Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Paulina Tomasik

Ręczne pranie tapicerki (bonetowanie) – jak to zrobić?

Zabrudzenia tapicerki samochodowej zdarzają się dość często, zwłaszcza jeśli dużo podróżujemy i spędzamy w samochodzie sporo czasu. O plamach na siedzeniach w aucie dużo wiedzą również rodzice, których dzieci zostawiają na fotelach ślady butów, a czasem także resztki jedzenia i picia. Najszybszym sposobem na wyczyszczenie tapicerki jest użycie odkurzacza piorącego. Jest on jednak sporym wydatkiem, a jeśli chcemy skorzystać z usług profesjonalistów – również musimy się liczyć z kosztami. Na szczęście zostaje nam jeszcze bonetowanie, czyli ręczne pranie tapicerki.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Co to jest bonetowanie?
  • Co będzie potrzebne do ręcznego prania tapicerki?
  • W jaki sposób dobrze przeprowadzić bonetowanie?

W skrócie

Tapicerka samochodowa wymaga prania co kilka lub kilkanaście tygodni. Im bardziej jest zabrudzona – tym więcej trzeba włożyć energii (i pieniędzy) w jej wyczyszczenie. Jeśli nie mamy dostępu do odkurzacza piorącego, warto rozważyć bonetowanie, czyli pranie ręczne. Z użyciem odpowiednich środków chemicznych jest szybkie i proste i przynosi oczekiwane efekty.

Co to jest bonetowanie?

Bonetowanie to po prostu czyszczenie tapicerki samochodowej bez użycia specjalnego odkurzacza, z wykorzystaniem dedykowanej do tego chemii i ścierek z mikrofibry. Bonetowanie może przynieść bardzo dobre efekty, jeśli używa się do niego odpowiednich środków do czyszczenia tapicerki. Co więcej, za pomocą ręcznego prania tapicerki możemy dotrzeć tam, gdzie nie jest w stanie sięgnąć końcówka odkurzacza piorącego. Ręczne pranie jest często jedynym wyjściem także w przypadku czyszczenia takich elementów jak tapicerka na wewnętrznych słupkach w samochodzie, podsufitka i zakamarki foteli. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jest to dość pracochłonne zajęcie. Tym ważniejsze jest to, żeby do ręcznego prania użyć skutecznej, dobrej pianki do czyszczenia tapicerki i zredukować tym samym ilość pracy i czasu, które musimy poświęcić na bonetowanie.

Jak przygotować się do ręcznego prania tapicerki?

Ogromną zaletą bonetowania jest to, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a wszystko, czego potrzebujemy, żeby je odpowiednio przeprowadzić, nie będzie kosztować więcej niż kilkadziesiąt złotych. Zapewne też część z tych rzeczy mamy już w domu i używamy ich na co dzień:

  • Ściereczki z mikrofibry – są na tyle popularne, że może się okazać, że wcale nie musimy ich kupować. Często używamy ich do różnych prac w domu. Mikrofibra to materiał, który bardzo dobrze obchodzi się z wilgocią. Ścierki są chłonne, nie pozostawiają niepożądanych smug, plam i włókien. Zakurzone powierzchnie można nimi wycierać przy użyciu samej wody. Podczas prania tapicerki mikrofibra ułatwi rozprowadzanie środka czyszczącego.
  • Odkurzacz – oczywiście chodzi o zwykły odkurzacz, którego na co dzień używamy do sprzątania domu. Będzie pomocny przy początkowym i końcowym etapie bonetowania.
  • Środki do czyszczenia tapicerki – np. pianka do czyszczenia tapicerki samochodowej. Bardzo ważne jest to, by nie stosować chemii, która nie jest przeznaczona do prania wnętrza samochodu. Efekt może nie być wówczas zadowalający, a pracy będzie mnóstwo. Warto również dodać, że dobrym zamiennikiem chemii może być soda oczyszczona. Czyszczenie tapicerki sodą jest możliwe, jeśli nie jest ona zbyt zabrudzona. Wystarczy posypać wilgotną tapicerkę cienką warstwą sody, a następnie dokładnie odkurzyć.
  • Rękawiczki – warto je założyć, żeby podczas prania z użyciem środków chemicznych oszczędzić skórę dłoni.

Środki i akcesoria do czyszczenia tapicerki

W jaki sposób dobrze przeprowadzić bonetowanie?

Należy zacząć od dokładnego odkurzenia wnętrza samochodu. W ten sposób przygotujemy tapicerkę do nałożenia chemii czyszczącej. Przy aplikowaniu pianki do czyszczenia warto zwrócić uwagę na to, by nie było jej zbyt dużo oraz by nakładać ją w miarę równomiernie. Następnie należy odczekać minimum kilkadziesiąt sekund na reakcję chemii na tapicerce. Ogromnie ważne jest to, że tego typu środki do czyszczenia mają właściwości rozpuszczające brud. Zatem zdejmując piankę z tapicerki – zdejmujemy również brud. Ułatwią to krótkie i proste ruchy. Usilne wcieranie preparatu okrężnymi ruchami może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Po zdjęciu środka do czyszczenia należy tapicerkę ponownie odkurzyć. To bardzo ważne, ponieważ wówczas nie zostaną na niej ślady po zaschniętych środkach chemicznych.

Po wykonaniu bonetowania można ocenić efekt pracy i jeśli nie będzie wystarczający – powtórzyć poszczególne czynności. Warto również przeprowadzać bonetowanie w miarę regularnie, dzięki temu unikniemy dużych zabrudzeń tapicerki.

Czysta tapicerka bez profesjonalnego sprzętu

Bonetowanie to ręczne czyszczenie tapicerki, które nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Można je przeprowadzić z użyciem podstawowych środków, takich jak ściereczki, pianka do czyszczenia tapicerek i odkurzacz. Warto powtarzać te działania co kilka tygodni dla wzmocnienia efektu. Wszystko, co potrzebne, aby wyczyścić tapicerkę we własnym garażu, znajdziesz na nocar.pl.

Autorka tekstu: Agata Kunderman

Źródło zdjęć: shutterstock.com, nocar.pl

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.