalizuje wrażenie oślepiania odbitym światłem. Halogen ten emituje wiązkę światła dłuższą o 40 m i jaśniejszą o 20% niż standardowe żarówki. Korzyść? Jeśli podczas jazdy samochodem po zmroku na drodze niespodziewanie pojawi się przeszkoda, zauważysz ją wcześniej i szybciej zareagujesz.

Żarówka halogenowa H1 Osram

Osram H1 12V 55W P14,5s ULTRA LIFE®

Największą zaletą żarówek H1 ULTRA LIFE® od Osram jest wydłużona (nawet 3-krotnie w porównaniu do zwykłych halogenów!) żywotność. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w światłach do jazdy dziennej, zwłaszcza w tych samochodach, w których wymiana żarówek bywa problematyczna z powodu utrudnionego dostępu do reflektorów. Trwałość przekłada się na oszczędność – w końcu im rzadziej wymieniasz żarówki, tym więcej pieniędzy zostaje w Twoim portfelu.

Żarówka halogenowa H1 Osram Ultra Life

Osram H1 12V 55W P14,5s COOL BLUE® Intense

Żarówka H1 COOL BLUE® Intense kusi efektownym wyglądem – wytwarza niebieskawe światło o temperaturze barwowej 4 200 K, które przypomina to, jakie emitują ksenony. Stylowy wygląd nie jest jedyną zaletą halogenu marki Osram. Żarówka, w porównaniu z typowymi modelami, daje o 20% więcej światła, poprawiając widoczność na drodze.

Żarówka halogenowa H1 Osram Cool Blue Intense

Philips H1 12V 55W P14,5s X-tremeVision +130

Żarówki H1 X-tremeVision od Philipsa imponują – jasnością i wydajnością. Światło, które emitują, w porównaniu do standardowych halogenów jest o 130% jaśniejsze i o 20% bielsze, dzięki czemu oświetla drogę na odległość 130 m. Przekłada się to na bezpieczeństwo podróżowania samochodem – im szybciej dostrzeżesz na jezdni przeszkodę czy niebezpieczną sytuację, tym szybciej zareagujesz. Wyższa temperatura barwowa (3 700 K) światła powoduje, że jest ono przyjemniejsze dla oka i nie oślepia innych kierowców. Zwiększenie właściwości świetlnych żarówki nie oznacza jednak zmniejszenia trwałości. Średni czas pracy halogenu X-tremeVision szacuje się na ok. 450 godz.

Żarówka halogenowa H1 Philips XTreme Vision

Philips H1 12V 55W P14,5s WhiteVision

Halogeny H1 WhiteVision marki Philips generują intensywne, białe światło, które świetnie oświetla drogę (zapewniając o 60% lepszą widoczność), ale nie oślepia kierowców jadących z naprzeciwka. Imponująco się również prezentuje – przypomina oświetlenie charakterystyczne dla samochodów luksusowych.

Żarówka halogenowa H1 Philips White Vision

General Electric H1 12V 55W P14.5s Megalight Ultra +120%

Żarówki H1 marki General Electric z serii Megalight Ultra dają nawet o 120% więcej światła niż typowe halogeny. Wynika to z ulepszonej budowy – wypełnienia bańki ksenonem. Dzięki srebrnemu wykończeniu żarówki GE znakomicie się również prezentują, nadając oświetleniu samochodowemu nowoczesnego sznytu.

Żarówka halogenowa H1 GE Megalight Ultra

Oświetlenie samochodu ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo. Dzięki jasnej i długiej wiązce światła, jakie emitują żarówki w reflektorach, możesz szybciej dostrzec przeszkodę, która pojawia się na jezdni, i odpowiednio zareagować. Jeśli szukasz wydajnych i trwałych halogenów od renomowanych producentów – takich jak Philips, Osram, General Electric czy Tungsram, zajrzyj na nocar.pl i wybierz najlepsze dla siebie żarówki.

Więcej o żarówkach samochodowych przeczytasz na naszym blogu:

Jak poprawić widoczność w samochodzie?

O co pytacie w necie #3 – żarówki jakiego producenta wybrać?

Jak długo będą świecić żarówki w Twoim samochodzie?

Źródło zdjęć: nocar.pl, pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.