Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Agata

Zagraniczne przepisy drogowe, które mogą Cię zaskoczyć

Podczas wakacji znacznie częściej wyjeżdżamy samochodem za granicę. Przepisy drogowe na terenie Europy są dosyć podobne, ale okazuje się, że w niektórych państwach potrafią zaskoczyć. Aby uniknąć nieprzyjemności i wysokich mandatów, prezentujemy przepisy, o istnieniu których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • W jakich krajach korzystanie z rejestratora jazdy może być opłakane w skutkach?
  • W jakim kraju można prowadzić samochód nago, ale zaleca się włożenie butów?
  • Czy za „zimny łokieć” może grozić mandat?

W skrócie

Mimo że przepisy drogowe w Europie są podobne, potrafią czasem zaskoczyć. Jeśli masz wadę wzroku, wybierając się do Hiszpanii, zabierz ze sobą zapasową parę okularów. Podczas postojów we Włoszech uważaj z klimatyzacją, a na Cyprze zapomnij o spożywaniu jakichkolwiek napojów za kierownicą. Jeśli korzystasz z rejestratora jazdy, upewnij się, że można z niego korzystać w krajach, przez które przejeżdżasz.

Uważaj z klimatyzacją

Na zewnątrz panuje upał, więc włączasz silnik i klimatyzację, aby schłodzić samochód, przygotowując się do wyruszenia w trasę? We Włoszech może Cię to kosztować nawet 400 euro! W kraju wprowadzono przepisy, które mają na celu ograniczenie emisji spalin, więc postój z włączonym silnikiem ze względu na klimatyzację jest zabroniony. Włoska policja przykłada do tego dużą wagę. Jakiś czas temu było głośno o kierowcy, który dostał mandat za rozmawianie przez telefon na poboczu przy włączonej klimie.

Pamiętaj o zapasowych okularach!

Na Twoim prawie jazdy w polu 12 wpisano 01.01? Oznacza to, że musisz obowiązkowo prowadzić samochód w okularach i nawet soczewki kontaktowe nie uprawniają Cię do siadania za kółkiem. Wymóg ten jest restrykcyjnie przestrzegany przez Hiszpanów, którzy poza parą na nosie, wymagają wożenia ze sobą dodatkowych, zapasowych okularów. Za ich brak grozi mandat!

Rejestrator jazdy traktowany jak monitoring

W Polsce rejestratory jazdy cieszą się dużą popularnością, a kierowcy korzystają z nich, aby ustrzec się przed bezpodstawnymi mandatami lub oskarżeniami o spowodowanie kolizji. Okazuje się, że w niektórych krajach używanie tego typu sprzętu jest uznawane za nielegalne nagrywanie innych osób. Szczególnie restrykcyjne przepisy obowiązują w Austrii, gdzie kamerka w samochodzie jest traktowana jako wymagający zezwolenia monitoring. Nagrywanie innych samochodów na drodze publicznej może się wiązać z mandatem w wysokości 10 tys. euro, a w przypadku udostępnienia czyjegoś wizerunku, procesem o odszkodowanie w wysokości 25 tys. euro. Z rejestratorem warto też uważać w Szwajcarii, gdzie zabronione jest umieszczanie za szybą jakichkolwiek przedmiotów, które ograniczają pole widzenia kierowcy.

Odpowiednia pozycja podczas jazdy

Prowadząc samochód, lubisz otworzyć okno i oprzeć łokieć o jego krawędź? Za takie zachowanie w Hiszpanii i Włoszech czeka Cię mandat w wysokości od kilkudziesięciu do prawie 200 euro. Tamtejsza policja przykłada dużą wagę do tego, czy kierowca zachowuje odpowiednią pozycję podczas prowadzenia, aby w kryzysowej sytuacji mógł wykonywać wszystkie niezbędne manewry. W Hiszpanii podobne przepisy mają zastosowanie nawet do pasażerów!

Zadbaj o właściwy strój

Zdarza Ci się prowadzić samochód w klapkach? Aby uniknąć niepotrzebnego mandatu i zadbać o własne bezpieczeństwo, radzimy zastąpić je pełnym obuwiem, zwłaszcza podczas wyjazdu do Włoch i Hiszpanii. Do sprawy nieco luźniej podchodzą Niemcy, którzy dopuszczają jazdę nago, ale zalecają przy tym włożenie obuwia. Jeśli doszło do wypadku, a kierowca był boso, może mieć problemy z odzyskaniem pieniędzy z ubezpieczenia.

Inne nietypowe przepisy

Jeśli wynająłeś samochód podczas wakacji na Cyprze, uważaj z przekąskami. Tamtejsze prawo zabrania jakiegokolwiek jedzenia i picia podczas prowadzenia samochodu. Z kolei Niemcy, mimo że luźno podchodzą do ubioru za kierownicą, są bardzo restrykcyjni w kwestii kultury na drodze. Nieuprzejme zachowanie wobec innych kierowców, np. pokazanie środkowego palca, może zostać ukarane mandatem w wysokości 3 tys. euro.

Bezpieczna jazda to nie tylko znajomość przepisów! Przed wyjazdem w dalszą trasę koniecznie sprawdź stan techniczny samochodu, zaopatrz się zapasowe żarówki i uzupełnij zapas płynu do spryskiwaczy. Wszystko, czego potrzebuje Twoje auto, znajdziesz na nocar.pl.

Zdjęcia: nocar.pl, unsplash.com, shutterstock.com,

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.