Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 

Wady i zalety napędu 4x4

Śliska nawierzchnia, mokre drogi, stromy podjazd. Przeszkody, które trudno pokonać autem przednio lub tylnonapędowym. Napęd 4x4 jest coraz bardziej rozpowszechniony, montowany jest nie tylko w samochodach terenowych czy sportowych. Ma swoje zalety, ale nie ukrywajmy, ma też wady, jakie? Dziś poznacie je w pigułce!

Napęd 4x4

Pierwszy raz, napęd na cztery koła znalazł zastosowanie w XX wieku we Francji. Właśnie tam została zainstalowana w jednym ze sportowych pojazdów. Wraz z upływem lat rozwiązanie to zaczęto wprowadzać do innych aut, ale największy krok w stronę rozpowszechnienia tej maszynerii poczyniło Audi. Niemiecki koncern samochodów zaczął stosować 4x4 jako nieodzowny element wyposażenia swoich samochodów sportowych. Później napęd ten doceniła także japońska marka Subaru.

Jazda z napędem 4x4 jest zatem bezpieczniejsza zwłaszcza jesienią i zimą, w deszczu, błocie, na przysypanej mokrymi liśćmi nawierzchni czy na ośnieżonej, nieutwardzonej drodze. W takich warunkach auto z napędem na cztery koła łatwiej rusza z miejsca, a na zakręcie nie wpada od razu w poślizg. Jeśli więc ktoś na co dzień i przez większość roku porusza się w trudnym terenie, zakup auta z napędem na obie osie jest jak najbardziej celowy, zwłaszcza że auta te zwykle mają też wyższe zawieszenie, łatwiej pokonujące nierówności.

Jakie są wady napędu na dwie osie?

Pomimo wielu zalet, napęd na cztery koła ma także swoje wady, o których warto wiedzieć.

  • Koszty eksploatacji są większe. Związane jest to z zastosowaniem nieco większej ilości skomplikowanych mechanizmów i podzespołów. W napędzie 4x4 mamy dodatkowe, rozbudowane elementy, które skutecznie powodują, że jest od droższy w utrzymaniu, szczególnie za sprawą: wału napędowego, mostu, półosi napędowej.
  • Wadą posiadania dwóch osi może też być zwiększone ryzyko awarii, a co za tym idzie, podwyższone koszty serwisowania. Z racji skomplikowanego układu, większa się prawdopodobieństwo zepsucia jakiejś części. Dlatego, jeśli jesteś posiadaczem samochodu z napędem „na cztery”, przykładaj uwagę do regularnych badań technicznych.
  • Kolejną wadą napędu jest zwiększone zużycie paliwa. Powiększone spalanie nie zachwyca kierowców, szczególnie że ceny paliw pozostawiają wiele do życzenia.

Kierowcy, którzy lubią lub muszą, poruszać się po trudnym lub górzystym terenie, nie powinni mieć wątpliwości, inwestując w napęd 4x4. Warto poszukać oszczędności wybierając auto z oferty odpowiedników samochodów miejskich typu SUV czy crossover z napędem 4x4, które sprawdzą się poza asfaltem, a palą mniej niż dużo większe i cięższe terenówki.

Idealny napęd na dwie osie nie istnieje. Każde rozwiązanie zwykle ma swoje wady i zalety. Jeśli jednak lubisz off-road, warto zaopatrzyć się w żarówki, które mają większą moc w porównaniu ze standardowymi.

Żarówki do off-road powinny charakteryzować się bardzo wysoką jakością wykonania. Muszą być wytrzymałe na dużo większe drgania i wilgoć niż ich standardowe odpowiedniki. Ponadto wydajność świetlna takich żarówek powinna być jak największa. Dlatego na nocar.pl z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

 

Wejdź na nocar.pl i przekonaj się już dziś! Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie żarówki do off-roadu powinieneś wybrać, wejdź → tutaj.

 

źródło zdjęć: pexels.com, nocar.pl, pixaby.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.