Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Paulina Tomasik

Wybieramy prostownik elektroniczny z wyższej półki: CTEK MXS 5.0 czy YATO YT 83031?

W życiu każdego kierowcy prędzej czy później nadchodzi taki moment, w którym musi on skorzystać z urządzenia zdolnego naładować podzespoły elektroniczne samochodu. To oczywiście prostownik, który przydaje się zawsze wtedy, gdy akumulator w naszym aucie zaczyna odmawiać posłuszeństwa. W dzisiejszym wpisie skupimy się na dwóch wybranych modelach prostowników samochodowych z nieco wyższej półki. Jakie to konkretnie prostowniki i dlaczego warto w nie zainwestować?

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego warto zaopatrzyć się w prostownik do akumulatora?
  • Jakie są główne zalety prostownika CTEK MXS 5.0?
  • Czy warto zainteresować się modelem prostownika YATO 83031?
  • Ostateczne podsumowanie – który z opisanych modeli warto wybrać?

W skrócie

Prostownik samochodowy to sprzymierzeniec każdego kierowcy, który pomoże nam w naładowaniu akumulatora w naszym aucie. Choć wybór prostowników dostępnych na rynku jest naprawdę bogaty, w poniższym wpisie skonfrontujemy ze sobą dwa konkretne modele – MXS 5.0 od CTEK-a oraz YT 83031 od YATO. Który z nich wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku?

Dlaczego zawsze warto mieć pod ręką prostownik?

Prostownik możemy potraktować jako awaryjne zasilanie naszego samochodu, które z roku na rok okazuje się być coraz bardziej przydatne. Skąd taka tendencja? Odpowiedzi należałoby się dopatrywać w postępie technologicznym, jaki na naszych oczach rozgrywa się w świecie motoryzacji. Współcześnie produkowane auta są wręcz naszpikowane szeregiem funkcji, asystentów, czujników, kamer i tym podobnych. Nie musimy nawet zagłębiać się w szczegółową specyfikację i wyposażenie pojazdu – wystarczy szybki rzut oka na deskę rozdzielczą, gdzie obecnie coraz częściej witają nas zegary elektroniczne, które powoli wypierają te analogowe. Wszystkie te rozwiązania mocno wpływają na zużycie akumulatora, dlatego niezwykle istotne jest bieżące kontrolowanie stanu jego zużycia.

Oczywiście najlepiej nigdy nie dopuszczać do sytuacji, w której rozładuje się on do zera. I tutaj na scenę wkracza prostownik do akumulatora, którego głównym zadaniem jest dostarczanie energii elektrycznej do baterii samochodu. W efekcie skutkuje to znacznym przedłużeniem jej żywotności, zapobiegając tym samym możliwości głębokiego rozładowania akumulatora. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prostowników, poczynając od najprostszych i najtańszych prostowników transformatorowych, a kończąc na bardziej zaawansowanych konstrukcjach opartych o tranzystory i mikroprocesory. Do tej drugiej grupy zaliczają się m.in. modele CTEK MXS 5.0 oraz YATO YT 83031. Dlaczego warto zainteresować się akurat nimi?

Prostownik CTEK MXS 5.0

CTEK MXS 5.0

CTEK do znany szwedzki producent, który dostarcza niezawodne rozwiązania w dość przystępnej cenie. Model prostownika samochodowego MXS 5.0 to w jego wykonaniu popis kunsztu inżynieryjnego. Poza dużą uniwersalnością (za jego pomocą naładujemy praktycznie wszystkie rodzaje akumulatorów) cechuje się również szeregiem dodatkowych funkcji, takich jak:

  • diagnoza akumulatora pod kątem gotowości do ładowania;
  • ładowanie podtrzymujące;
  • funkcja regeneracji;
  • tryb optymalnego ładowania w niskich temperaturach;
  • certyfikat wodo- i pyłoodporności IP65.

CTEK MXS 5.0 dostarcza energię elektryczną do akumulatorów 12V o pojemnościach od 1.2 do 110 Ah, a prąd ładowania w czasie cyklu oscyluje w granicach od 0.8 do 5 A. Ładowarka CTEK jest przy tym w pełni bezpieczna dla akumulatora i samochodu dzięki zastosowaniu ochrony przed iskrzeniem, zwarciem i odwrotną biegunowością. Warto dodać, że producent zadbał także o 5-letnią gwarancję.

Prostownik YATO YT-83031

YATO YT 83031

Model prostownika YT 83031 przystosowany jest do do ładowania akumulatorów 12V o pojemnościach 5-120 Ah, dostarczając przy tym prąd ładowania dochodzący do 4 A. Naładujemy nim akumulatory kwasowo-ołowiowe, ołowiowo-żelowe oraz AGM w jednośladach, traktorach, samochodach osobowych i dostawczych oraz łodziach motorowych. Producent zadbał o dodatkowe funkcje i tryby, m.in. ładowanie konserwujące (podtrzymywanie odpowiedniego napięcia w akumulatorze działającym w trybie spoczynku), zabezpieczenie przeciwzwarciowe i ochronę przeciw przeładowaniu. Prostownik YATO wyposażono także w mikroprocesor, działający w technologii wysokich częstotliwości.

Który prostownik wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko uzależnione jest od osobistych preferencji i wymagań, jakie mamy w stosunku do prostownika samochodowego. Opisywany u góry model CTEK-a to profesjonalna ładowarka do akumulatora, która znajdzie zastosowanie nie tylko w aucie, ale także w domu czy warsztacie. Rozbudowana lista dodatkowych funkcji zadba o prawidłowe działanie sprzętu oraz o bezpieczeństwo w trakcie jego użytkowania. MXS 5.0 spełni więc oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, którzy zdecydują się na jego zakup. Z kolei model YT 83031 od YATO to tańsza i mniej zaawansowana propozycja, która pomimo mniejszej (w porównaniu do konkurenta) uniwersalności broni się niezawodnością, skutecznym działaniem i atrakcyjną ceną.

Jak widać, wybór nie jest prosty. Niezależnie jednak, czy zdecydujesz się na YATO YT 83031, czy na CTEK MXS 5.0, z pewnością będziesz zadowolony z zakupu. Zajrzyj na nocar.pl i sprawdź również ofertę pozostałych prostowników, które będziesz mógł wykorzystać w swoim samochodzie!

Autor tekstu: Szymon Anioł

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.