Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Natalia Szczyrbowska

O czym należy pamiętać podczas jazdy samochodem w upalne dni?

Urlop planujesz już od kilku miesięcy? Pod powiekami widzisz piasek, morze i bajeczne zachody słońca? Prognoza pogody, która wskazuje na kilka dni upałów to dla Ciebie wymarzony scenariusz i już nie możesz się doczekać, kiedy wsiądziesz do samochodu i ruszysz na wakacje? Pamiętaj w takim razie, by przed rozpoczęciem wakacyjnych wojaży, przygotować swój samochód na wysokie temperatury. Jak to zrobić? Koniecznie przeczytaj, o czym musisz pamiętać podczas jazdy autem w upalne, letnie dni.

Przede wszystkim: klimatyzacja!

Nie oszukujemy się – podróżowanie bez sprawnej klimatyzacji, podczas gdy skwar leje się z nieba to istny Mordor. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o sprawną klimatyzację, która zapewni nam komfort i optymalną temperaturę podczas podróży.

Choć sprawdzanie klimatyzacji zaleca się zrobić na wiosnę, wielu kierowców budzi się, dopiero gdy zaczyna się sezon letni. Dlaczego kontrola klimatyzacji jest taka ważna? Ponieważ nawet w zupełnie sprawnej klimatyzacji, ubytki czynnika roboczego w ciągu roku, wahają się w granicy 10-15%.

Co należy sprawdzić najpierw? Zaleca się zacząć od skontrolowania wydajności systemu za pomocą termometru w okolicy nawiewu wnętrza. Następnie należy sprawdzić szczelność układu i ewentualne miejsca wycieków. Jeśli takich nie ma, a kontrola układu przebiegła pozytywnie, wystarczy dolać czynnik roboczy. W przypadku naprawy układu zaleca się od nowa napełnić układ czynnikiem roboczym oraz dodać specjalny olej do smarowania elementów roboczych sprężarki.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie napędu sprężarki. Najczęściej jest on prowadzony paskiem klinowym, który znajduje się również w napędzie pompy cieczy chłodzącej oraz alternatora. Pasek powinien być odpowiednio naprężony oraz nie mieć widocznych żadnych uszkodzeń. Należy oczyścić skraplacz z błota i owadów, a w razie potrzeby wymienić osuszacz i filtr przeciwpyłkowy. Dobrze jest skontrolować także wentylator chłodnicy, który coraz częściej współpracuje z układem klimatyzacji, a także wyczyścić (najlepiej w warsztacie) przewody wentylacyjne.

Zadbaj o płyny!

Podczas upałów często dochodzi do problemów z układem chłodzenia silnika. Jeśli poziom płynu chłodzącego jest zbyt niski, następuje przegrzanie się jednostki napędowej. Dlatego zaleca się kontrolę płynu chłodzącego i jego ewentualne uzupełnienie. Jak zrobić to samodzielnie?

W autach nowszego typu układ chłodzenia ma wbudowane zbiorniki wyrównawcze, zwierające informacje o maksymalnym i minimalnym dopuszczalnym poziomie płynu, który zawsze należy nalewać do zbiornika, a nie bezpośrednio do chłodnicy. Proces uzupełniania płynu powinien być dokonany na chłodnym silniku.

Warto pomyśleć również o płynie hamulcowym, jeśli okres jego użytkowania dochodzi do 2 lat. W tym czasie następuje znaczna eksploatacja, a to za sprawą pochłaniania wody z otoczenia. Przez to obniża się temperatura jego wrzenia, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do zagotowania się płynu przy intensywnym hamowaniu w upalne dni. Wymianę płynu hamulcowego najlepiej powierzyć fachowcom w serwisie samochodowym.

Zadbaj o karoserię!

Każdy kierowca chce, żeby jego samochód był zadbany i pięknie wyglądał. Dlatego w czasie letnich wakacji warto zadbać o karoserię pojazdu. Jeśli na wiosnę zlikwidowałeś ogniska korozji, koniecznie musisz pamiętać o regularnym myciu i woskowaniu nadwozia.

Wosk, który wypełnia pory lakieru, zabezpiecza go przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zwłaszcza gdy powłoka karoserii jest mokra. W przeciwnym wypadku grozi Ci powrót problemów z ogniskiem korozji. Dlatego nie należy czekać, tylko od razu wyposażyć się w woskowe kosmetyki do samochodu, dzięki którym Twoje auto będzie lśnić czystością i nowością!

Elektryka w samochodzie też jest istotna!

Jeśli przed rozpoczęciem sezonu letniego nie sprawdziłeś złączy kabli, nie wyczyściłeś klem akumulatora, koniecznie powinieneś zrobić to latem. Dodatkowo dobrze jest sprawdzić działanie wentylatora chłodnicy, a także silnika napędowego. Warto skontrolować także akumulator – gdy poziom elektrolitu jest niski, należy dolać do poszczególnych celi wodę destylowaną. Latem jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas upału parowanie jest o wiele większe.

Jazda podczas upałów bywa również problematyczna, jak wtedy, gdy na dworze panują mrozy. Dla własnego komfortu kierowca powinien korzystać z klimatyzacji, która zapewni mu optymalną temperaturę wewnątrz pojazdu. Istotne jest również to, żeby uzupełnić płyny, nie dopuścić do korozji oraz skontrolować elektronikę w samochodzie.

Jeśli szukasz kosmetyków pielęgnacyjnych do samochodu lub  klimatyzacji, zapraszamy na NOCAR u nas znajdziesz wszystko, co przyda Ci się podczas wakacyjnych wojaży.

Jeśli szukasz więcej informacji, koniecznie sprawdź:

Wady i zalety klimatyzacji samochodowej

Jak podróżować z dzieckiem w samochodzie podczas upałów?

Jak zapobiec przegrzewaniu się silnika podczas upałów?

Źródło zdjęć: Nocar, pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.