Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 

Przygotuj oświetlenie swojego samochodu na wakacyjne wyjazdy

Lato za pasem, wakacyjne wyjazdy oraz kolejne weekendowe wypady z pewnością są już zaplanowane. Na liście przygotowań nie może zabraknąć obowiązkowej kontroli samochodu przed wyruszeniem nim w dłuższą trasę. Jednym z punktów takiego przeglądu musi być sprawdzenie stanu oświetlenia i, jeśli zajdzie taka konieczność, wymiana przepalonych lub będących u schyłku swojej eksploatacji żarówek.

Wymiana i ustawienie

Wymiana żarówki powinna nastąpić, jeśli:

  • przepalone są obie żarówki;
  • przepalona jest jedna z zestawu żarówek - w takim przypadku wymieniamy obie z nich. Dlaczego? Ponieważ oświetlenie, które pochodzi z tej samej linii produkcyjnej, ma zbliżony do siebie czas eksploatacji. I jeśli przepali się żarówka po jednej stronie samochodu, to możesz być pewien, że druga przestanie świecić w najbliższym czasie. A nie chcesz chyba wymieniać jej podczas wakacyjnej podróży, w nocy, na niezabudowanym terenie? Co więcej, wymieniając tylko jedną z pary żarówek, ryzykujemy znaczną różnicą w jakości ich oświetlenia;
  • żarówki świecą, ale jakość ich oświetlenia pozostawia wiele do życzenia, a Ty sam nie pamiętasz dokładnie, jak długo już Ci służy dany zestaw żarówek.

W sytuacji wymiany żarówek pamiętajmy o dwóch głównych zasadach - żarówki zawsze wymieniamy parami, o czym już niejednokrotnie wspominaliśmy, i zawsze mamy ze sobą w samochodzie zapasowy komplet oświetlenia, a już na pewno, gdy wybieramy się w dłuższe trasy. Warto w tym zakresie znać także obowiązujące w innych krajach przepisy. Obowiązek posiadania w samochodzie zestawu zapasowego oświetlenia funkcjonuje m.in. w Czechach, Hiszpanii, Słowenii, Macedonii, Chorwacji czy Bośni i Hercegowinie. Przed wyruszeniem samochodem w tamte strony warto zatem o tym wiedzieć.

bezpieczne-wakacje-za-kierownica (1)

Po skontrolowaniu stanu oświetlenia w swoim pojeździe i ewentualnej wymianie żarówek sprawdźmy koniecznie ich właściwe ustawienie. O prawidłowym ustawieniu świateł mijania i drogowych pisaliśmy szczegółowo w tym wpisie, tutaj przypomnijmy tylko najważniejsze zasady. Samochód stawiamy na równym, płaskim terenie zakończonym pionową i równą płaszczyzną, np. przed wjazdem do garażu, prostopadle do niej i w odległości 10 metrów. Najlepiej sprawdzać ustawienie świateł w porze wieczornej, po zmroku. Pojazd nie może być obciążony, jedynym ciężarem ma być kierowca i napełniony zbiornik z paliwem. Istotne jest także i to, aby ciśnienie w oponach było odpowiednio wyregulowane. Warto pamiętać, że w obowiązującym systemie europejskim rozstaw świateł mijania jest niesymetryczny, co oznacza, że bardziej doświetla nam drogę prawy reflektor. Odpowiednio ustawione oświetlenie gwarantuje bezpieczną jazdę nie tylko nam, ale także i innym kierowcom. Nie oślepia pozostałych uczestników drogi, a nam daje optymalną widoczność trasy.

Na wymianie i właściwym ustawieniu żarówek się nie kończy. Trzeba także pamiętać o zadbaniu o stan reflektorów. Zmatowiałe klosze mogą w znacznym stopniu pogorszyć jakość światła, nawet nowych żarówek. Klosze możemy samodzielnie wypolerować, ale w przypadku wypalenia odbłyśnika trzeba będzie oddać reflektor do profesjonalnej regeneracji, o czym pisaliśmy w tym poście.

Specjalne modele żarówek

Decydując się na wymianę żarówek, warto przemyśleć kwestię zakupu specjalnych modeli oświetlenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy planujemy podróżować samochodem w większości w nocnej porze. Modelem takim jest np. NIGHT BREAKER® UNLIMITED marki Osram oraz X-tremeVision marki Philips. Oba modele łączy jedna bardzo ważna cecha - emitują one więcej światła niż inne standardowe żarówki halogenowe dostępne na rynku, sprawiając tym samym, że wiązka oświetlenia jest o wiele dłuższa, dzięki czemu kierowca ma możliwość szybciej zauważyć pojawiające się na drodze przeszkody. A taka cecha jest szczególnie istotna podczas długich, nocnych jazd.

x-treme-vision

Podróżując natomiast w ciągu dnia, nawet podczas słonecznej pogody, nie zapominajmy o obowiązku jazdy z włączonymi światłami mijania. Trzeba mieć na uwadze i to, że przepis ten obowiązuje także w innych krajach europejskich, m.in. w Czechach, na Słowacji, w Szwajcarii, Finlandii, na Islandii, Słowenii, w państwach nadbałtyckich (na Litwie, Łotwie, w Estonii), w krajach skandynawskich (w Danii, Norwegii, Szwecji), a także w państwach Półwyspu Bałkańskiego (w Czarnogórze, w Serbii, w Bośni i Hercegowinie, w Macedonii). Co ciekawe, obowiązek ten nie dotyczy np. Grecji. W kraju tym nie tyle istnieje obowiązek, ile zakaz używania świateł do jazdy w ciągu dnia. Wybierając zatem wspomniane lub inne kierunki wakacyjne, należy wcześniej zapoznać się z obowiązującymi na danym terenie zasadami ruchu drogowego. Pamiętajmy - „nieznajomość prawa szkodzi”.

Po więcej zapraszamy na nocar.pl.

Źródła zdjęć: Osram, Philips

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.