Historia wyszukiwania

 • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Agata

Umowa kupna sprzedaży samochodu – co powinno się w niej znaleźć?

Zakup używanego samochodu potrafi zająć sporo czasu. Gdy wreszcie uda się znaleźć odpowiedni egzemplarz i ustalić satysfakcjonującą cenę, warto zachować czujność jeszcze przez chwilę. W przypadku gdy sprzedawca nie może wystawić faktury, należy jeszcze podpisać umowę kupna-sprzedaży, która chroni obie strony transakcji. Jeśli nie wiesz, jakie informacje powinien zawierać taki dokument, koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

 • Jakie dane powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?
 • Jakie zapisy warto zamieścić w umowie sprzedaży auta?
 • Dlaczego warto zamieścić w umowie zapis o godzinie przekazania auta?

W skrócie

Umowę sprzedaży samochodu należy sporządzić na piśmie w dwóch identycznie brzmiących egzemplarzach. Dokument powinien zawierać datę i miejsce podpisania, dane sprzedającego i kupującego, informacje o samochodzie, ustaloną cenę, termin przekazania pojazdu oraz czytelne podpisy. Większość kwestii związanych ze sprzedażą reguluje kodeks cywilny, ale warto zawrzeć w umowie kilka dodatkowych zapisów, np. oświadczenie sprzedającego, że jest właścicielem auta.

Umowa sprzedaży samochodu – podstawowe zasady

Umowa sprzedaży to jedyny dokument, który potwierdza zmianę właściciela samochodu. Do jego sporządzenia należy więc podejść z należytą starannością, aby w przyszłości urzędy nie podważały jego ważności. Przepisy nie regulują, jaką formę powinna mieć umowa, ale warto ją mieć na piśmie i sporządzić w dwóch identycznych egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron. Dokument można spisać ręcznie na zwykłej kartce lub skorzystać ze znalezionego w internecie wzoru. Ważne jest jednak, aby zawierał podstawowe informacje dotyczące transakcji, a wszystkie jego zapisy były czytelne i zrozumiałe dla obu stron.

Jakie dane powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu?

Przed podpisaniem umowy warto się upewnić, że zawarte są w niej następujące dane:

 • data i miejsce zawarcia – na tej podstawie określa się termin załatwienia niektórych formalności, np. rejestracji samochodu przez kupującego,
 • dane osobowe sprzedawcy i nabywcy – imię, nazwisko, adres, PESEL oraz numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
 • informacje o samochodzie – model, marka, kolor, numer silnika, numer VIN, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer karty pojazdu,
 • dokładny przebieg pojazdu,
 • ustalona cena i sposób płatności,
 • sposób oraz data i godzina przekazania pojazdu nabywcy – godzina może mieć znaczenie, jeśli w dniu przekazania auta dojdzie do wypadku,
 • czytelne podpisy obu stron.

Z tymi kosmetykami szybko doprowadzisz samochód do idealnego stanu:

Co jeszcze warto zawrzeć w umowie sprzedaży auta?

Najważniejsze kwestie związane ze sprzedażą samochodu reguluje kodeks cywilny, ale warto doprecyzować kilka z pozoru oczywistych kwestii związanych z transakcją. W dokumencie powinno znaleźć się oświadczenie sprzedającego, że auto jest jego wyłączną własnością i nie zataił jego wad, a samochód nie jest przedmiotem żadnego postępowania ani zabezpieczenia. Z kolei kupujący oświadcza, że zna stan techniczny pojazdu i zobowiązuje się do pokrycia kosztów transakcji i opłat skarbowych, które wynikają z umowy.

Oprócz tego w umowie warto zawrzeć informację na temat rodzaju przekazywanych dokumentów i liczbie kluczyków oraz dodatkowym wyposażeniu, np. oponach. Pozostaje jeszcze kwestia ukrytych wad, która jest regulowana przez kodeks cywilny. Sprzedający próbują jednak umieszczać w umowach różnego rodzaju wyłączenia, więc nabywca powinien zachować czujność i zażądać wykreślenia niekorzystnych zapisów.

Planujesz sprzedaż samochodu? Te wpisy z pewnością Cię zainteresują:

Wystawiasz ogłoszenie o sprzedaży samochodu? Dodaj do niego zdjęcia, które zwrócą uwagę potencjalnych kupców!

Jak przygotować ogłoszenie o sprzedaży auta i gdzie je zamieścić?

8 kosmetyków, dzięki którym przygotujesz auto do sprzedaży

Planujesz zakup lub sprzedaż samochodu? Zadbaj o auto z nocar.pl. Znajdziesz u nasz żarówki, kosmetyki, oleje silnikowe i wszystko inne, co może się przydać kierowcy.

Zdjęcia: nocar.pl, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.