Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Agata

Wycieraczki zostawiają smugi na szybie? Czas na wymianę!

Dobra widoczność znacząco wpływa na bezpieczeństwo na drodze, a jej podstawą jest czysta szyba i sprawnie pracujące wycieraczki. Niestety wielu kierowców ignoruje niepokojące objawy, takie jak smugi na szybie, skrzypienie czy słabsze zbieranie wody. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, kiedy wymieniać wycieraczki i jak przedłużyć ich żywotność.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak rozpoznać, że nadeszła pora wymiany wycieraczek?
  • W jaki sposób wybrać odpowiednie wycieraczki do swojego auta?
  • Co robić, aby wycieraczki wolniej się zużywały?

W skrócie

Smugi, piski, skakanie po szybie i gorsze zbieranie wody to wyraźny znak, że pora na wymianę piór wycieraczek. W sklepach znaleźć można tańsze pióra przegubowe i droższe bezszkieletowe, które pracują ciszej i wydajniej. Wycieraczki zawsze dobieramy do marki i modelu auta.

Po czym poznać, że pora na wymianę wycieraczek?

Zazwyczaj producenci określają żywotność swoich wycieraczek na 6–12 miesięcy, ale wiele zależy od sposobu ich eksploatacji. Pod żadnym pozorem nie wolno ignorować niepokojących objawów, gdyż sprawne wycieraczki to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jeśli zauważyłeś smugi na szybie, spróbuj najpierw wyczyścić pióra wycieraczek miękką szmatką – może po prostu zalega na nich brud. Nie pomogło? Najwyższa pora na wymianę! Smugi nie są jednak jedynym sygnałem zużycia piór wycieraczek. Nierówna praca, skakanie po szybie, gorsze zbieranie wody, piski i zgrzyty – te oznaki również powinny Cię zaniepokoić.

Jak wybrać odpowiednie wycieraczki?

Aby wycieraczki miały odpowiednią długość i kształt, należy je dobierać do marki i modelu samochodu. W sklepach dostać można dwa podstawowe rodzaje wycieraczek. Tańsze modele przegubowe posiadają metalowy stelaż, który dociska gumę do szyby. Drugi rodzaj to wycieraczki bezszkieletowe, które często nazywa się „bananami”. Ze względu na brak metalowej obejmy, lepiej przylegają do szyby i pracują ciszej. Ich wadą jest jednak cena – za zestaw porządnych „bananów” zapłacimy około 80 zł, a za komplet wycieraczek ze stelażem około 50 zł. Nie warto jednak oszczędzać, gdyż sprawność wycieraczek wpływa bezpośrednio na widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Najlepiej stawiać na modele sprawdzonych marek, takich jak Bosch czy Valeo. Tanie produkty marketowe są najczęściej wykonane z materiałów niskiej jakości. Istnieje duże ryzyko, że szybko się zużyją, więc oszczędność jest tylko pozorna.

Jak wymienić wycieraczki?

Wymiana wycieraczek to prosta czynność, z którą powinien sobie poradzić każdy kierowca. Zaczynamy od demontażu starych piór. W większości modeli samochodów wystarczy postawić wycieraczki w pozycji pionowej, nacisnąć na zatrzask zlokalizowany w miejscu łączenia z ramieniem i delikatnie zsunąć zużyte pióro. Warto przy tym uważać – metalowe ramię może łatwo porysować lub uszkodzić szybę. Aby założyć nowe pióra, wykonujemy te same czynności, tyle że w odwróconej kolejności – nasuwamy wycieraczkę na mocowanie i zabezpieczamy zatrzaskiem. W przypadku niektórych modeli konieczne jest również założenie specjalnego adaptera.

Co zrobić, aby wycieraczki wolniej się zużywały?

Aby przedłużyć żywotność wycieraczek, należy przede wszystkim dbać o czystość szyby. Zbierające się na niej drobinki piasku i brudu działają na gumę piór jak papier ścierny. W bezdeszczowe dni nigdy nie korzystamy z wycieraczek na sucho – przed użyciem spryskujemy szybę płynem do spryskiwaczy. Sucha powierzchnia to większe tarcie, które przyspiesza zużywanie gumy. Zimą nie odrywamy wycieraczek od zamarzniętej szyb, a tym bardziej nie próbujemy ich włączyć. Zawsze czekamy aż odmarzną lub stosujemy specjalny odmrażacz, który znacznie przyspiesza ten proces. Ostatnia ważna kwestia to jakość płynu do spryskiwaczy – najtańsze produkty nie tylko śmierdzą, ale mogą powodować szybsze niszczenie gumy.

Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze i nie ignoruj niepokojących sygnałów wysyłanych przez wycieraczki. Jeśli nadeszła pora wymiany, odwiedź nocar.pl. Znajdziesz u nas wysokiej jakości pióra od sprawdzonych producentów.

Zdjęcia: nocar.pl, unsplash.com

 

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.