Historia wyszukiwania

  • Historia wyszukiwania jest pusta
 
Paulina Tomasik

Żarówki ksenonowe H7 a żarniki ksenonowe – czym się różnią?

Ksenonowe światła to dobrodziejstwo współczesnej motoryzacji. Kiedy po polskich drogach porusza się już 30 milionów samochodów, a sieć komunikacyjna dynamicznie się rozbudowuje – trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Jeździmy coraz więcej, w dodatku samochodami, które osiągają spore prędkości. Dobre światła to jeden z najważniejszych czynników, który podczas tych podróży zapewni komfort kierowcy. Lepsza widoczność to również poprawa bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników ruchu.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czym różnią się światła ksenonowe od świateł halogenowych?
  • Dlaczego żarówki ksenonowe H7 są lepsze od standardowych halogenów?
  • Jakie żarówki ksenonowe H7 są najlepsze?

W skrócie

Dobre doświetlenie drogi może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom. Sprawia też, że kierowca czuje się podczas prowadzenia samochodu o wiele bardziej komfortowo – światło nie męczy oczu i zapewnia lepszą widoczność w nocy. Niestety starsze samochody nie posiadają świateł ksenonowych, nie można ich również legalnie w halogenowych reflektorach zamontować. Jeśli chcielibyśmy całkowicie zmienić reflektory na ksenony – wiązałoby się to z ogromem pracy i wysokimi kosztami. Alternatywą w takiej sytuacji są żarówki H7, które dają światło bliźniaczo podobne do tego, które rzucają reflektory ksenonowe. Kierowcy nazywają je żarówkami ksenonowymi H7 – nazwa może jednak sprowadzać w błąd. Są to żarówki halogenowe, których światło PRZYPOMINA to, jakie dają ksenony. Od żarników ksenonowych różnią się więc konstrukcją i parametrami świetlnymi.

Czym różnią się światła ksenonowe od świateł halogenowych?

Halogeny są wciąż bardziej powszechną formą oświetlenia w samochodach, ale ostatnie lata pokazują, że będzie się to zmieniać na korzystać ksenonów. Halogeny montowane są od wielu lat, dlatego najczęściej spotkamy je w starszych samochodach. Jakie są różnice pomiędzy światłami halogenowymi a ksenonowymi?

  • Pobór prądu – światła ksenonowe są dużo bardziej energooszczędne, ponieważ zużywają około 35 W energii. W przypadku halogenów to aż 55 W.
  • Czas pracy – żarówki halogenowe przepalają się dużo częściej i należy je wówczas wymienić. Są jednak dość tanie. W przypadku ksenonów rzadziej mamy do czynienia z wymianą, jednak jeśli już – jest ona droższa, w dodatku ksenony należy wymieniać parami, co potęguje koszty.
  • Jakość światła – nieporównywalnie lepsza na korzyść ksenonów. Są to światła samopoziomujące, ich technologia zapewnia jasny, biały strumień, bardzo dobrze doświetlający drogę i nieoślepiający kierowców innych samochodów. W halogenach – ze względu na zamontowane soczewki i odbłyśniki – może dochodzić do tego, że promień światła będzie raził w oczy kierowców jadących z naprzeciwka.

Dlaczego żarówki H7 ksenon są lepsze od standardowych żarówek w halogenach?

Jeśli szukasz sposobu na to, by w swoim samochodzie zamontować żarówki, które dają światło bardzo podobne do tego, jakie dają ksenony – zwróć uwagę na żarówki ksenonowe H7. Na czym polega ich fenomen?

Standardowe żarówki w halogenach dają lekko żółtawe, czasem zbyt słabe światło. Podczas dłuższych podróży nocą może być ono męczące dla oczu i powodować dyskomfort u kierowcy. Idealnym rozwiązaniem są wówczas reflektory ksenonowe. Jeśli jednak w Twoim samochodzie nie były one zamontowane fabrycznie – nie ma większej szansy na to, że uda Ci się to zmienić. Reflektorów ksenonowych nie da się wówczas legalnie zamontować, zresztą koszty takiej operacji byłyby bardzo wysokie. Co robić? Postawić na żarówki ksenonowe H7. Opinie użytkowników jednoznacznie pokazują, że warto je mieć w swoim samochodzie.

Są to, wbrew nazwie, żarówki halogenowe (nie ksenonowe!), które bez problemu możesz zamontować w samochodzie z reflektorami halogenowymi. Ich ogromną przewagą nad standardowymi żarówkami jest światło o wyższej temperaturze barwowej, a to oznacza, że będą rzucały promienie podobne do tych, które emitują reflektory ksenonowe. Dzięki tym żarówkom uzyskasz efekt doświetlenia drogi białym, relaksującym wzrok światłem, dzięki któremu będzie Ci się o wiele lepiej podróżować po zmroku. Montaż takich żarówek w reflektorach halogenowych jest całkowicie legalny. Tego typu żarówki są również znacznie tańsze od klasycznych ksenonów. Śmiało można zatem powiedzieć, że są to niemal żarówki xenon do zwykłych lamp.

Jasne światła w samochodzie

Jakie żarówki ksenonowe H7 są najlepsze?

Wiodące firmy produkujące oświetlenie do samochodów, stawiają ostatnio na żarówki H7, które doskonale imitują światło ksenonowe. Które z nich są szczególnie warte uwagi?

  • Philips H7 12V Racing Vision – żarówka dająca białe światło. Jest to jedna z najjaśniejszych żarówek na rynku, z pewnością odczujesz pozytywne skutki odpowiedniego doświetlenia drogi podczas jazdy w nocy. Warto również zwrócić uwagę na to, że Twój samochód będzie łatwo widziany również przez innych uczestników ruchu, a to znacznie poprawi bezpieczeństwo.
  • Philips H7 12V WhiteVision Ultra – kolejna żarówka H7 od Philipsa, która daje jasne, białe światło. Jest nieco tańsza od poprzedniczki, ale w porównywalny sposób zapewnia bezpieczeństwo Tobie, Twoim pasażerom i innym ludziom na drodze, dzięki temu że doskonale doświetla drogę nie męcząc wzroku.
  • Osram H7 Cool Blue Intense – żarówka halogenowa o ksenonowym świetle wyprodukowana przez firmę, która jest jednym z liderów na rynku oświetlenia. To bardzo dobry produkt, który rzuca jasne światło, a w dodatku jest w przystępnej cenie.

Przełącz się na bezpieczeństwo

Żarówki H7, które dają światło podobne do światła reflektorów ksenonowych, to inwestycja w komfort i bezpieczeństwo na drodze. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto zapłacić nieco więcej za żarówkę tego typu, policz korzyści. Podróże samochodem w nocy staną się zdecydowanie mniej uciążliwe i o wiele bardziej bezpieczne, a Twoje auto zyska nowoczesny look. Jeśli przekonuje Cię ten bilans korzyści, zajrzyj na nocar.pl i wybierz żarówki o wzmocnionych parametrach!

Sprawdź także:

Czy żarówki H7 LED są legalne?

Efekt ksenonów bez kosztów ksenonów. Żarówki halogenowe, które świecą jak ksenonowe

Autorka tekstu: Agata Kunderman

Źródło zdjęć: pexels.com

Dodaj komentarz

Przepraszamy, musisz się zalogować, aby móc napisać komentarz.