Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Paulina Tomasik

Żarówki ksenonowe D1S – jakie kupić?

Żarówki ksenonowe były dostępne w powszechnej sprzedaży już w latach 90. ubiegłego wieku. W świadomości konsumentów były one wówczas drogim dodatkiem, kojarzonym głównie z autami klasy premium. Jednak wraz z upływem czasu żarówki ksenonowe typu D1S, D2S czy D3S zaczęły docierać do coraz szerszego grona kierowców, powoli wypierając klasyczne halogeny. Co więc musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się zamówić żarówki ksenonowe do swojego samochodu?

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak działa żarówka ksenonowa?
  • Jakie są główne zalety żarówek ksenonowych?
  • Którymi modelami ksenonowych żarówek warto się zainteresować?

W skrócie

Niewiele jest rozwiązań na rynku, które są w stanie rywalizować z żarówkami ksenonowymi D1S. Są one niesamowicie żywotne i trwałe, a ponadto emitują jasne światło, przyjemne dla oczu kierowcy. Nic dziwnego, że cieszą się coraz większą popularnością na motoryzacyjnym podwórku.

Ksenony D1S – charakterystyka i działanie

Żarówki ksenonowe, na czele z popularnym typem D1S, technicznie rzecz ujmując… wcale nie są żarówkami. Działają w oparciu o zupełnie inną zasadę niż powszechnie znane szklane bańki z żarzącym się pręcikiem wytwarzającym światło. Otóż w przypadku ksenonów światło emitowane jest przez łuk elektryczny, który zamknięty jest w komorze z gazem szlachetnym (ksenonem) z domieszką metalicznych soli z grupy halogenów. Ksenonowa lampa łukowa pobiera 35 watów, wytwarzając przy tym światło o natężeniu 3000 lumenów. Warto jednak pamiętać, że musi upłynąć co najmniej kilka sekund, zanim żarówki osiągną odpowiednią barwę, a co za tym idzie, optymalną intensywność świecenia. Ten fakt niejako determinuje ich zastosowanie w charakterze świateł mijania. W tym przypadku jako światła drogowe montowane są najczęściej reflektory halogenowe.

Do głównych zalet żarówek D1S, D2S i pozostałych zalicza się przede wszystkim ich olbrzymia wręcz żywotność. Dochodziło podobno do przypadków, w których lampy ksenonowe działały dłużej niż sam samochód, co jest już wynikiem imponującym. Czas ich nieprzerwanego świecenia może dochodzić nawet do 2500 godzin, znacząco przewyższając tym samym wynik przeciętnej lampy halogenowej. Poza tym żarówki ksenonowe cechują się:

  • oszczędnością energii – żarówki halogenowe dla porównania potrzebują o ok. 60% więcej mocy od ksenonowych;
  • odpornością – żarówki ksenonowe nie posiadają żarnika z wolframu, co sprawia, że lepiej znoszą wszelkiego rodzaju wstrząsy;
  • wyższym poziomem bezpieczeństwa – ze względu na zwiększone natężenie światła (ok. 3000 lumenów) żarówki ksenonowe zapewniają lepszą widoczność na drodze oraz większe pole widzenia;
  • nowoczesnością i efektownym wyglądem – jasne, białe światło ksenonowe dodaje atrakcyjności i ekskluzywności.

Światła samochodowe

Jaką żarówkę D1S wybrać?

Ksenonowe żarówki zadomowiły się już na polskim rynku, a co za tym idzie korzysta z nich (bądź przygotowuje się do zakupu) coraz więcej kierowców. Oczywiście nie umknęło to rzeszy producentów, którzy oferują coraz to nowsze rozwiązania i udoskonalane z roku na rok modele. Poczynając od mniejszych firm, kończąc na gigantach pokroju Philipsa czy Osram, każdy chce się zaprezentować z jak najlepszej strony i zawalczyć o nasze portfele. Poniżej znajdziesz przykładowe modele żarówek ksenonowych, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

D1S Philips White Vision Gen 2

Ksenonowe żarówki White Vision Gen 2 od Philipsa emitują czyste, białe światło, skutecznie rozpraszające mrok i oświetlające drogę. Osiągają one temperaturę barwową w granicach 5000 K, co przekłada się na większy kontrast i wyraźniejsze odbicie od osób i przedmiotów. Światło emitowane przez te żarówki pomaga kierowcy utrzymać koncentrację na drodze podczas podróży nocą.

D1S Osram Ultra Life

Osram to kolejny z wielkich graczy na rynku producentów oświetlenia, także do samochodów. Model ksenonowych żarówek Ultra Life jest jednym z ich bardziej popularnych. Zdobył uznanie wśród kierowców głównie za sprawą bardzo dużej trwałości – nawet do 300 tys. kilometrów. Na żarówki Ultra Life (w przypadku rejestracji online) udzielana zostaje aż 10-letnia gwarancja.

Amtra Xenon Neolux D1S

Neolux to nieco mniej znana firma, działająca pod skrzydłami Osram. Jej głównym wyróżnikiem jest połączenie dobrej jakości i przystępnej ceny, znacznie niższej niż w przypadku bardziej renomowanych producentów. Nie inaczej jest w przypadku omawianego modelu. Warto dać Neoluxowi szansę, bo można się pozytywnie zaskoczyć.

Oświetlenie samochodowe

D1S Osram Xenarc Classic

Kolejna propozycja od Osram to ksenonowe żarówki z rodziny Xenarc. Są one chętnie wybierane przez kierowców, którzy, podobnie jak w przypadku Neoluxa, chcą otrzymać sprawdzoną jakość w cenie, która za mocno nie nadszarpnie budżetu. Żarówki Xenarc polecane są za trwałość i dużą intensywność światła.

D1S Osram Cool Blue Intense

Modele żarówek Cool Blue Intense od Osram to gwarancja wyjątkowej jasności i dużego kontrastu. W porównaniu z powszechnymi powlekanymi lampami wyładowczymi, emitują one nawet o 20% więcej światła. Dodatkowo można uzyskać efekt niebieskiej poświaty bez widocznej powłoki. Wszystko to w rozsądnej cenie.

Szukasz żarówek D1S do swojego samochodu? Wejdź na nocar.pl i zapoznaj się z dostępną tam ofertą żarówek ksenonowych od najlepszych producentów!

Autor tekstu: Szymon Anioł

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.