Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Joanna Marczyk

Wakacyjne wyjazdy #2: O czym pamiętać w poszczególnych krajach Europy?

Słoneczne kraje południowej Europy to kuszący kierunek wakacyjnych wypraw. Wielu Polaków z pewnością wybierze się tam własnym samochodem. Jednak co kraj, to obyczaj – niektóre z przepisów i reguł, panujących w innych państwach, mogą Cię zaskoczyć. Dlatego przed wyruszeniem w drogę warto poznać kilka ważnych faktów o nich.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • O czym pamiętać, podróżując samochodem po Europie?
  • Jakie przepisy drogowe obowiązują w poszczególnych krajach Europy?

TL;DR

Za jedne z najbardziej atrakcyjnych państw Polacy uznają Chorwację i Bułgarię. Wielu z naszych rodaków odwiedza je co roku, a znaczna część z nich decyduje się na podróż własnym samochodem przez Słowację, Węgry i Serbię. Warto pamiętać, że każdy z tych krajów charakteryzuje się nieco odmiennymi zasadami ruchu drogowego. Po drogach Słowacji nie wolno poruszać się bez długiej listy obowiązkowego wyposażenia, a niebezpieczny bagaż, taki jak sprzęt sportowy, należy przewozić w bagażnikach dachowych. Na Węgrzech obowiązuje kategoryczny zakaz kierowania pojazdem po alkoholu, a nienależąca do Unii Europejskiej Serbia ma specyficzne wymagania, dotyczące prędkości. Poruszanie się po Chorwacji i Bułgarii nie powinno sprawiać Polakom problemu, gdyż obowiązujące w tych państwach przepisy są bardzo zbliżone do polskich. Warto pamiętać jednak o zakupie winiet na bułgarskie autostrady oraz kamizelkach odblaskowych, których zakładanie w Chorwacji jest obowiązkowe w przypadku każdego zatrzymania samochodu poza wyznaczonym parkingiem.

Przygotowanie do podróży

Temat obowiązującej w niektórych krajach Zielonej Karty i innych niezbędnych do przekroczenia europejskich granic dokumentów staraliśmy się przybliżyć w poprzednim wpisie serii Wakacyjne wyjazdy. Pod tym względem kraje leżące na południe od Polski nie różnią się niczym od zachodnich. Jeśli jednak skompletowałeś już swój zestaw wymaganych dokumentów, czas sprawdzić, o jakich specyficznych przepisach i obyczajach „Południa” powinieneś wiedzieć przed wyjazdem.

W drodze na słoneczne południe

Chorwacja

Chorwacja jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów Europy. Nic dziwnego, bo nie brak tam zarówno atrakcyjnych śródziemnomorskich kurortów, jak i prawdziwych pereł architektury, z Dubrownikiem na czele. Na dodatek poruszanie się własnym samochodem po terenie Chorwacji nie przysparza wielu problemów, ponieważ przepisy (a także ceny paliw!) są bardzo zbliżone do tych, które obowiązują nas na co dzień. Na przykład w Chorwacji, tak jak w Polsce, wszyscy pasażerowie powinni pamiętać o zapięciu pasów. Nieznacznie różnią się ograniczenia prędkości:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym;
  • poza terenem zabudowanym 90 km/h dla samochodów osobowych, 80 km/h dla samochodów powyżej 3,5 t oraz z przyczepą;
  • na drogach ekspresowych 110 km/h dla osobówek, 80 km/h dla innych pojazdów;
  • 130 km/h na autostradach nie dotyczy znów tylko ciężarówek i pojazdów z przyczepą, które nie powinny poruszać się z prędkością większą niż 90 km/h.

Chorwackie autostrady są płatne, a wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu i długości pokonanego odcinka. Można ją uiścić gotówką lub bezgotówkowo na bramkach zjazdowych.

Warto wiedzieć, że w Chorwacji samochody osobowe jazda z włączonymi światłami obowiązuje tylko w sezonie zimowych (od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca) oraz w przypadku zmniejszonej widoczności. Przez cały rok światła mijania powinni mieć za to włączone kierowcy skuterów i motocykli.

Poza obowiązkowym w Polsce trójkątem ostrzegawczym koniecznie należy zabrać ze sobą kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, apteczkę oraz zapasowe żarówki. Z kolei gaśnica i linka holownicza zaliczają się do elementów zalecanych, choć za ich brak nie dostaniemy mandatu. Podróżujący z dziećmi do lat 5 muszą pamiętać także o specjalnym foteliku!

Chorwacja słynie z rakii, ale do popularnych trunków zalicza się także wino oraz grappa. Młodzi kierowcy powinni jednak uważać, aby nie raczyć się alkoholami przed podróżą, ponieważ prowadzenie pojazdu z choćby 0,01 promila do 25 roku życia może grozić zatrzymaniem przez policję prawa jazdy. Ci z dłuższym stażem mogą sobie pozwolić na 0,5 promila. Warto jednak zachować ostrożność. Na krętych chorwackich drogach nietrudno o wypadek, a na rogatkach miast i autostradach wprost roi się od patroli policyjnych.

Bułgaria

Bułgaria również znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych krajów Europy. Polaków przyciągają piękne piaszczyste plaże nad Morzem Czarnym, pyszna kuchnia i słynne wina, a także… sentyment! Bułgaria była bowiem jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów naszych rodziców i dziadków. Dlatego tak chętnie do niej wracamy.
Ze względu na dużą ilość turystów oraz ognisty południowy temperament bułgarska drogówka bywa bardzo restrykcyjna. Jednak przestrzeganie przepisów nie powinno sprawiać trudności, gdyż są bardzo zbliżone do polskich. Warto pamiętać jedynie o tym, by zwolnić do 130 km/h na autostradach. Do jazdy wszystkimi drogami krajowymi poza miastami niezbędne są winiety, które można kupić na stacjach benzynowych. Najlepiej zrobić to zaraz po przekroczeniu granicy, bowiem za jazdę bez winiety grozi mandat w wysokości 300 lewów (czyli ok. 675 zł). Ta zasada nie dotyczy wyłącznie pojazdów jednośladowych. Kierowcy, podróżujący w sezonie letnim, odetchną za to z ulgą, wyłączając światła mijania, których całodobowe używanie jest obowiązkowe w Bułgarii tylko od 1 listopada do 1 marca.

Na baczności powinni się mieć kierowcy, których samochód wyposażony jest w CB-radio. Korzystanie z tego rodzaju sprzętu w Bułgarii wymaga specjalnej licencji Ministerstwa Łączności.

Serbia

Serbia to kraj bardzo atrakcyjny turystycznie. Piękna, górska przyroda, zabytkowe miasta, twierdze i świątynie, dorobek różnych religii – to wszystko świadczy o niezwykłym bogactwie kulturowym tego regionu. Jednak ze względu na to, że Serbia nie należy do Unii Europejskiej, podróż po niej może niektórym wydawać się trudna. Wiąże się to na przykład z dodatkowymi obowiązkami, jakie nałożone są na cudzoziemskich turystów, czy też z problemami, jakich nastręcza utrata swoich dokumentów, które w momencie zgłoszenia zgubienia lub kradzieży stają się nieważne. Na dodatek miejscowi kierowcy lubią brawurową jazdę, co na wąskich i często dziurawych dróżkach może powodować zagrożenie.

Ogólne przepisy ruchu drogowego w Serbii są zbliżone do polskich. Pamiętać należy o odmiennych zasadach, panujących na rondzie, gdzie pierwszeństwo mają samochody wjeżdżające. Ustąpić pierwszeństwa należy także stojącemu na przystanku autobusowi, a wyprzedzanie go jest zakazane. Zabronione jest także pozostawianie samochodów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Zaparkowanie auta w niedozwolonym miejscu kończy się odholowaniem na parking policyjny i wysokim mandatem.

Dopuszczalne prędkości maksymalne są nieco niższe niż w pozostałych europejskich państwach. W terenie zabudowanym ograniczenie wynosi standardowe 50 km/h, ale już w pobliży szkoły 30 km/h. Poza terenem zabudowanym dozwolona jest jazda z prędkością 80 km/h, na drogach ekspresowych 100 km/h, a na autostradach 120 km/h. Młodzi kierowcy, którzy prawo jazdy posiadają mniej niż rok, powinni szczególnie uważać, gdyż obowiązują ich inne ograniczenia – 90% dopuszczalnych prędkości.

Choć Serbia nie należy do Unii Europejskiej, Zielona Karta nie jest wymagana, pod warunkiem że nie przekraczasz granicy z Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą ani Macedonią. Z kolei, jeśli planujesz odwiedzić Kosowo, przygotuj się na rygorystyczną kontrolę paszportowo-celną. Serbia nie uznaje Kosowa jako autonomicznego państwa, a na granicy nie ma polskiej placówki.

Nie zapomnij, że w Serbii cudzoziemcy są objęci obowiązkiem zameldowania się do 24 godzin od przekroczenia granicy. W przypadku noclegu w hotelu meldunku dokonuje administracja, jednak w przypadku kwaterunku prywatnego, należy dopilnować, by gospodarz dopełnił tej formalności.

Węgry

Węgry, z pięknym Budapesztem i „węgierskim morzem” – jeziorem Balaton, to kolejna popularna destynacja. Ponadto często służą za korytarz tranzytowy, gdy podróżujemy dalej na południe.

Tak jak w pozostałych krajach południowej Europy, na węgierskich drogach ekspresowych obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h (dla pojazdów w przyczepą i cięższych niż 3,5 t – 70 km/h), a na autostradach 130 km/h. Co ciekawe, węgierskie przepisy ruchu drogowego przewidują różnice zasad, dotyczących jazdy w terenie zabudowanym i poza nim, nie tylko w kwestii prędkości. Przykładowo w terenie zabudowanym światła mijania włączać należy po zmroku oraz w warunkach ograniczonej widoczności. W terenie niezabudowanym nakaz jazdy z włączonymi światłami obowiązuje przez całą dobę. Podobnie z pasam bezpieczeństwa – obowiązek jazdy w zapiętych pasach mają tylko osoby siedzące z przodu, zaś pasażerowie z tyłu muszą zapiąć je tylko poza terenem zabudowanym. Surowo zabronione jest natomiast na Węgrzech siadanie za kierownicą pod wpływem alkoholu – limit wynosi 0,00 promila.

Wjeżdżając na węgierskie autostrady, pamiętaj o obowiązkowych e-winietach, rejestrowanych przez Internet w stosunku tygodniowym, miesięcznym lub rocznym. Przy kontroli policyjnej będziesz musiał okazać pokwitowanie. Winiety dokupić można również w określonych miejscach na terenie kraju.

Jeśli planujesz odwiedzić stolicę Węgier, miej na uwadze zielone i szare strefy w niektórych częściach miasta, gdzie poruszanie się pojazdem jest zabronione.

Słowacja

Najkrótsza droga do krajów byłej Jugosławii wiedzie właśnie przed Słowację. Sama w sobie Słowacja także jest bardzo atrakcyjnym państwem, jednak Polacy odwiedzają ją najchętniej nie podczas letnich wakacji, a w czasie ferii zimowych. Stoi za tym oczywiście świetnie rozwinięta turystyka narciarska.

Przepisy nie różnią się szczególnie od polskich. Warto jednak pamiętać o tym, że policja na Słowacji jest znacznie bardziej restrykcyjna niż w Polsce i z pewnością nie będzie pobłażliwa, jeśli kontrola wykaże brak któregoś z obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu. Należą do nich: kamizelka odblaskowa, uzupełniona apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, a także zapas żarówek z dodatkowym kompletem bezpieczników, koło zapasowe i klucz do kół oraz linka holownicza. Ponadto dzieci do lat 12 oraz osoby o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w specjalnych fotelikach lub na podwyższających podkładkach, a sprzęt narciarski i rowerowy – zamocowany w bagażnikach dachowych. Wysoki mandat grozi także za jazdę z choćby śladową ilością alkoholu we krwi.

Na słowackich drogach szybkiego ruchu oraz na autostradach, podobnie jak na węgierskich, obowiązują winiety elektroniczne. Można je kupić za pomocą aplikacji mobilnej „eznamka”, na stronie internetowej lub w punktach stacjonarnych: na wybranych stacjach benzynowych, w wyznaczonych punktach sprzedaży oraz w samoobsługowych automatach na przejściach granicznych.

Przepisy ruchu drogowego w większości europejskich krajów opierają się o pewne ogólne standardy. Warto jednak pamiętać o niuansach! Wiedza na temat różnic pozwoli Ci uniknąć mandatów oraz okazać szacunek do gospodarzy goszczących Cię państw.

Niezależenie od tego, dokąd wybierasz się na wakacje, pamiętaj o kontroli swojego pojazdu przed podróżą. Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych, stan hamulców, ogumienia oraz oświetlenia. Pamiętaj także o niezbędnych elementach wyposażenia w kraju, do którego się wybierasz. Wszystkie niezbędne w podróży zapasowe części i akcesoria znajdziesz na nocar.pl. A gdy już przygotujesz swoje auto na wakacyjne przygody, zapisz w telefonie obowiązujący w większości państw Europy uniwersalny telefon alarmowy 112 i ruszaj w drogę!

Źródło zdjęć: unsplash.com, pixabay.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.