Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Natalia Szczyrbowska

Uszkodzona chłodnica? Sprawdź, jakie są objawy!

Układ chłodzenia w samochodzie pełni bardzo ważną funkcję. Ekstremalne warunki, które panują we wnętrzu silnika w każdym aucie, wymagają utrzymania optymalnej temperatury bez względu na okoliczności. To właśnie za to odpowiada układ chłodzenia. Problemy zaczynają się wtedy, gdy układ szwankuje, a chłodnica okazuje się nieszczelna. Jak rozpoznać pierwsze objawy i im zaradzić? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

• Jak działa chłodnica?
• Jak rozpoznać uszkodzoną chłodnicę?
• Jak dbać o chłodnicę?

TL;DR

Zapalenie się wskaźnika temperatury czujnika lub dym wydobywający się spod maski potrafią porządnie przestraszyć. Najczęściej zwiastują problemy z chłodnicą. Nie należy bagatelizować tych rzeczy, ponieważ źle działający układ chłodzenia jest przyczyną poważnych problemów z silnikiem.

Kilka faktów o chłodnicy

Chłodnica jest najważniejszym elementem układu chłodzenia. W niej dochodzi do wymiany ciepła. Odpowiada także za obniżenie temperatury płynu, który przez nią przepływa. Zbudowana jest z pozwijanych rurek, które są otoczone gęsto ułożonymi blaszkami, pomagającymi odprowadzić ciepło. Chłodnica jest najczęściej zlokalizowana z przodu samochodu. Dzięki temu w czasie jazdy pomiędzy rurkami i blaszkami przepływa chłodne powietrze, które pobiera temperaturę z płynącego w chłodnicy płynu. Ten proces skutecznie schładza powietrze, które ma znacznie niższą temperaturę, niż to trafiające do chłodnicy.

Aby chłodnica dobrze działała, niezbędna jest obecność płynu. Najczęściej jest to roztwór glikolu monoetylenowego, do którego czasem dodaje się wody, która pomaga utrzymać odpowiedni poziom płynu.

Jakie są objawy uszkodzonej chłodnicy?

Wielu kierowców bagatelizuje pierwsze symptomy świadczące o uszkodzonej chłodnicy. Warto wiedzieć, co powinno Cię zaniepokoić, aby móc szybko reagować. O problemie z chłodnicą często informuje wskaźnik temperatury silnika, który jest umiejscowiony na pulpicie kierowcy.  Jeśli takowy nie znajduje się w Twoim pojeździe, funkcję tę przejmuje lampka, która zapala się, jeśli temperatura w obrębie układu chłodzącego wzrośnie. Jest to jedynie znak ostrzegawczy, warto jednak zatrzymać samochód na poboczu i otworzyć pokrywę maski lub włączyć ogrzewanie wewnątrz auta, dzięki czemu pochłonie ono część gorącego powietrza z okolicy silnika.

kontrolka informujaca o temperaturze w silniku

Co stanie się, gdy zignorujesz ostrzeżenia wskaźników? Może dojść do sytuacji, w której spod maski pojazdu zacznie wydobywać się dym. Musisz wtedy jak najszybciej zjechać na pobocze, wyłączyć silnik i otworzyć maskę.

Częstym problemem są wycieki płynu chłodzącego. Spowodowane mogą być niedokręconym czy nieszczelnym korkiem, uszkodzoną nagrzewnicą, nieszczelnością gumowych przewodów lub uszkodzoną uszczelką pod głowicą. Ich objawem jest niedobór płynu w zbiorniczku. Oprócz uzupełnienia go powinieneś także postarać się znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Możesz spotkać się także z uszkodzeniem termostatu – zablokowany w pozycji otwartej spowoduje, że płyn będzie przez cały czas przepływał przez chłodnicę, co w konsekwencji doprowadzi do tego, że silnik będzie się o wiele dłużej nagrzewać. Jeśli natomiast płyn w ogóle nie trafi do chłodnicy, dojdzie do przegrzania silnika. Nierzadko dochodzi także do problemów z pompą wody na skutek jej zatarcia lub zużycia. Często towarzyszy temu wyciek płynu w obrębie pompy.

Jak dbać o chłodnicę?

Jak dbać o chłodnicę? Przede wszystkim kontroluj poziom płynu chłodzącego w zbiorniczku chociaż raz w miesiącu. Zaniepokoić powinna Cię obecność oleju lub bąbelków w płynie, świadczących o konieczności wymiany uszczelki pod głowicą.

Płyn w chłodnicy powinieneś wymieniać co 3-5 lat i regularnie kontrolować jego stan oraz właściwości np. w warsztacie samochodowym. Zbyt wysoka temperatura płynu może spowodować zamarznięcie cieczy, a w wyniku tego zniszczenie chłodnicy lub awarię jednostki napędowej. Z kolei zbyt niska temperatura może doprowadzić do wzrostu ciśnienia w układzie chłodzenia oraz przegrzania silnika.

A co w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia chłodnicy? Choć istnieje możliwość naprawy tej części, najlepiej wymienić ją na nową.

Jeśli szukasz części do swojego układu chłodzenia w samochodzie, sprawdź naszą ofertę na Nocar.pl. Znajdziesz u nas m.in.: chłodnice, wentylatory, termostaty i uszczelki termostatów, czujniki temperatury wody, pompy wody i uszczelki, płyny chłodzące oraz chłodnice oleju.

czesci do chlodnicy na Nocar.pl

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:

Jak zapobiec przegrzewaniu się silnika podczas upałów?

Jaki wybrać płyn do chłodnicy?

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.