Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Aleksandra Żukowska

Sposoby na zamarznięte drzwi i zamki w samochodzie

Pogoda zimą nie rozpieszcza kierowców. Deszcz, śnieg i siarczysty mróz negatywnie wpływają na stan i funkcjonowanie samochodów. Opady w połączeniu z ujemną temperaturą powodują zamarzanie wrażliwych mechanizmów aut, takich jak drzwi i zamki. Podpowiadamy, jak szybko i bezpiecznie je otworzyć.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego drzwi i zamki samochodowe zamarzają?
  • Jak otworzyć zamarznięte drzwi?
  • W jaki sposób rozmrozić zamek w aucie?
  • Jak się chronić przed zamarzaniem drzwi i zamków?


W skrócie

Przymarznięte drzwi w samochodzie i oblodzony zamek to najgorszy poranny scenariusz każdego kierowcy. Można go uniknąć, stosując specjalne pokrowce na auta lub konserwując wrażliwe na mróz mechanizmy. A gdy już się ziści, należy sięgnąć po preparaty odmrażające, które ułatwią wejście do samochodu.


Dlaczego drzwi zamarzają?

Główną przyczyną przymarzania drzwi jest śnieg oraz woda nagromadzona w gumowych uszczelkach. Zadaniem tych elementów jest izolacja ciepła i hałasu oraz zapobieganie dostawania się płynów i zanieczyszczeń do środka pojazdu. Niedrożne kanaliki w uszczelkach samochodowych powodują zaleganie wody, którą niska temperatura zamienia w lód.


Zamarznięte drzwi samochodowe

Siła nie jest dobrym metodą na otwarcie oblodzonych drzwi. Można w ten sposób łatwo uszkodzić klamkę lub uszczelki, których wymiana wbrew pozorom jest dość kosztowna. Oczyszczanie samochodu ze śniegu i lodu warto zacząć od otwarcia drzwi po stronie kierowcy.

Otwieranie oblodzonych drzwi

Oblodzone miejsca najlepiej spryskać preparatem odmrażającym do szyb. Sprawdzi się on jednak w przypadku cienkiej warstwy – grubszą lepiej polać ciepłą (ale nie gorącą!) wodą i poczekać, aż lód odtaje na tyle, że będzie można jego resztki delikatnie usunąć szczotką lub skrobaczką. Otwarte drzwi najbezpieczniej jest wytrzeć lub osuszyć, by nie zamarzły ponownie.

Po wejściu do wnętrza auta należy uruchomić silnik, ogrzewanie i nadmuch na szyby. Dzięki temu szron na karoserii szybciej się roztopi, a otwarcie pozostałych drzwi będzie dużo łatwiejsze. Nagrzewanie zamarzniętego samochodu powinno odbywać się stopniowo, ponieważ gorący nadmuch na oblodzone szyby może spowodować ich pęknięcie.


Niebezpieczna wilgoć

Delikatne mechanizmy samochodowe przymarzają również przez wilgoć zgromadzoną wewnątrz samochodu. Podgrzana ciepłym nawiewem woda paruje i osadza się na różnych elementach, a mróz zamienia ją w niebezpieczne kryształki lodu. Aby tego uniknąć, należy regularnie czyścić wycieraczki ze śniegu i błota oraz używać klimatyzacji na obiegu zamkniętym – to skutecznie osuszy powietrze w aucie i zapobiegnie kosztownym awariom.


Zamarznięty zamek

W przypadku zamarzniętego zamka w drzwiach samochodowych sprawa wydaje się nieco bardziej skomplikowana. Użycie siły w tym przypadku również się nie sprawdzi, dlatego podpowiadamy, jak skutecznie go odmrozić.

Zamarznięty zamek samochodowy
Odmrażacze do zamków w sprayu

Najbardziej popularną i najtańszą metodą odmrażania zamka jest specjalny preparat chemiczny w sprayu. Kosztuje kilka złotych, a potrafi zaoszczędzić wiele czasu i nerwów. Jest łatwy w użyciu, jednak należy aplikować go precyzyjnie w szczelinę, by jego nadmiar nie uszkodził plastikowych elementów i lakieru wokół klamki.


Ciepła woda

Do odtajnienia zamka przydaje się również ciepła woda. Jak wiadomo, wrzątek na mrozie zamarza dużo szybciej, dlatego specjaliści odradzają bezpośrednie zalewanie nim zamka, argumentując to możliwością całkowitego jego zablokowania. Najlepiej przyłożyć do zamka termofor lub butelkę z gorącą wodą i poczekać, aż lód stopnieje.


Podgrzewany kluczyk

Podgrzewany kluczyk na baterie to najbardziej nowatorska i zarazem najskuteczniejsza metoda. Nie jest on oczywiście oryginalny i nie otworzy drzwi, ale włożony do szczeliny zamka i włączony szybko zamienia lód w wodę, umożliwiając tym samym dostanie się do auta. Jedyną wadą tej metody jest słaba dostępność gadżetu, dlatego kierowcy często podgrzewają prawdziwy kluczyk zapalniczką. Pomysł skuteczny, ale na dłuższą metę dość ryzykowny.

Wszystkie podane sposoby nie sprawdziłyby się, gdyby nie wcześniejsze przygotowanie lub zakup potrzebnych atrybutów. Jeśli samochód nie nocuje w ciepłym garażu, warto już na początku zimy zaopatrzyć się w spray do odmrażania lub podgrzewany gadżet i pamiętać, żeby mieć je zawsze przy sobie... a nie w schowku wewnątrz pojazdu!
Zamarznięte drzwi samochodowe


Profilaktyka i zapobieganie

Przed zamarzaniem drzwi zimą można się chronić. Specjalne preparaty na bazie silikonu doskonale zabezpieczają uszczelki przed wysychaniem i pękaniem oraz przed przymarzaniem gumy do metalowych rantów drzwi. Ważne, aby środki smarne stosować na wyczyszczone i dokładnie osuszone uszczelki – tylko wtedy preparaty będą w stu procentach skuteczne. Należy pamiętać, że regularna konserwacja wszystkich elastycznych elementów w samochodzie jest konieczna nie tylko w czasie zimy.


Konserwacja zamka

Aby zamek w drzwiach samochodowych funkcjonował poprawnie, należy go systematycznie smarować za pomocą zwykłej wazeliny,  smaru silikonowego lub smaru z teflonem. Odradza się stosowania popularnego środka chemicznego WD-40, ponieważ bardzo skutecznie czyści zamki również z potrzebnego smarowidła.


Mycie auta w zimie

Najlepiej unikać mycia pojazdu podczas wysokich mrozów w zimie. Jeśli jest to konieczne, należy dokładnie zabezpieczyć zamek w drzwiach taśmą, aby woda nie została w szczelinach, a po czyszczeniu odstawić auto w ciepłe miejsce do całkowitego wyschnięcia. Zminimalizuje to ryzyko pojawienia się w mroźny poranek przykrej niespodzianki.


Praktyczne pokrowce na samochody

Praktycznym i nieinwazyjnym sposobem zabezpieczenia auta przed śniegiem i lodem są pokrowce samochodowe oraz specjalne maty na szyby nasączone płynem mrozoodpornym. Te rozwiązania doskonale spisują się, gdy pojazd zimuje na otwartych parkingach.

Niełatwa i nierówna walka z lodem na samochodzie może skończyć się uszkodzeniem jego elementów lub nawet pęknięciem szyby. Nowoczesne metody radzenia sobie z przymarzniętymi drzwiami i zamkami pozwalają uniknąć kosztownych usterek i zaoszczędzić czas kierowcy podczas próby ich otwarcia. Na Nocar.pl znajdziesz tanie i skuteczne preparaty do smarowania uszczelek i odmrażania zamków. Zapraszamy!

 

Sprawdź także:

Wyjazd na ferie. Co powinniśmy mieć w samochodzie?

Zimowe problemy z samochodem – gdzie szukać przyczyny?


Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.