Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 

Wady i zalety automatycznej skrzyni biegów

„Automaty są słabe, w manualu masz lepszą kontrolę nad samochodem". To jedna z popularnych opinii, z którą spotkamy się w rozmowie o automatycznych skrzyniach biegu. Ale jakie, tak naprawdę, są wady i zalety „automatu”? Czy warto je kupić?

Automatyczna skrzynia biegów to wielka wygoda, zwłaszcza w ruchu miejskim, kiedy co chwila trzeba się zatrzymywać i znów ruszać. Nie musimy wówczas co chwilę wciskać pedału sprzęgła i zmieniać biegu lewarkiem.

Na pewno dla wielu kierowców automatyczna skrzynia biegów to skomplikowany mechanizm naszpikowany elektroniką. Wielu z nich przed kupnem samochodu z taką skrzynią odstraszają ewentualne awarie i koszty ich napraw.

Zaletami automatycznej skrzyni biegów są z pewnością:

  • Kierowca nie musi często operować dźwignią zmiany biegów. To jeden z najczęściej używanych argumentów wśród zwolenników „automatów”. System automatyczny ułatwia nam prowadzenie pojazdu, gdyż kierowca w czasie jazdy nie musi koncentrować się na zmianie pozycji lewarka.
  • Brak konieczności używania pedału sprzęgła — jako że aktualny bieg wybierany jest automatycznie, samochody wyposażone w automat nie posiadają sprzęgła. Do prowadzenia samochodu kierowca używa tylko jednej nogi, która obsługuje jednocześnie gaz i hamulec.
  • Zwiększona koncentracja kierowcy – zmiana biegów bywa nudna i rozprasza naszą uwagę. Co szczególnie widać w korkach. Automat jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących kierowców, którzy nie wyrobili w sobie jeszcze odpowiednich nawyków.
  • Dzięki automatycznej skrzyni biegów, nie szarpiemy samochodem przy zmianie biegów.
  • Łatwiejsze ruszanie pod górkę – automatyczna skrzynia biegów ma tę właściwość, że auto puszczone z hamulca powoli toczy się do przodu. Zatem stojąc na wzniesieniu, nie trzeba zaciągać hamulca ręcznego, auto nie cofa się.
  • Komfort poruszania się po mieście, szczególnie w korkach.

Wady automatu:

Automatyczna skrzynia biegów jest świetnym rozwiązaniem. Jeśli zapytacie jej użytkowników, czy byliby w stanie przesiąść się na "manuala", z całą pewnością usłyszycie odpowiedź przeczącą. Jednak to idealne rozwiązanie ma kilka wad. Automaty są świetne, dopóki się nie zepsują. Gdy coś jest nie tak, to w ręcznej skrzyni można spokojnie wymienić wadliwą część i jeździć dalej, zazwyczaj bez katastrofalnego obciążania budżetu. Jednak posiadając zaawansowany automat – nie jest to kolorowe rozwiązanie. Niekiedy naprawa wadliwego sprzętu jest nieopłacalna, dlatego należy wymienić całą skrzynię, jest to nie lada wyzwanie dla naszego portfela.

Niekiedy wadą jest również zwiększone zużycie paliwa – starsze modele samochodów z automatem zużywają nieco więcej paliwa niż auta ze skrzynią manualną.

Faktem jest jednak to, że dobrze działający automat pod każdym względem przewyższa manualną skrzynię biegów. To rozważanie jednak nie jest dla wszystkich. Drifterzy i tzw. „upalacze” nie wybiorą nigdy automatu ze względu na brak możliwości trzymania samochodu na dużych obrotach przez długi czas.

Jest zatem „ciemna” strona automatów. Dlatego kupując samochód z automatyczną skrzynią biegów, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jesteśmy w stanie podjąć ryzyko poniesionych kosztów w razie konieczności wymiany tej skrzyni?

Dlatego lepiej dmuchać na zimne. Na nocar.pl znajdziesz oleje do automatycznych i manualnych skrzyni biegów. Wymianę tego płynu zaleca się nie rzadziej niż po przejechaniu 100 tys. km. Jednak trzeba kontrolować co jakiś czas jego poziom, w przeciwnym razie grożą nam drogie naprawy.

 

źródło zdjęć: pexels.com, nocar.pl

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.